Korzystanie z dróg w większości krajów europejskich jest dzisiaj płatne. Regulowanie opłat odbywa się w różnorodny, odrębny dla każdego państwa sposób. Część krajów wymaga zakupu winiety okresowej, którą następnie przykleić musimy na szybę pojazdu. Niektóre kraje stosują elektroniczne winiety lub, tak jak w Polsce – opłata zostaje pobrana przy bramkach drogowych. Poniżej znajduje się wyczerpująca lista najczęściej odwiedzanych krajów w Europie oraz sposób naliczania opłat.
Rodzaje opłat
W Europie istnieją zasadniczo trzy rodzaje pobierania opłat drogowych:
- Tradycyjna opłata pobierana przy bramkach drogowych.
- Winieta przyklejana na szybę, uprawniająca pojazd do korzystania z niektórych lub wszystkich sieci drogowych.
- Winieta elektroniczna, która automatycznie pobiera opłatę drogową po przejechaniu przez barierkę lub punkt kontrolny.
Kraje nie pobierające opłat za korzystanie z dróg krajowych i autostrad
Istnieją kraje, które nie pobierają opłat za korzystanie z dróg i autostrad. Korzystanie z dróg i autostrad jest zatem bezpłatne. O opłaty za autostrady nie musimy martwić się w takich krajach jak:
- Andora,
- Albania,
- Cypr,
- Estonia,
- Finlandia,
- Islandia,
- Kosowo,
- Lichtenstein,
- Luksemburg,
- Malta,
- Monako,
- Niemcy,
- San Marino,
- Ukraina.
Często istnieją jednak pewne koszty związane przykładowo z przejazdem przez mosty czy też tunele. Dotyczy to takich krajów jak:
Belgia
Opłaty pobierane są jedynie za przejazd tunelem łączącym Liefkenhoek z Antwerpią.
Dania
Płatny jest jedynie przejazd mostami Storebaelt (18 km) oraz Oresund (16 km).
Czarnogóra
Opłata za przejazd tunelem Sozina.
Holandia
Płatny jest jedynie przejazd tunelami Kil oraz Westerschelde.
Litwa
Opłaty w postaci winietek pobierane są od przewozów pasażerskich i handlowych.
Łotwa
Opłaty za przejazd dla pojazdów powyżej 3,5t.
Rosja
Przy wjeździe pobrana zostaje opłata wjazdowa i ekologiczna, jej wysokość zależy od kategorii pojazdu.
Szwecja
Płatny jest przejazd mostami Oresund (4 km tunelu i 7,8 km mostu) oraz Svinesund.
Wielka Brytania
Zapłacimy jedynie za przejazd niektórymi mostami i tunelami oraz nowym odcinkiem autostrady M6.
Winiety drogowe
Winiety umieszczane przy przedniej szybie pojazdu wykorzystywane są do pobierania opłat za przejazd w wielu krajach. Naklejki kupić można z wyprzedzeniem. Są one zazwyczaj ważne okresowo, począwszy od winietek tygodniowych, 10-dniowych, 2-miesięcznych a skończywszy na rocznych. Winiety można zwykle nabyć na przejściach granicznych, stacjach benzynowych oraz w urzędach pocztowych. Winiety autostradowe są niezbędne w takich krajach jak:
Austria
Wysokość opłat zależy od rodzaju pojazdu i okresu pobytu na terytorium.
Motocykle: 10 dni – 5 Euro, 2 miesiące – 12,70 Euro, rok – 33,60 Euro
Samochody do 3,5t: 10 dni – 8,70 Euro, 2 miesiące – 25,0 Euro, rok – 84,40 Euro
Winiety roczne obowiązują od 01.12.2017 do 31.01.2018.
Bułgaria
Winietki należy nakleić na szybę samochodu. Do zakupu na przejściach granicznych przy wjeździe na teren Bułgarii. Wyróżnione zostały trzy typy winietek: tygodniowe, miesięczne i roczne. Cena (w Euro) zależy od kategorii pojazdu.
Czechy
Winietki obowiązują na autostradach i drogach ekspresowych. Cena zależy od kategorii pojazdu i czasu pobytu.
Przykładowo, samochody do 3,5 t:
10 dni- 310 CZK, miesiąc – 440 CZK, rok – 1500 CZK
Winiety roczne obowiązują są od 01.12.2016 do 31.01.2018
Mołdawia
Przy wjeździe na teren Mołdawii pobranie zostanie: opłata drogowa (od samochodów oraz przyczep campingowych i innych turystycznych, w zależności od ilości dni pobytu) bądź też wjazdowa (od samochodów handlowych).
Turcja
Opłaty za przejazd drogami i mostami regulowane są tylko i wyłącznie w systemie elektronicznym HGS. Do wyboru mamy dwa rodzaje płatności: winietka (5 TRY, ważna tylko na 1 pojazd) bądź też karta HGS (15 TRY z możliwością korzystania przez parę pojazdów).
Węgry
Dla samochodów do 3,5 tony obowiązują opłaty w postaci e-winietki. E-winietki sprzedawane są w formie wydruku elektronicznego. Potwierdzenie z numerem sprzedaży należy zachować do ewentualnej kontroli przez okres 2 lat.
Ceny dla kategorii D1 (pojazdy zarejestrowane jako osobowe, do 3,5 t, max do 7 miejsc): tygodniowa (ważna 10 dni) – 2 975 HUF, miesięczna – 4 780 HUF, roczna – 42 980 HUF, roczna powiatowa – 5 000 HUF.
Rumunia
Opłaty za autostrady pobierane są w formie winietek elektronicznych (rovignette). Wjeżdżając na teren Rumunii kierowca zakupić musi e-winietkę (e-rovigniette).
Przykładowo, koszt dla samochodów osobowych do 3,5 t: 7 dni – 3 Euro, 30 dni – 7 Euro, 90 dni 13 Euro, rok – 28 Euro.
Słowenia
Dla pojazdów do 3,5 t obowiązują winiety w postaci naklejek. Należy zwrócić szczególna uwagę na kategorię pojazdu.
Szwajcaria
Dla pojazdów silnikowych do 3,5 tony (w tym także motocykli) obowiązuje wyłącznie winietka roczna (ważna od 1 grudnia roku poprzedniego roku do 31 stycznia roku następnego, tj.14 miesięcy).
Dla pojazdu do 3,5 tony – 40 CHF, dla przyczep w zestawach do 3,5 t – 40 CHF.
Tradycyjne „bramki”
Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Francja, Grecja, Włochy, Polska, Serbia, Hiszpania to kraje, które naliczają opłaty drogowe w zależności od pokonanych przez nas kilometrów. Ponieważ trasy i autostrady są zazwyczaj obsługiwane przez różne firmy, w wielu państwach nie istnieje jedna, ściśle ustanowiona opłata krajowa. Opłata pobierana jest przy wjeździe/wyjeździe na drogę. W zależności od trasy, istnieje możliwość płatności automatycznej, gotówką bądź kartą. Warto mieć przy sobie drobne, a najlepiej dokładnie wyliczoną sumę.
Bośnia i Hercegowina
Opłata pobierana jest za odcinek A1 Sarajewo – Zenica.
Chorwacja
Wysokość opłat zależna jest od odcinka drogi i kategorii pojazdu. Opłaty reguluje się gotówką, w HRK lub EUR.
Francja
Wysokość opłat zależna jest od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty drogowe regulujemy gotówką lub kartami kredytowymi. Dodatkowo płatny jest przejazd tunelami, mostami oraz wiaduktami. Opłaty rozliczamy na dwa sposoby: automatycznie lub manualnie.
Grecja
Wysokość opłat za autostrady zależy od pokonywanego odcinka i kategorii pojazdu.
Hiszpania
Wysokość opłat za autostrady zależy od pokonywanego odcinka i kategorii pojazdu.
Macedonia
Wysokość opłat za autostrady zależy od pokonywanego odcinka i kategorii pojazdu. Opłaty za przejazd autostradami regulujmy gotówką w MKD.
Polska
Na naszych autostradach działają dwa systemu poboru opłat na bramkach – zamknięty (przy wjeździe na płatną autostradę pobieramy bilet, za który następnie płacimy zjeżdżając z płatnej autostrady; opłata zależy od rodzaju pojazdu oraz przejechanego dystansu) oraz otwarty (jadąc autostradą napotykamy co jakiś czas bramkę, na której płaci się od razu jakąś część opłaty; opłata pobierana jest wyłącznie w umieszczonych w poprzek jezdni autostrady punktach). Płatne autostrady w Polsce to A1, A2 i A4.
Serbia
Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty reguluje się gotówką (w dinarach lub Euro).
Włochy
Wysokość opłat za autostrady zależy od pokonywanego odcinka i kategorii pojazdu. Opłaty reguluje się gotówką bądź kartami magnetycznymi VIACARD o wartości 25, 50 i 75 Euro, które są ważne dla wszystkich rodzajów pojazdów i zachowują ważność do momentu wyczerpania kredytu. Karta VIACARD nie jest honorowana na Sycylii.
Płatność automatyczna
System elektroniczny wprowadzony został na Białorusi, Słowacji, w Portugalii i Norwegii, a opcjonalnie we Francji. Pieniądze są automatycznie pobierane pod koniec podróży bądź też w formie przedpłaty.
Białoruś
Opłaty pobierane są poprzez elektroniczny system o nazwie BelToll. Rejestracja odbywa się poprzez stronę internetową www.beltoll.by. Dodatkowo uiścić musimy kaucję za urządzenie pokładowe BelToll służące do pobierania opłat, która wynosi: 20 Euro dla samochodów o masie do 3,5 t oraz 50 Euro dla samochodów o masie powyżej 3,5 t.
Norwegia
Korzystanie z dróg i autostrad jest płatne (NOK) w systemie elektronicznym Autopass. Wszystkie mijające bramki pojazdy rejestrowane są poprzez kamery i specjalne czujniki. Warto bezpłatnie zarejestrować się na stronie www.autopass.no i skorzystać z systemu pre-paid. Pojazdy zarejestrowane za granicą, bez rejestracji z systemie Auto Pass będą fakturowane przez Euro Parking Collection (EPC). Norwegia pobiera dodatkowo opłaty za przejazd tunelem łączącym Oslo z zachodu na wschód (3 km) a także opłaty ekologiczne przy wjeździe do śródmieścia miast: Oslo, Bergen i Trondheim.
Portugalia
Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty pobierane są według 2 systemów: opłaty regulowane gotówką i kartami kredytowymi na autostradach, których zarządcą jest BRISA (A1, A2, A3, A4, A5, A6, A9, A10, A12, A13 i A14) oraz poprzez elektroniczny system poboru opłat. Opłaty za autostrady w systemie elektronicznym można regulować poprzez: Easy Toll (system z kioskami Welcome Point’s) skierowany do turystów zagranicznych, posiadaczy kart kredytowych Mastarcard i Visa oraz system TollCard – karty opłat drogowych dostępne w wartościach 5, 10, 20 i 40 Euro, uaktywniane SMS-em lub bezpośrednio przez Internet na stronie http://www.ctt.pt.
Słowacja
W 2017 roku Słowacja wprowadziła elektroniczny system poboru opłat. Winiety elektroniczne zakupimy na wybranych stacjach benzynowych, w punktach sprzedaży oraz samoobsługowych automatach na przejściach granicznych, poprzez stronę internetową www.eznamka.sk lub za pomocą aplikacji mobilnej „Eznamka”.
ZOBACZ RÓWNIEŻ