Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
18 Sie, 2018 - 02:00
Własna firma w Niemczech – poradnik

Własna firma w Niemczech – poradnik

Mariola Krzyżak

Zastanawiasz się nad założeniem działalności poza granicami Polski? Własna firma w Niemczech to duża szansa! Sprawdź, na jakie wyzwania natrafisz.

Własna firma w Niemczech to marzenie wielu Polaków, którzy chcą poszerzać swoją działalność korzystając z zalet doskonale rozwiniętej gospodarki naszych zachodnich sąsiadów. Założenie własnego biznesu poza granicami Polski wydaje się być znacznie bardziej stresujące. Jednak Niemcy to kraj przyjazny przedsiębiorcom, a zakładanie firmy wcale nie będzie trudniejsze niż w kraju.

Firma w Niemczech – czy warto?

Wiele osób pragnących prowadzić swój własny biznes zauważa ogromny potencjał, jaki oferuje niemiecki rynek. Kraj naszych zachodnich sąsiadów uważany jest za jedną z największych gospodarek na świecie, co daje duże nadzieje na to, że nasza działalność będzie miała szansę dobrze prosperować na terenie przyjaznym przedsiębiorcom.

Warto wspomnieć o tym, że to właśnie Niemcy zajęły 1 miejsce w rankingu na temat przedsiębiorczości przeprowadzonym przez US News&World Report. Do tego dużą szansą dla polskich biznesmenów jest fakt, że Polska najwięcej swoich dóbr nadal eksportuje właśnie do Niemiec. Ściśle współpracujące ze sobą gospodarki tworzą mnóstwo przestrzeni dla przedsiębiorców potrafiących odpowiedzieć na różne zapotrzebowania.

Dużym plusem jest także fakt, że Niemcy prowadzą politykę wspierającą przedsiębiorców, co oznacza, że zakładanie oraz utrzymanie firmy w tym kraju jest łatwiejsze niż w Polsce. Dodatkowo warto mieć na uwadze również fakt, że Niemcy są dla nas bardzo bliscy kulturowo i z łatwością będziemy mogli przełamać tą barierę.

Wystarczy jedynie mieć świadomość kilku różnic, by móc z łatwością prowadzić rozmowy biznesowe. Samo życie w Niemczech również nie jest zbyt drogie w stosunku do zarobków.

Dowiedz się więcej: Polacy i Niemcy – różnice kulturowe >>

Własna działalność w Niemczech – rodzaje

Zanim zdecydujemy się na założenie działalności w Niemczech, musimy wybrać odpowiedni rodzaj, który będzie pasować do profilu firmy, jak i naszego kapitału początkowego. Na co możemy się zdecydować?

 • Samodzielna działalność / Einzelunternehmen (Selbständige Erwärbstätigkeit) – nieograniczona odpowiedzialność przedsiębiorcy, niewymagany kapitał zakładowy;
 • OddziałZweigniederlassung – odpowiedzialność przedsiębiorstwa tworzącego;
 • Spółka cywilnaGesellschaft bürgerlichen Rechts GbR – nieograniczona odpowiedzialność wspólników;
 • Spółka partnerska / Partergesellschaft – nieograniczona odpowiedzialność wspólników;
 • Spółka jawna / Offene Handelsgesellschaft OHG – nieograniczona odpowiedzialność wspólników;
 • Spółka komandytowaKommanditgesellschaft KG – osobista nieograniczona odpowiedzialność komplementariusza/ograniczona odpowiedzialność do wysokości wkładów komandytariuszy;
 • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnościąGesellschaft mit beschränkter Haftung GmbH – ograniczona odpowiedzialność do wysokości wkładu;
 • Spółka przedsiębiorcówUnternehmensgesellschaft UG – odpowiedzialność ograniczona do wysokości wkładu;
 • Spółka akcyjnaAktiengesellschaft AG – odpowiedzialność ograniczona do wysokości wkładu.

Dowiedz się więcej: Rodzaje przedsiębiorstw w Polsce >>

Jak założyć firmę w Niemczech?

Każda firma w Niemczech musi zostać odpowiednio zarejestrowana, a jej działalność zgłoszona do właściwych instytucji. W jaki sposób dopełnić formalności i gdzie należy się zgłosić? Generalnie można stwierdzić, że procedury są podobne do tych znanych z polskich realiów. Każdy z przedsiębiorców będzie więc musiał więc kolejno podjąć kilka kroków.

Znalezienie lokalu i dokonanie meldunku

Pierwszą rzeczą jaką należy załatwić jeszcze przed rozpoczęciem ubiegania się o założenie własnej działalności jest znalezienie odpowiedniego lokalu. Może być to dodatkowe miejsce, które stanie się siedzibą firmy lub mieszkanie, w którym zarejestrowane będzie również nasze biuro.

Kiedy lokum jest już znalezione, musimy zgłosić się do urzędu meldunkowego właściwego dla danego ośrodka administracyjnego. Obowiązku meldunkowego należy dokonać do 7 dni od przyjazdu. Po dokonaniu takich formalności możemy rozpocząć procedury związane już ściśle z zakładaniem działalności.

Dowiedz się więcej: Meldunek w Niemczech – to musisz wiedzieć! >>

Załatwienie pozwolenia na działalność gospodarczą

Niektóre obszary działalności gospodarczej wymagają otrzymania od państwa odpowiedniego pozwolenia. Dla przykładu właściwej koncesji będzie wymagała dystrybucja alkoholu. Warto więc jeszcze przed rozpoczęciem załatwiania konkretnych formalności dowiedzieć się o jakie pozwolenia będziemy musieli się ubiegać. Informacji możemy zasięgnąć w niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej.

Kwestia pozwoleń na wykonywanie zawodu dotyczy także rzemieślników, nad którymi pieczę Izba Rzemieślnicza. Osoby chcące podjąć działalność tego typu na terenie Niemiec muszą przedstawić zaświadczenie o posiadaniu tytułu mistrzowskiego przetłumaczone na język niemiecki. Można także zastąpić je potwierdzeniem kilkuletniego doświadczenia w zawodzie.

Firma w Niemczech – rejestracja

W zależności od tego na jaki rodzaj firmy się zdecydujemy, formalności będą nieco inne. Najłatwiej jest jednak na początek założyć jednoosobową działalność, czyli tzw. GewerbeW takim przypadku musimy zgłosić się do lokalnego urzędu do spraw działalności gospodarczej, czyli Gewerbeamt

Wniosek można zgłosić zarówno osobiście, jak i drogą pocztową czy onlineNajlepszym rozwiązaniem jest jednak osobiste stawienie się we właściwej jednostce. Na miejscu będziemy musieli wypełnić odpowiedni formularz. Do niego należy dołączyć wymagane dokumenty. Najczęściej są to: kserokopia dowodu osobistego, dowód zameldowania oraz wymagane dla poszczególnych działalności koncesje i pozwolenia.

Po złożeniu wniosku będziemy musieli ponownie zgłosić się osobiście po odebranie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Gewerbeamt automatycznie powiadomi następujące instytucje:

 • urząd skarbowy / Finanzamt;
 • urząd statystyczny danego kraju związkowego;
 • Izbę Przemysłowo-Handlową lub Izbę Rzemieślniczą.

Rejestracja firmy w Niemczech – uzupełnienie danych

Po dokonaniu pierwszej rejestracji na nasz adres będą przychodzić formularze poszczególnych instytucji, w których musimy dopełnić ostatecznych formalności. Przede wszystkim dostaniemy pismo z urzędu skarbowego, w którym będziemy musieli uzupełnić odpowiednie dane osobowe.

W kwestionariuszu będą musiały znaleźć się także szacunkowe zyski i obroty firmy jakie przewidujemy na pierwsze 12 miesięcy działalności. Jeżeli nie mamy pewności, że nasza firma będzie przynosić duże zyski, już na starcie warto szacować bardzo niskie kwoty, gdyż w innym przypadku możemy zostać obciążeni opłatami podatkowymi.

Po odesłaniu dokumentów w krótkim czasie powinniśmy otrzymać kolejne pismo. W nim znajdziemy nasz numer płatnika podatku dochodowego oraz niemiecki numer VAT. Od tego momentu będziemy mogli już wystawiać rachunki.

Pamiętajmy także, że każda forma prawna działalności gospodarczej obarczona jest pewnymi wydatkami na rzecz gminy lub miasta. Podatek dochodowy w Niemczech nie obejmuje jedynie działalności prowadzonej przez tzw. wolne zawody, czyli lekarzy, artystów, inżynierów czy doradców.

Jednym z pism, które otrzymamy na początku będzie także numer statystyczny z kraju związkowego, w którym prowadzimy działalność. Warto także pamiętać, że nawet małe przedsiębiorstwa zostają wpisywane do odpowiedniej izby rzemieślniczej lub przemysłowo-handlowej. Wysokość składek jest w nich obliczana indywidualnie.

Dowiedz się więcej: Podatki w Niemczech – najważniejsze informacje

Ubezpieczenie

Polska firma w Niemczech także musi zostać objęta obowiązkowym ubezpieczeniem. Jeżeli decydujemy się na prowadzenie działalności jednoosobowej, to będziemy zwolnieni z obowiązku płacenia ubezpieczenie rentowo-emerytalnego.

Jednak należy pamiętać o tym, że w przypadku nie opłacania składek i powrotu do Polski ZUS nie zaliczy nam lat prowadzenia firmy do przepracowanego okresu. Obowiązkowym punktem jest jednak opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech oraz opiekuńcze.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie w Niemczech – system opieki społecznej w Niemczech >>

Własna firma w Niemczech to duże wyzwanie, ale  ogromna szansa na zrealizowanie swoich marzeń o działalności w systemie jednej z największych gospodarek na świecie. Musimy pamiętać, że formalności do załatwienia będzie wiele, jednak odpowiednie przygotowanie pozwoli nam na sprawne załatwienie niezbędnych wymogów i cieszenie się swoim nowym biznesem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ