Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
02 Sty, 2019 - 07:28
Włochy - ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Elzbieta Tchorowska

Włochy – ciekawe miejsca, które koniecznie musisz odwiedzić, będąc w tym pięknym kraju. Co warto zobaczyć będąc na wakacjach we Włoszech? Przeczytaj!

Włochy to piękny kraj na południu Europy, który koniecznie trzeba odwiedzić – nie tylko w wakacje, ale również zimą. Śródziemnomorski klimat, góry i morze tuż obok siebie, a także mnóstwo przecudnych widoków oraz zabytków – tak można w skrócie opisać Włochy. Ciekawe miejsca do zobaczenia znajdują się na każdym kroku. Przeczytaj, jakie zakątki musisz odwiedzić i jakie są najpiękniejsze miejsca we Włoszech.

Włochy – ciekawe miejsca, czyli miasta we Włoszech obowiązkowe do obejrzenia

Opisanie każdego zabytku czy atrakcji turystycznej, która znajduje się we włoskich miastach, jest niemożliwa. Trzeba je odkryć samemu podczas wielogodzinnych przechadzek uliczkami, których próżno szukać gdziekolwiek indziej.

Rzym

Mówiło się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu i jest w tym wiele racji. Być we Włoszech i nie odwiedzić stolicy, brzmi prawie jak świętokradztwo. To miasto o jednej z najbogatszych historii, której starożytne dzieła można podziwiać do dzisiaj.

Tutaj zwiedzimy słynny Watykan, kilkadziesiąt bazylik i kościołów, ale także miejsca rozrywki. Tu znajdziemy wszystkie atrakcje Włoch, które chcielibyśmy przeżyć. Miliony turystów z całego świata nie przyjeżdżają tu bez powodu!

Wymienienie wszystkich zabytków i obiektów, które należałoby zobaczyć w Rzymie, jest niemożliwe z powodu ich dużej liczby. Warto jednak wspomnieć o tych najważniejszych, czyli Koloseum, Forum Romanum, Kaplicy Sykstyńskiej, Panteonie, czy Schodach Hiszpańskich. Warto spędzić w Rzymie przynajmniej kilka dni, by wszystkie te przepiękne miejsca zobaczyć na własne oczy.

Dowiedz się więcej: Najlepsze miejsca na wakacje za granicą

Włochy - ciekawe miejsca: Rzym

źródło zdjęcia: Getty Imagesbelenox

Florencja

Niewiele osób wie, że Florencja jest dawną stolicą Włoch. Była nią zaledwie przez kilka lat, ale to miano zobowiązuje. To tu znajdziemy najpiękniejsze na świecie mozaiki w bazylikach i baptysteriach. Wielka, czerwona kopuła katedry Santa Maria del Fiore jest znakiem rozpoznawczym tego miasta.

Spacer ulicami tego miasta to jedna wielka niespodzianka. Znajdziemy tu nie tylko ucztę dla ducha, ale także dla podniebienia. To z pewnością stolica renesansu i kolebka nowożytnej cywilizacji.

Włochy - ciekawe miejsca: Florencja

źródło zdjęcia: Getty Images / Givaga

Wenecja

Wenecja to z pewnością miasto zakochanych, ale warto je odwiedzić nawet samemu. To jedno ze światowego dziedzictwa ludzkości. Zamiast spacerować, możemy przepłynąć gondolami przez niezliczone kanały tego miejsca. Tutaj uświadomimy sobie, że samochody nie są do niczego potrzebne.

Ludzie tu żyją całkiem inaczej i zarażą nas swoją sympatią. To miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych we Włoszech. Spotkamy tu ludzi z całego świata, skosztujemy najwspanialszych potraw i zwiedzimy zabytki, które swoim pięknem przyćmiewają inne, jak choćby słynna bazylika św. Marka. Wenecję warto odwiedzić także zimą, gdy odbywa się tu słynny karnawał.

Dowiedz się więcej: Włochy zimą – TOP 11 atrakcji

Włochy - ciekawe miejsca: Wenecja

źródło zdjęcia: Getty Images / bluejayphoto

Włochy to także wyspy, które koniecznie trzeba zobaczyć

Włochy to nie tylko półwysep, ale i kilka wyjątkowych wysp, które zachwycają pięknem. To doskonałe miejsce na wakacje we Włoszech, ale także zimowy urlop. Śródziemnomorski klimat, wyjątkowi ludzie i ciepłe morze zapraszają do odwiedzenia.

Sycylia

Sycylia jest największą wyspą Morza Śródziemnego, która należy do Włoch, choć można śmiało powiedzieć, że panuje tam specyficzny i wyjątkowy klimat, którego nie spotkamy nigdzie indziej. Poznaj gościnność Sycylijek i temperament Sycylijczyków – tak gorący, jak znajdujący się tam wulkan Etna.

Na tej jednej wyspie znajduje się aż kilka obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO:

  • Dolina Świątyń,
  • Villa Romana del Casale,
  • dolina Noto,
  • Syrakuzy i Skalna Nekropolia w Pantalica.

Sycylia to miejsce, które musimy zwiedzić, jeśli odwiedzamy Włochy. Ciekawe miejsca zapewnią nam masę wrażeń i rozrywki.

Dowiedz się więcej: Włochy: Wyspy, które skradną Twoje serce

Włochy - ciekawe miejsca: Sycylia

źródło zdjęcia: Getty Images / NAPA74

Capri

Capri nie jest wielką wyspą, ale niezwykle urokliwą. Możemy tu zwiedzić nie tylko miasto o tej samej nazwie i przejechać się kolejką linową, ale również zbadać liczne jaskinie i groty, w których powstały świątynie.

Wyspa Capri była ośrodkiem letniskowym starożytnych Rzymian i dalej uwielbiamy z niej korzystać w ten sposób. Wakacje na tej wyspie dostarczą nam nowych sił i przywrócą zdrowie.

Włochy - ciekawe miejsca: wyspa Capri

źródło zdjęcia: Getty Images / mikolajn

Sardynia

Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Jej skaliste wybrzeża sprawiają, że możemy oglądać na niej wspaniałe widoki. Zobaczymy tu owiane tajemnicą kamienne wieże obserwacyjne tzw. nuragi, których na wyspie jest około 7 tysięcy.

Czas możemy tu spędzić nie tylko na zwiedzaniu ośmiu pięknych prowincji, ale także na wspinaczce. Sardynia jest idealnym miejscem na wakacje we Włoszech, gdzie zaznamy każdej możliwej atrakcji.

Dowiedz się więcej: Plaże we Włoszech – TOP 11

Włochy - ciekawe miejsca: wyspa Sardynia

źródło zdjęcia: Getty Images / RomanBabakin

Góry we Włoszech, czyli coś dla miłośników turystyki i wspinaczki

We Włoszech znajdziemy kilka pasm górskich znanych w całej Europie, gdzie tłumnie przybywają turyści z całego świata. Jeśli uwielbiamy aktywny tryb życia, to taka propozycja będzie dla nas idealna. Bez zobaczenia Alp nie możemy powiedzieć, że odwiedziliśmy Włochy. Ciekawe miejsca w górskim klimacie znajdziemy niemal w całym kraju.

Alpy włoskie

Mówi się, że jeśli chcemy pojechać w najpiękniejsze góry, to musimy wybrać Północne Włochy. We Włoszech jest aż osiem szczytów o wysokości powyżej 4 tys. m.n.p.m. Tutaj znajdziemy jeden z wierzchołków słynnego Mont Blanc, co czyni to miejsce idealnym do wspinaczki wysokogórskiej.

Tutaj znajdziemy także pasmo nazwane Dolomitami. Zostało ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zapierający dech w piersiach widok czeka na nas na każdym zakręcie. A miłośnicy spokojnego trybu życia i odpoczynku będą zachwyceni możliwością skorzystania z jednego z licznych alpejskich kurortów we Włoszech.

Dowiedz się więcej: Najlepsze zagraniczne ośrodki narciarskie

Włochy - ciekawe miejsca: Dolomity

źródło zdjęcia: Getty Images / Remedios

Apeniny

Alpy to nie jedyny masyw górski we Włoszech. Godne polecenia są także Apeniny – nieco niższe, ale doskonałe do turystyki górskiej. Wśród krajobrazów odnajdziemy zarówno szczyty skąpane w chmurach, ale i pastwiska, łąki czy lasy.

Cały łańcuch ma długość ponad 1300 km, jeśli więc chcemy zwiedzić całe Apeniny, zarezerwujmy sobie dużo czasu.

Dowiedz się więcej: Włochy: Chieti – co warto zobaczyć?

Włochy - ciekawe miejsca: Apeniny

źródło zdjęcia: Getty Images / StevanZZ

Urokliwe wybrzeża nad morzem, czyli widoki zapierające dech

Włochy znajdują się w większości na Półwyspie Apenińskim, przez co możemy odwiedzić liczne wybrzeża położone nad Morzem Śródziemnym. Zobaczmy, jak mieszkańcy tych miejscowości przystosowali się do życia wśród skał i riwier.

Wybrzeże Amalfi

Amalfi to z pewnością najpiękniejsze wybrzeże we Włoszech, a prawdopodobnie również w całej Europie. Znajdziemy tu kilka bardzo kolorowych i przepięknych miasteczek:

  • Positano,
  • Minori,
  • Maiori,
  • Furore,
  • Amalfi.

Całość została również wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa. Nic dziwnego. Zobaczymy tu niewielkie kamieniczki i domki wpasowane w skalne wybrzeże. To wszystko uzupełnia przejrzysta i niebieska woda Morza Śródziemnego.

Szczególnie urokliwe jest Positano, które mieni się barwami i światłem.

Dowiedz się więcej: Włochy – mało znane miejsca, które Cię zauroczą

Włochy - ciekawe miejsca: wybrzeże Amalfi

źródło zdjęcia: Getty Images / Aleh Varanishcha

Cinque Terre

To wyjątkowy fragment riwiery liguryjskiej, który słynie z przepięknych krajobrazów. Znajdziemy tu Park Narodowy o tej samej nazwie. Będąc tam, nie zapomnijmy skorzystać z jednej z kilkudziesięciu linii kolejowych, które zabiorą nas przez tunele i klify między miasteczkami znajdującymi się w okolicy.

Znajdziemy to turkusowe morze, skaliste wybrzeże i kolorowe miasteczka, z których słyną Włochy. Ciekawe miejsca znajdują się na każdym kroku. By zwiedzić to miejsce, musimy poświęcić przynajmniej kilka dni.

Dowiedz się więcej: Włochy – pogoda w ciągu roku

Włochy - ciekawe miejsca: Cinque Terre

źródło zdjęcia: Getty Images / Kesu01

Jeśli szukamy pomysłu na wakacje, z pewnością pod uwagę musimy wziąć Włochy. Ciekawe miejsca, które znajdziemy w praktycznie dowolnym zakątku tego kraju, sprawiają, że możemy tu spędzać każdy urlop i nigdy się nie znudzić. Atrakcje znajdą tu miłośnicy aktywnego trybu życia, zwiedzania czy leniwego korzystania z przepięknych plaż i kurortów. Serdecznie polecamy każde z wymienionych wyżej miejsc, choć z pewnością nie są to wszystkie propozycje, które można wskazać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ