Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
26 Kwi, 2019 - 05:26
Włochy - jak dojechać: samolotem, samochodem, autokarem czy pociągiem?

Włochy – jak dojechać: samolotem, samochodem, autokarem czy pociągiem?

Katarzyna Zet

Planujesz w tym roku odwiedzić Włochy? Jak dojechać do tego kraju najlepiej, by było wygodnie, szybko i tanio, dowiesz się z naszego poradnika!

Basen Morza Śródziemnego to najpopularniejszy kierunek wakacyjnych podróży dla Europejczyków. W czołówce najchętniej odwiedzanych krajów w tym regionie od lat niezmiennie znajdują się Włochy, które wybierane są również przez turystów z Polski. Bez względu na to, czy planujemy dłuższy urlop, czy krótką wycieczkę, warto wiedzieć, w jaki sposób najlepiej odwiedzić Włochy – jak dojechać do tego pięknego kraju, by było ekonomicznie i wygodnie?

Jakie mamy możliwości dotarcia do Włoch?

Planując wakacje we Włoszech, tak naprawdę nie musimy się martwić o sposób dotarcia na miejsce – Italia nie tylko leży stosunkowo niedaleko od Polski, ale przede wszystkim ma bardzo rozbudowaną siatkę połączeń z naszym krajem różnymi środkami komunikacji.

Do wyboru mamy podróż samolotem, autem, busem, autokarem, a także pociągiem. Niektórzy docierają do Italii nawet na rowerze!

Decyzja, w jaki sposób dotrzemy na miejsce, zależy głównie od tego, ile chcemy przeznaczyć czasu oraz pieniędzy na podróż. Poniżej przedstawiamy poszczególne opcje podróży do Włoch, uwzględniając właśnie te kryteria.

Dowiedz się więcej: Ceny we Włoszech: transportu, żywności i atrakcji. Ile wydasz we Włoszech?

Samolotem do Włoch – szybko i tanio

Coraz więcej osób zamierzających odwiedzić Włochy, na środek transportu do tego kraju wybiera samolot. Wszystko dlatego, że bez trudu można znaleźć wygodne połączenia niemal ze wszystkich lotnisk w Polsce do najważniejszych portów lotniczych w Italii.

Podróż samolotem jest wygodna szczególnie dla osób planujących odwiedzić Włochy z dziećmi, dla których np. długa jazda autokarem bądź samochodem może być zbyt męcząca.

Poniżej przedstawiamy przykłady połączeń lotniczych Polska-Włochy, jakie były dostępne na dzień pisania niniejszego tekstu (kwiecień 2019 r.).

Linie lotnicze LOT – połączenia z Warszawy realizowane są do następujących włoskich miast:

Ceny biletów w jedną stronę dla 1 osoby dorosłej w sezonie letnim w klasie ekonomicznej zaczynają się już od około 250 zł.

Tanie linie lotnicze Ryanair proponują m.in. następujące połączenia do Włoch:

 • z Poznania – do Mediolanu (Bergamo) i Rzymu,
 • z Gdańska – do Neapolu, Mediolanu i Pizy,
 • z Katowic – do Mediolanu, Bolonii i Brindisi (Apulia),
 • z Krakowa – do Bari, Bolonii, Brindisi, Cagliari, Katanii, Lamezia, Mediolanu, Neapolu, Palermo, Pizy,
 • z Wrocławia – do Bolonii, Mediolanu, Neapolu, Palermo, Rzymu,
 • z Warszawy (Modlin) – do Bolonii, Cagliari, Comiso, Mediolanu, Neapolu, Pescara, Pizy, Rimini, Rzymu i Wenecji.

Już powyższa oferta Ryanaira w zasadzie pokazuje, że sieć połączeń lotniczych z Italią mamy bardzo rozbudowaną. To jednak nie wszystko, ponieważ do Włoch samolotem dolecimy również liniami Wizzair (np. do Turynu i Alghero, których dla polskich turystów nie ma w ofercie Ryanair), a także liniami Easyjet.

Ceny biletów w sezonie letnim tanich linii lotniczych zaczynają się już od około 100 zł, ale bez bagażu. Lot trwa średnio 2 godziny – na przykład z Katowic do Alghero na Sardynii dolecimy w 2 godziny i 25 minut.

Włochy - jak dojechać? Samolotem dotrzemy do najważniejszych miejsc w Italii

źródło zdjęcia: Getty Images / maroznc

Jak dojechać samochodem do Włoch?

Podróż autem na urlop we Włoszech to doskonałe rozwiązanie dla osób, które planują nocleg na campingu bądź zamierzają wziąć ze sobą czworonoga.

W tym kontekście coraz popularniejsze są kampery, które pozwalają nie tylko obniżyć koszty noclegu, ale także świetnie się sprawdzają w przypadku organizowania wycieczki objazdowej po Włoszech.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, odległość między Polską a Italią nie jest duża – średnio wynosi około 1500 km, jednak jeśli planujemy podróż z okolic Gdańska do południowej części Półwyspu Apenińskiego np. do Bari, to należy liczyć się z trasą liczącą przeszło 2300 km i podróżą trwającą nawet całą dobę.

Podróż samochodem jest dobrym rozwiązaniem, gdy planujemy spędzić wakacje w północnej części Italii. W pozostałych przypadkach warto rozważyć nocleg po drodze. Jeśli chcemy się dostać autem na włoskie wyspy, trzeba wziąć pod uwagę również konieczność skorzystania z promu.

Dowiedz się więcej: Włochy z psem – przewodnik

Z Polski do Włoch można jechać kilkoma trasami do wyboru:

 • przez Czechy i Austrię,
 • przez Niemcy i Austrię,
 • przez Niemcy i Szwajcarię.

Tylko w Niemczech przejazd autostradami jest bezpłatny. W pozostałych krajach koszt korzystania z autostrad dla samochodów osobowych w roku 2019 wygląda następująco:

 • w Czechach – winieta na 10 dni kosztuje 310 koron (około 50 zł),
 • w Austrii – winieta na 10 dni kosztuje 9,2 euro (około 40 zł),
 • w Szwajcarii – można kupić wyłącznie winietę roczną o wartości 40 franków (około 150 zł).

Autostrady we Włoszech także są płatne – opłaty za przejazd pobierane są na „bramkach” za kolejne odcinki przejazdu – za przejazd z Tarvisio (granica z Austrią najczęściej przekraczana przez Polaków) do Wenecji zapłacimy około 17 euro, ale chcąc dojechać do Rzymu, musimy się liczyć z kosztem nawet 50 euro.

Podliczając ogólne koszty podróży autem do Italii, należy dodatkowo wziąć pod uwagę opłaty za parkingi na miejscu oraz oczywiście koszt paliwa – w tym ostatnim przypadku należy uwzględnić ceny benzyny w poszczególnych krajach i kurs walutowy.

Dowiedz się więcej: Włochy – camping, na którym warto się zatrzymać: TOP 11

Włochy - jak dojechać samochodem? Trzeba liczyć się z opłatami za autostrady

źródło zdjęcia: Getty Images / Darwel

Włochy – jak dojechać autokarem?

Z Polski do Włoch możemy również bez przeszkód dojechać autokarem i jest to jedna z tańszych opcji. Przykładowo bilet w jedną stronę z Kielc do Rimini kosztuje około 280 zł dla osoby dorosłej, a w cenę biletu wliczony jest duży bagaż.

Najwięcej połączeń w korzystnych cenach oferują firmy Sindbad i Agat.

Alternatywą mogą być także niedrogie busy do Włoch – jednak ze względu na nieco gorsze warunki podróży rozwiązanie to lepiej dobrze przemyśleć. Zarówno z busów, jak i autokarów często korzystają Polacy mieszkający i pracujący na stałe we Włoszech, dlatego bilety warto rezerwować ze sporym wyprzedzeniem.

Autokarem na urlop we Włoszech wybierają się zwykle osoby z mniejszych miast, które mają utrudniony dojazd do lotniska. Wymienione wyżej linie autobusowe zatrzymują się często nie tylko w miastach wojewódzkich, ale również wielu mniejszych miejscowościach powiatowych.

Mankamentem tego środka transportu jest niewątpliwie długi czas podróży (m.in. ze względu na zatrzymywanie się autobusów w wielu miejscowościach po drodze), który wynosi średnio 24 h. Znacznie krócej jadą autobusy wynajęte przez biuro podróży, jeśli zdecydujemy na wykupienie np. wycieczki objazdowej po Italii.

Dowiedz się więcej: Tanie wakacje we Włoszech – na czym zaoszczędzić?

Włochy - jak dojechać autokarem? To tania opcja, ale dość męcząca

źródło zdjęcia: Getty Images / mladn61

Czy można dojechać do Włoch pociągiem?

Pociąg od dłuższego czasu staje się dość ekskluzywnym środkiem transportu, ponieważ ceny biletów na dalszych trasach, szczególnie w Zachodniej Europie przyprawiają o zawrót głowy. Z drugiej strony nowoczesne i szybkie pociągi oferują wysoki komfort podróży, nawet jeśli trwa ona wiele godzin.

Osoby pragnące dostać się z Polski do Włoch pociągiem, muszą nastawić się na bardzo długą podróż i z licznymi przesiadkami.
Przykładowo, wyszukiwarka internetowa PKP wskazała, że z Warszawy Centralnej do Rzymu, najkrótsze i najmniej skomplikowane połączenie wymaga:

 • około 23 godzin podróży,
 • 3 przesiadek – w Breclav (Czechy), Wiedniu (Austria) i Arezzo (Włochy).

Ceny biletów na trasach do Włoch zaczynają się mniej więcej od 200 euro od osoby. Wszystko jednak zależy od klasy pociągu i terminu podróży. Możliwości i koszty podróży pociągiem do Italii świetnie i bardzo szczegółowo opisał autor bloga Kolejnapodroz.pl.

Włochy - jak dojechać? Pociąg jest komfortowy, ale drogi i trzeba się przesiadać

źródło zdjęcia: Getty Images / den-belitsky

Jak widać, możliwości podróży do Włoch jest bardzo wiele. Wydaje się, że najlepszym środkiem transportu jest jednak samolot, szczególnie że tanie linie lotnicze oferują bilety do Włoch w naprawdę przyzwoitych cenach. Samolotem najłatwiej dostaniemy się na popularne włoskie wyspy (nie wszystkie!) oraz do najpopularniejszych kurortów i miast w Italii. Na miejscu zawsze można wynająć samochód, by na własną rękę zwiedzić okolicę.

Na koniec mamy jeszcze jeden ciekawy pomysł na to, jak dojechać do Włoch – w Polsce znaleźć można oferty biur podróży zorganizowanych wycieczek rowerowych po Europie, także do Italii. Takie wyprawy rowerowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem – dla osób aktywnych jest to świetny pomysł na niebanalne wakacje, które z pewnością zapadną w pamięć na długo!

ZOBACZ RÓWNIEŻ