Izabela Krzyczkowska
Izabela Krzyczkowska
08 Maj, 2019 - 05:10
Włochy: Chieti - co warto zobaczyć?

Włochy: Chieti – co warto zobaczyć?

Izabela Krzyczkowska

Idealne miejsce na wakacje to lokalizacja między górami a morzem. To marzenie spełni Chieti – włoskie miasteczko położone między Adriatykiem a Apeninami.

Czy można połączyć plażowanie i górskie wycieczki? Wybierając się na wakacje do Włoch, jest to możliwe. Miasteczko Chieti jest położone nad rzeką Aterno i oddalone zaledwie kilka kilometrów od Adriatyku. Atrakcją turystyczną miejscowości jest bliskość masywów Majella i Gran Sasso. Coś dla siebie znajdą tutaj więc zarówno miłośnicy górskich wycieczek, jak i słodkiego lenistwa na plaży. Poniżej podpowiadamy, jakie miejsca warto zwiedzić w Chieti.

Z czego słynie Chieti?

Chieti leży w regionie Abruzji. Okolice zachwycają pięknem przyrody, bogatą kulturą i fascynującymi zabytkami. Piękne krajobrazy witają turystów o każdej porze roku. Czyste, piaszczyste plaże, doskonale przygotowane ośrodki narciarskie i trasy na piesze wędrówki to wizytówka Chieti i najbliższych okolic miasteczka.

Znakomite wina

Nietypowe położenie geograficzne sprzyja uprawie winorośli. Winnice rosną na łagodnych stokach. Bliskość morza i odpowiednie ukształtowanie terenu sprawiają, że jakość otrzymywanych owoców jest znakomita, a wina z okolic Chieti są znane na całym świecie i cieszą się uznaniem wśród koneserów.

W trakcie wakacji we Włoszech w tym regionie warto wybrać się do lokalnej winiarni. To znakomity pomysł na spędzenie wieczoru we dwoje lub z przyjaciółmi. Szeroki wybór win i przystawek w postaci półmiska znakomitych wędlin i serów to kulinarna atrakcja Chieti.

Chieti – otulone historią

Miasteczko Chieti jest jednym z najstarszych miast we Włoszech. Za czasów rzymskich było dużym i bogatym miastem. Legenda głosi, że Chieti powstało w 1181 r. p.n.e. z inicjatywy Achillesa – postaci znanej wszystkim miłośnikom mitologii i „Iliady”. Achilles założył miasto na cześć swojej matki i od jej imienia wzięło ono swoją nazwę.

W mieście zwiedzić można sporo zabytków i wiele z nich pochodzi z czasów starożytnych.

Historyczna brama miasta – Porta Pescara

Porta Pescara jest jednym z głównych wejść do centrum Chieti. Szerokie rzeźbione, kamienne drzwi z dwoma łukami zapraszają na spacer do historycznej dzielnicy miasta. W Chieti było 9 takich bram, ale do czasów nam współczesnych przetrwała tylko jedna.

Dzisiaj okolica jest centrum rozrywki z wieloma restauracjami i kawiarniami. Sprzedawane są tutaj tradycyjne wyroby rzemieślnicze i wyśmienite wino. W pobliżu znajduje się także zabytkowy Teatr Marrucino.

 

Podziemne miasto – Chieti Sotterranea

Wycieczki do podziemnego miasta organizuje miejscowy Spaleoklub. Można podczas nich zobaczyć podziemne rzymskie akwedukty, korytarze pod historycznymi budynkami, sekretne ścieżki. Podczas zwiedzania przewodnicy opowiadają fascynującą historię miasta.

Świątynie rzymskie – Tempietti Romani

Tempietti Romani w centrum Chieti są pamiątką czasów starożytnych i świadectwem długiej historii miasta. Tak naprawdę są to pozostałości po trzech świątyniach z łaźniami, cysterną, amfiteatrem. Są troszkę zaniedbane, ale ze względu na ich wartość historyczną są bezcennym zabytkiem. Zasługują na to, aby je poznać.

Łaźnie rzymskie

Będąc na urlopie we Włoszech w Chieti, warto zobaczyć łaźnie rzymskie. W środku uwagę zwraca misternie ułożona mozaika na podłodze. W trakcie zwiedzania przewodnik opowiada o historii obiektu. Godzinna trasa dostarcza wielu ciekawych informacji o życiu starożytnych Rzymian.

Rzymski Amfiteatr

Jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu we Włoszech. W czasach starożytnych odbywały się na nim walki gladiatorów. Obecnie okazjonalnie jest wykorzystywany na koncerty. Jest to urokliwe miejsce ze wspaniałym widokiem na górę Majella i dolinę Pescary. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Chieti.

 

Kościoły w Chieti

Kościoły są świadectwem swoich czasów i cennymi zabytkami. W ich wnętrzach nieraz znajdziemy wspaniałe dzieła sztuki. Kościołów w Chieti jest kilkanaście. W każdym zobaczymy przepiękne malowidła, rzeźby lub freski. Turyści najchętniej wybierają poniższe kościoły.

Gotycki kościół św. Augustyna

Spacerując po wąskich średniowiecznych uliczkach, warto zajrzeć do gotyckiego kościoła św. Augustyna. Znajduje się on na skraju historycznej dzielnicy Porta Pescara. Budowla została wzniesiona w 1316 roku, jednak w XVI w. niemal doszczętnie zniszczył ją pożar. Kościół odbudowano w kolejnym stuleciu – jedynie mur w części wschodniej pochodzi ze średniowiecza. We wnętrzu nie lada atrakcją są dzieła przedstawiające życie św. Augustyna i drewniane ambony.

Barokowy kościół św. Dominika

Uwagę przyciąga przepiękna barokowa fasada i freski. We wnętrzu, jak przystało na barok, jest bardzo dużo złota, drobniejszych dzieł sztuki i luster. Prawdziwy raj dla miłośników sztuki. Wielu turystów uważa go za architektoniczny klejnot epoki baroku w regionie Abruzji.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki we Włoszech – TOP 11

 

Muzea w Chieti

Długą i bogatą historię miasta najlepiej poznać oglądając wystawy muzealne.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Muzeum zawiera cenne eksponaty, z których najstarsze pochodzą z czasów antycznych. Eksponaty są znakomicie opisane. Można zobaczyć tutaj między innymi łóżka z kości z czasów przed nadejściem Rzymian, spiżową statuę Heraklesa oraz rzymskie posągi z marmuru.

Muzeum Universitario – spotkanie z prehistorią

To bardzo ciekawe muzeum przyrodnicze. Fantastyczne miejsce, które trzeba odwiedzić podczas wakacji z dziećmi we Włoszech. Można tu zobaczyć odlewane dinozaury, skamieliny, rekonstrukcje szkieletów prehistorycznych gadów, hominidy. Wystawa w ciekawy sposób pokazuje ewolucję życia i pochodzenie człowieka.

Muzeum Palazzo de Mayo

Muzeum zachwyca kolekcją znakomitego malarstwa i rzeźby, w tym tak wielkich mistrzów jak: Francesco Paolo Michetti, Giovanni Fattori, Costantino Barbella, Tommaso e Michele Cascella.

Przy muzeum jest niewielki ogród, w którym latem organizowane są spotkania z kulturą, koncerty i pokazy.

 

Inne ciekawe miejsca w Chieti

Chieti nie znajduje się na pierwszej linii zainteresowania turystów. Jest to miejsce spokojne, w którym można wypocząć, wprost idealne dla osób, które nie lubią hałaśliwych tłumów. Jest tutaj wszystko, czego potrzebuje człowiek, aby ciekawie spędzić wakacje. Historyczne perełki można zwiedzać przez kilka dni. Oprócz obiektów związanych z historią miasto ma jednak jeszcze kilka innych atrakcji.

Fontana Luminosa – podświetlana fontanna

Urlop latem to wspaniała sprawa – pogoda we Włoszech jest wtedy wręcz idealna do odpoczynku i wszelkich aktywności. Kiedy jednak upały dają się we znaki, idealnym miejscem na krótki odpoczynek w Chieti jest fontanna Luminosa. Położona w środku miasta, jest jednocześnie rondem na niewielkim skrzyżowaniu. W nocy jest pięknie oświetlona.

Stadio del Nuoto – kompleks basenów

Spędzając wakacje z dziećmi, warto wybrać się z nimi na kilka godzin na Stadio del Nuoto. Jest to kompleks basenów, na który składają się trzy baseny odkryte, w tym baseny ze zjeżdżalniami dla dzieci, a także basen olimpijski. Na miejscu można zjeść smakowity posiłek i posłuchać włoskiej muzyki.

SPA i kluby golfowe

Popularnym w okolicy miejscem na spędzanie czasu jest Adriatico Golf Club Spa. Jest to pole golfowe, basen oraz centrum SPA. Położone na wzgórzach SPA zlokalizowane jest w odrestaurowanym XIX-wiecznym spichlerzu. Miejsce idealnie współgra z otaczającą go naturą i gwarantuje relaks.

Okolice Chieti to piękne krajobrazy i malownicze miasteczka, takie jak Colledimezzo

źródło zdjęcia: Getty ImagesFreeartist

Chieti zachwyca różnorodnymi krajobrazami, pięknymi i niezapomnianymi widokami oraz gościnnością ludzi. Jak w większości miast we Włoszech, tak i w tym mieście, sąsiadują ze sobą zabytki z różnych epok – od budynków pamiętających czasy starożytne, po barokowe rezydencje i współczesne budownictwo. Znajdą tutaj coś dla siebie miłośnicy historii, jak i zwolennicy kontaktów z przyrodą i turyści, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez odpoczynku nad morzem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ