ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
28 Gru, 2016 - 17:07
Wkład własny na zakup mieszkania wyższy od stycznia 2017

Wkład własny na zakup mieszkania wyższy od stycznia 2017

ARTYKUŁ PARTNERA

Początek roku 2017 oznacza kolejną podwyżkę wkładu własnego przy zakupie mieszkania na kredyt. Od stycznia kredytobiorcy powinni dysponować środkami w wysokości 20% wartości kupowanej nieruchomości. W niektórych bankach klienci będą mogli także wnieść wkład o połowę mniejszy, ale brakujące środki trzeba będzie objąć ubezpieczeniem.

Wkład własny na mieszkanie w Polsce i innych krajach

Minimalny wkład własny na zakup mieszkania obowiązuje w Polsce od 2014 roku. Wówczas Komisja Nadzoru Finansowego nakazała bankom pobieranie równowartości co najmniej 5% wartości mieszkania od wszystkich klientów zaciągających kredyt hipoteczny. Z każdym kolejnym rokiem wysokość wkładu własnego rosła o 5 punktów procentowych.

W styczniu 2017 osiągnie docelowy próg 20%. Przykładowo przy zakupie mieszkania o wartości 250 tysięcy złotych, wkład własny wyniesie już 50 tysięcy złotych. Dla wielu osób będzie to bariera nie do przejścia – nie będą w stanie odłożyć takiej kwoty na zakup nieruchomości.

Analitycy Open Finance wskazują jednak, że na tle innych państw europejskich wkład własny w Polsce wcale nie jest wysoki. W Austrii, Bułgarii, Hiszpanii i Słowenii kupujący mieszkanie muszą mieć odłożone 30% środków. W Belgii i Wielkiej Brytanii – 25%. Mniej niż Polacy muszą wpłacić tylko Czesi, Finowie, Rosjanie, Słowacy i Szwedzi (10-15%).

Dlaczego wysokość wkładu własnego rośnie?

Czasy, kiedy banki udzielały kredytów hipotecznych na 100% lub nawet 120% wartości nieruchomości już minęły. Wkład własny minimalizuje ryzyko niespłacania zobowiązań przez kredytobiorców i pomaga ustabilizować rynek mieszkaniowy. Dodatkowo analitycy wskazują, że dzięki częściowemu finansowaniu mieszkania z własnych środków, ceny nieruchomości mogą być niższe. Mieszkania bez wkładu własnego byłyby droższe o nawet 20-40% w stosunku do obecnych cen.

Mieszkanie z niższym wkładem własnym: czy to możliwe?

Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje bankom pobieranie od klientów 20% wartości mieszkania. Większość instytucji stosuje się do tych zaleceń, ale nie jest to wymóg konieczny. Bezwzględnie wymagany wkład własny wynosi obecnie (i nie zmieni się do od stycznia 2017) 10% ceny nieruchomości.

Część banków korzysta z tego zapisu i udziela swoim klientom kredytów hipotecznych z niższym wkładem własnym. Warunkiem jest jednak zakup ubezpieczenia, które pokryje brakującą część środków. Dla kredytobiorcy jest to dodatkowy koszt, który znacznie podnosi całkowitą wartość pożyczki. Z drugiej strony, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego jest dla wielu osób jedyną szansą na zakup własnego mieszkania.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ