ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
28 Gru, 2016 - 17:07

Wkład własny na zakup mieszkania wyższy od stycznia 2017

ARTYKUŁ PARTNERA

Początek roku 2017 oznacza kolejną podwyżkę wkładu własnego przy zakupie mieszkania na kredyt. Od stycznia kredytobiorcy powinni dysponować środkami w wysokości 20% wartości kupowanej nieruchomości. W niektórych bankach klienci będą mogli także wnieść wkład o połowę mniejszy, ale brakujące środki trzeba będzie objąć ubezpieczeniem.

Wkład własny na mieszkanie w Polsce i innych krajach

Minimalny wkład własny na zakup mieszkania obowiązuje w Polsce od 2014 roku. Wówczas Komisja Nadzoru Finansowego nakazała bankom pobieranie równowartości co najmniej 5% wartości mieszkania od wszystkich klientów zaciągających kredyt hipoteczny. Z każdym kolejnym rokiem wysokość wkładu własnego rosła o 5 punktów procentowych.

W styczniu 2017 osiągnie docelowy próg 20%. Przykładowo przy zakupie mieszkania o wartości 250 tysięcy złotych, wkład własny wyniesie już 50 tysięcy złotych. Dla wielu osób będzie to bariera nie do przejścia – nie będą w stanie odłożyć takiej kwoty na zakup nieruchomości.

Analitycy Open Finance wskazują jednak, że na tle innych państw europejskich wkład własny w Polsce wcale nie jest wysoki. W Austrii, Bułgarii, Hiszpanii i Słowenii kupujący mieszkanie muszą mieć odłożone 30% środków. W Belgii i Wielkiej Brytanii – 25%. Mniej niż Polacy muszą wpłacić tylko Czesi, Finowie, Rosjanie, Słowacy i Szwedzi (10-15%).

Dlaczego wysokość wkładu własnego rośnie?

Czasy, kiedy banki udzielały kredytów hipotecznych na 100% lub nawet 120% wartości nieruchomości już minęły. Wkład własny minimalizuje ryzyko niespłacania zobowiązań przez kredytobiorców i pomaga ustabilizować rynek mieszkaniowy. Dodatkowo analitycy wskazują, że dzięki częściowemu finansowaniu mieszkania z własnych środków, ceny nieruchomości mogą być niższe. Mieszkania bez wkładu własnego byłyby droższe o nawet 20-40% w stosunku do obecnych cen.

Mieszkanie z niższym wkładem własnym: czy to możliwe?

Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje bankom pobieranie od klientów 20% wartości mieszkania. Większość instytucji stosuje się do tych zaleceń, ale nie jest to wymóg konieczny. Bezwzględnie wymagany wkład własny wynosi obecnie (i nie zmieni się do od stycznia 2017) 10% ceny nieruchomości.

Część banków korzysta z tego zapisu i udziela swoim klientom kredytów hipotecznych z niższym wkładem własnym. Warunkiem jest jednak zakup ubezpieczenia, które pokryje brakującą część środków. Dla kredytobiorcy jest to dodatkowy koszt, który znacznie podnosi całkowitą wartość pożyczki. Z drugiej strony, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego jest dla wielu osób jedyną szansą na zakup własnego mieszkania.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ