Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
08 Paź, 2017 - 02:00
Wirtualna karta kredytowa - co to takiego?

Wirtualna karta kredytowa – co to takiego?

Malwina Tomżyńska

Wirtualna karta kredytowa, czyli bezpieczne i anonimowe zakupy w internecie. Dowiedz się jakie korzyści i niedogodności niesie za sobą jej posiadanie.

W odpowiedzi na obawy związane z płatnościami kartą kredytową za zakupy w internecie, powstała bezpieczna i anonimowa forma płatności- wirtualna karta kredytowa.

Co to jest wirtualna karta kredytowa?

Wirtualna karta kredytowa to internetowa forma karty kredytowej (sprowadzona do ciągu cyfr, zapisanych w rejestrze bankowym), zazwyczaj nie posiadająca swojego plastikowego odpowiednika (niektóre placówki bankowe, jak np. mBank,  wysyłają swoim klientom plastik, nawiązujący wyglądem do karty kredytowej, jednak nie ma on żadnej fizycznej wartości).

Działanie tej karty w pewnym sensie nawiązuje do działania karty prepaid. Klient od banku otrzymuje najważniejsze dane, niezbędne do dokonania płatności, czyli: numer karty, numer CCV2, datę wydania karty oraz datę ważności.

Dowiedz się więcej: Karta przedpłacona – ile kosztuje i gdzie ją dostać? >>

Do czego służy wirtualna karta kredytowa

Wirtualna karta kredytowa została stworzona w celu dokonywania płatności za pośrednictwem internetu lub telefonu, z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa i anonimowości.

Zasada działania karty

W celu skorzystania z wirtualnej karty kredytowej, użytkownik dokonuje wpłaty pieniędzy na kartę, a następnie może z niej korzystać, w ramach dostępnych środków. Karta ta nie może być wykorzystana do płatności w sklepach stacjonarnych, nie ma także możliwości wypłaty środków z bankomatu. Użytkownik, może natomiast wykorzystać ją podczas zakupów online, wykonywania przelewów oraz opłacania rachunków.

Zalety wirtualnej karty kredytowej

  • Bezpieczeństwo – karta nie jest powiązana bezpośrednio z naszym rachunkiem osobistym (tak jak to działa w przypadku np. bankowych kart debetowych), nie istnieje więc niebezpieczeństwo wyczyszczenia konta użytkownika karty,
  • Brak fizycznego odpowiednika – nie ma możliwości zagubienia plastiku, który później mógłby zostać wykorzystany przez osoby niepowołane,
  • Niewielkie opłaty za prowadzenie karty,
  • Ekspresowy czas wystawienia karty – użytkownik nie musi posiadać jej plastikowego odpowiednika, więc wirtualna karta kredytowa może być oddana do użytku nawet w kilka minut od zawnioskowania,
  • Indywidualne ustalanie limitów transakcyjnych (zarówno kwotowych jak i ilościowych),
  • Łatwiejszy proces reklamacji i zwrotu pieniędzy,
  • Możliwość wyboru kilku walut rozliczeniowych (PLN, USD, EUR).

Wady wirtualnej karty kredytowej

  • Możliwość korzystania z karty tylko podczas płatności online i płatności telefonicznych,
  • Konieczność zasilania rachunku karty, co prowadzi do wymogu planowania wydatków (jeżeli nie zasilimy karty odpowiednią kwotą, nie będziemy mogli dokonać płatności),
  • Wysokie opłaty związane z przelewami dokonywanymi z wirtualnej karty kredytowej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Decydując się ten rodzaj karty warto zwrócić uwagę na wysokość limitów transakcyjnych, koszty prowadzenia karty oraz jej walutę rozliczeniową  (jeśli planujemy dokonywać zakupów w zagranicznych sklepach internetowych warto rozważyć wirtualną kartę kredytową rozliczaną w walucie obcej).

Dowiedz się więcej: Dla kogo karta walutowa to dobry pomysł >>

Wirtualna karta kredytowa to na pewno nowoczesne rozwiązanie, idealnie wpasowujące się w rosnące potrzeby użytkowników internetu. Do jej głównych zalet niewątpliwie należy bezpieczeństwo wykonywanych transakcji, możliwość wyboru odpowiedniej waluty rozliczeniowej oraz niewielkie opłaty za prowadzenie. W sytuacji dokonywania częstych zakupów internetowych warto rozważyć jej posiadanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ