Michał Nielub
Michał Nielub
26 Kwi, 2019 - 05:59

Włochy: Bergamo – co warto zobaczyć?

Michał Nielub

Dla wielu osób odwiedzających Włochy Bergamo to wyłącznie nazwa lotniska pod Mediolanem. To także piękne miasto, które warto zobaczyć!

 

Istnieje wiele powodów, by odwiedzić WłochyBergamo jest miejscowością, która najczęściej widziana jest przy okazji podróży do Mediolanu. Lotnisko znajdujące się w tym 120-tysięcznym mieście wyróżnia się jednymi z najtańszych linii lotniczych, którymi można wyruszyć z Polski na wakacje we Włoszech.

Warto jednak wybrać się wyłącznie w podróż do Bergamo – zwłaszcza jeżeli chcemy poczuć klimat włoskiego miasta bez zbytniego nadszarpnięcia naszego budżetu.

Włochy: Bergamo warte jest zobaczenia!

Pierwszym argumentem przemawiającym za tym, by zwiedzić to miasto, są niskie ceny lotów do Bergamo. Można tam dotrzeć np. liniami Ryanair już za 233 zł i to w obie strony.

Sama miejscowość wbrew pozorom ma sporo do zaoferowania turystom, chociaż zazwyczaj ich kontakt kończy się w momencie wybrania autobusu z napisem „Milano”. Należy podkreślić, że chcąc poczuć klimat typowo włoskiego miasteczka, a jednocześnie zauroczyć się pięknymi widokami i dobrą jakościowo kuchnią, warto zatrzymać się na dłużej w Bergamo.

Samo zwiedzanie Bergamo jest o wiele przyjemniejsze niż bardziej zatłoczonego i popularnego Mediolanu.

Jest to średniej wielkości miasto, zamieszkane przez ok. 120 tysięcy mieszkańców, które podzielone jest na dwie części – Dolne i Wysokie Miasto.

Podróż z lotniska do centrum trwa niecałe 15 minut, co jest dodatkowym argumentem, by zatrzymać się na dzień lub dwa w tym mieście. Nawet w przypadku, jeżeli naszym głównych celem wycieczki do Włoch jest stolica Lombardii – Mediolan.

Dowiedz się więcej: Mediolan: Tanie noclegi – TOP 11 propozycji

Dolne Miasto

Sporo osób radzi, by zwiedzanie Bergamo rozpocząć od Dolnego Miasta (wł. Citta Bassa). Jest to ciąg ruchliwych uliczek, głównie nowoczesnej architektury, drogich butików, ale także kilku ciekawych zabytków.

Centralnym miejscem tej dzielnicy jest Porta Nuova, będąca bardzo szeroką bramą otoczoną dwoma symetrycznymi neoklasycystycznymi budynkami. Brama powstała w 1837 roku. Najlepiej udać się do niej ulicą Viale Papa Giovanni XXIII, która wiedzie od dworca kolejowego.

Dowiedz się więcej: Miasta we Włoszech, które Cię zachwycą

Włochy Bergamo - Porta Nuova

źródło zdjęcia: Getty Images / KavalenkavaVolha

Kościół Santa Maria Immacolata

Nieopodal bramy znajduje się barokowy kościół Santa Maria Immacolata. Szczyt kopuły zdobiony jest złotą figurką Madonny, która jest repliką La Madonny z mediolańskiej katedry.

Warto wejść do środka, ponieważ sklepienie jest bogato zdobione freskami. Na szczególną uwagę zasługuje malowidło zdobiące najwyższą część sufitu w świątyni. Swoją drogą – z uwagi na obecność licznych świetnych artystów w przeszłości, freski są tym, co należy obowiązkowo zobaczyć, zwiedzając Włochy. Bergamo może się również poszczycić kilkoma interesującymi dziełami.

Wieża Poległych oraz Il Sentierone

Spacerując z Dolnego Miasta do Wysokiego, warto zwiedzić również Wieżę Poległych. Jeżeli pobyt wypadnie w pierwszą niedzielę miesiąca, obowiązkowo należy udać się do położonego niedaleko klasztoru Santa Maria. Niegdyś świątynia była zamknięta dla zwiedzających, jednak w ostatnim czasie uległo to zmianie. Budynek można obejrzeć od wewnątrz raz w miesiącu, przy czym nie jest pobierana żadna opłata za taką możliwość.

Z kolei jeżeli chcemy zaopatrzyć się we włoskie pamiątki lub odzież, warto udać się na Il Sentierone. Znajdują się tam liczne butiki, również te prowadzone przez prestiżowe marki. Jest to dobre miejsce także, by na chwilę usiąść i uraczyć się doskonałą włoską kawą w jednej z licznej kawiarni.

Nie warto jednak zbyt dużo czasu spędzić w tym miejscu. Niewątpliwy klimat to coś, co wyróżnia Włochy. Bergamo chociaż niewielkie, to ma do zaoferowania coś znacznie więcej, niż dotychczas opisane miejsce.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Włochy Begamo - kościół Santa Maria Immacolata

źródło zdjęcia: Getty Images / boggy22

Wysokie Miasto

Zwiedzanie Dolnego Miasta to tylko wstęp do tego, co czeka na turystów w Wysokim Mieście. To w tej dzielnicy kryją się najważniejsze zabytki tej miejscowości, stanowiącej idealną ofertę dla tych, którzy chcą spędzić weekend we Włoszech.

Nie można oprzeć się wrażeniu, że obie dzielnice są dwoma różnymi miastami. Cechę tę warto podkreślić wyjątkową podróżą, którą zapewni kolej linowo-terenowa Funicolare Bergamo Alta. Połączenie uruchomiono w 1887 roku i stanowi najszybszy, a także najciekawszy, sposób dotarcia do Wysokiego Miasta.

Włochy – Bergamo, w którym czas się zatrzymał

Wychodząc z kolejki, można odnieść wrażenie, że czas w Wysokim Mieście się zatrzymał. Jest to miła odmiana po dynamicznym i ruchliwym Dolnym Mieście. Na pierwszy plan wysuwają się piękne zabytkowe kamieniczki, kawiarenki, restauracje, a także sklepiki z witrynami zachęcającymi do wejścia.

Pierwszą napotkaną ulicą jest Via Gambira, która wprost prowadzi do Piazza Vecchia. Jest to plac, który został zbudowany już w XV wieku. Posiada wszystko, za co turyści kochają Włochy, a także Bergamo.

Zwiedzanie Piazza Vecchia

Centralne miejsce placu wyznacza fontanna Contarini, którą udekorowano postaciami lwów oraz sfinksów. Wzrok turystów przykuwa szczególnie biały budynek. W rzeczywistości jest to Palazzo Nuovo, który został wybudowany na przełomie XVI i XVII wieku. Aktualnie mieści się tam biblioteka Angelo Mai.

Długą historię miasta wyznaczają jednak dwa inne obiekty, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Piazza Vecchia. Naprzeciwko Palazzo Nuovo znajduje się pochodzący z XII wieku Palazzo della Regione, a także nieco starsza miejska wieża Torre Civica z XI wieku.

Idąc przez loggię Palazzo della Regione, warto patrzeć pod nogi. Niechcący można przeoczyć kalendarz słoneczny wskazujący czas tylko wtedy, gdy docierają do niego promienie słoneczne.

Włochy Bergamo - biblioteka Angelo Mai

źródło zdjęcia: Getty Images / RomanBabakin

Piazza del Duomo

Zaraz za loggią Palazo dello Regione znajduje się drugi plac – Piazza del Duomo. To właśnie tam znajdują się miejsca stanowiące obowiązkowy punkt do zwiedzania Bergamo. Znajduje się tam katedra św. Aleksandra, który jest patronem miasta. Z zewnątrz wygląda mniej zachwycająco niż pozostałe budynki. Wewnątrz za to znajduje się to, za co turyści kochają Włochy, Bergamo zaś może się tym poszczycić. To freski tworzone przez włoskich artystów, a także bogaty barokowy wystrój.

Na placu znajdują się również inne obiekty warte zobaczenia. Przez portal czerwonych lwów dochodzi się do bazyliki Santa Maria Maggiore. Z zewnątrz nie jest okazała, jednak wnętrze nieustannie zdumiewa turystów. Barokowy wystrój zdaniem wielu osób jest znacząco piękniejsze niż to znajdujące się w katedrze św. Aleksandra.

Na Piazza del Duomo znajduje się również kaplica Colleoni. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w całym Bergamo. Bogato zdobiona bryła budynku i równie interesujące wnętrze zostało ufundowane przez wywodzącego się z tego miasta kondotiera Bartolomeo Colleoniego i pełni jednocześnie rolę mauzoleum.

Dowiedz się więcej: Mediolan: Zabytki, które musisz zobaczyć

Włochy Bergamo - bazylika Santa Maria Maggiore

źródło zdjęcia: Getty Images / dinosmichail

Piazza Nouva

Idąc z Piazza del Duomo w stronę kolejki na wzgórze San Vigilio, będziemy mijać Piazza Nouva. Jest to jeden z piękniejszych placów w całym Bergamo, przy którym znajdują się urokliwe kawiarenki. Zanim wdrapiemy się na najlepszy punkt widokowy, warto zatrzymać się na chwilę w tym miejscu. Zwłaszcza że wznosi się tu cytadela Viscontea zdobiąca cały plac.

Wzgórze San Vigilio

Punkty widokowe stanowią o atrakcyjności Włoch. Bergamo nie należy do wyjątków, a najlepszym takim miejscem jest wzgórze San Vigilio. Warto zwieńczyć zwiedzanie miasta wycieczką na szczyt, skąd roztacza się widok na całą miejscowość.

Dostać się tam można kolejką, sama podróż zaś jest krótka. Przy okazji warto zrobić kilka zdjęć ruinom zamku Castello di San Vigilio.

Włochy Bergamo - wzgórze San Vigilio

źródło zdjęcia: Getty Images / Mrkit99

Istnieje wiele powodów, by odwiedzić Włochy. Bergamo bez wątpienia jest jednym z nich. Miasto jest znane głównie ze względu na port lotniczy, z którego można dostać się do stolicy Lombardii – Mediolanu. Warto jednak zatrzymać się na dłużej w Bergamo, zwłaszcza jeżeli zależy nam na weekendzie we Włoszech, który nie nadszarpnie naszego budżetu. Znajdują się tu zarówno godne poznania zabytki, jak i restauracje oferujące typową śródziemnomorską kuchnię.

ZOBACZ RÓWNIEŻ