Niestety niezapłacone faktury, przeterminowane płatności oraz nieregulowanie zaciągniętych zobowiązań to w obecnych czasach zupełnie normalna sprawa. Jeżeli do tego prowadzisz działalność gospodarczą współpracując z zagranicznymi kontrahentami może się zdarzyć, że walka z nieuczciwym partnerem, to Twoja codzienność.
Kiedy prośby i groźby nie pomagają, a Tobie kończą się pomysły na walkę o swoje pieniądze, rozwiązaniem może okazać się windykacja zagraniczna długu. Poniżej wyjaśniamy, jak podjeść do sprawy windykacji długu z zagranicy, gdzie szukać pomocy i jakie są szanse na odzyskanie należności.
Niewywiązywanie się z umów – jak rodzi się problem?
Coraz więcej polskich przedsiębiorców otwiera się na międzynarodowe rynki zbytu, nawiązując współpracę z zagranicznymi partnerami. Niestety podobnie jak w Polsce, za granicą także nie brakuje nieuczciwych i nierzetelnych przedsiębiorców, unikających regulowania swoich zobowiązań.
Kiedy próba łagodnego skłonienia kontrahenta do wywiązania się z zawartej umowy nie przynosi żadnych rezultatów, jedynym sensownym rozwiązaniem może okazać się windykacja zagraniczna długu.
Dowiedz się więcej: Czy egzekucja komornicza poza granicami kraju jest możliwa? >>
Na czym polega windykacja zagraniczna długu?
Windykacja zagraniczna długu to nic innego jak forma windykacji należności prowadzona za granicami Polski. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku firm prowadzących współpracę z partnerami zagranicznymi, które mają problem z egzekwowaniem spłaty swoich należności.
Niestety utarło się przekonanie, że windykacja zagraniczna długu to mit. Duża grupa osób, także tych zaangażowanych bezpośrednio w dochodzenie swoich roszczeń z zagranicy, podważa skuteczność działań prowadzonych przez formy windykacyjne, z góry zakładając ich porażkę. Czy tak jest naprawdę?
Czy samodzielna windykacja zagraniczna ma sens?
I tak i nie. Samodzielna windykacja zagraniczna długu ma miejsce zawsze wtedy, kiedy sami próbujemy dochodzić swoich należności od nierzetelnego partnera. W dużym stopniu opiera się na telefonicznych, mailowych oraz listownych próbach przekonania kontrahenta do uregulowania zaległości – jest to tzw. miękka windykacja długu.
Niestety każdy przedsiębiorca, który miał w swojej karierze zawodowej do czynienia z nieuczciwym partnerem, wie jak trudny jest proces dochodzenia własnych należności (nie tylko tych zagranicznych, ale także wynikających z prowadzonej współpracy w kraju).
Dochodzenie należności na własną rękę raczej nie jest niemożliwe, natomiast wiąże się na pewno w wysokimi kosztami oraz wieloma utrudnianiami (zwłaszcza w kwestii posiadania odpowiednich zasobów kadrowych – w postaci m.in. pracowników, odpowiedzialnych za dochodzenie należności firmy). Co jeszcze możemy zrobić, aby odzyskać pieniądze?
Windykacja zagraniczna długu krok po kroku
W pierwszej kolejności niezwykle ważne jest nawiązanie współpracy z odpowiednią firmą windykacyjną lub kancelarią prawną, zajmującą się odzyskiwaniem długów. Wierzyciel ma możliwość wyboru, czy planuje zlecić dochodzenie swoich należności polskiej firmie windykacyjnej, czy nawiążę współpracę z zagraniczną firmą, działającą w kraju dłużnika.
Niestety nie każda firma w Polsce ma możliwości dochodzenia należności swoich klientów za granicą. Poszukując podmiotu, któremu przekażemy dochodzenie naszych należności koniecznie powinniśmy sprawdzić, czy wybrana przez nas firma posiada swoje oddziały w państwie, z którego pochodzi nasz dłużnik (na terenie którego prowadzi swoją działalność).
Kolejna kwestia związana jest z zapoznaniem się z ofertą wybranej firmy. Najważniejsze co powinniśmy wiedzieć, to czy wybrana firma windykacyjna działa w kwestii dochodzenia należności kompleksowo? Kompleksowo, czyli oferuje nam pomoc na każdym etapie prowadzonych działań windykacyjnych, od etapu działań polubownych, przez zgłoszenie sprawy do sądu, aż do egzekucji prowadzonej przez komornika.
W następnym kroku zapoznajmy się z formą rozliczenia, jaką proponuje nam firma. Koszty związane z prowadzonymi działaniami windykacyjnymi powinny być dla klienta jawne i przedstawione mu jeszcze przed podpisaniem umowy o świadczenie usług.
Kancelarie windykacyjne zarabiają w różny sposób. Jednak te najbardziej pewne, o ugruntowanej pozycji na rynku, główny dochód osiągają z prowizji od wartości odzyskanej należności. Na początku (zwykle na etapie podpisywania umowy) pobierana jest symboliczne opłata wstępna (około 100 – 150 euro).
Ostatnim krokiem do uruchomienia procesu windykacji zagranicznej jest podpisanie umowy z wybranym podmiotem. Dokument powinien być przejrzysty, a wszystkie nasze wątpliwości rozwiane. Zanim podpiszemy umowę, warto abyśmy się z nią dokładnie zapoznali, a jeżeli pewne jej zapisy są dla nas niejasne, nie bójmy się pytać.
Dowiedz się więcej: Jak przebiega windykacja długu? >>
Windykacja zagraniczna długu a wybór odpowiedniej firmy
Jak już wcześniej wspominaliśmy, podstawową kwestią jest wybór odpowiedniej firmy lub kancelarii windykacyjnej. Nasz wybór powinien być warunkowany przede wszystkim możliwością prowadzenia działań danej firmy w interesującym nam państwie.
Kolejnym ważnym elementem, jest doświadczenie danego podmiotu w prowadzeniu działań za granicą. Jak wiadomo najlepszą reklamą firmy są jej sukcesy i wynikające z nich polecenia klientów. Długoletni staż działania, niezszargana opinia na rynku oraz pozytywne komentarze potwierdzają słuszność naszego wyboru.
W jaki sposób prowadzona jest windykacja zagraniczna długu?
Windykacja zagraniczna długu, podobnie jak w przypadku windykacji prowadzonej na terenie Polski, prowadzona jest poprzez wykorzystanie wszystkich możliwych form kontaktu w nieuczciwym kontrahentem. W szczególności wykorzystuje się próby nawiązania kontaktu telefonicznego, przesyłanie dłużnikowi maili i listów poleconych oraz bezpośredni (osobisty) kontakt z dłużnikiem.
O ile kontakt mailowy, telefoniczny i listowny możliwy jest także w przypadku prowadzenia samodzielnej windykacji długu, o tyle osobiste odwiedzanie dłużnika, w miejscu jego działalności oraz miejscu zamieszkania, może okazać się problematyczne.
Dlatego też, tak ważne jest wybranie kancelarii windykacyjnej, która posiada partnerów w państwie, w którym działa dłużnik lub ma fizyczną możliwość wysyłania tam swoich pracowników.
Jak działają firmy windykujące długi z zagranicy?
Kancelaria windykacyjna zajmująca się długami zagranicznymi oprócz pomocy w ściągnięciu należności z dłużnika, często musi pomóc wierzycielowi w namierzeniu miejsca jego przebywania. Niestety nie jest to łatwa procedura.
Pomijając fakt odległości, zdecydowana większość portali branżowych działających za granicą jest płatna. W związku z powyższym firmy windykacyjne muszą korzystać z różnych sposobów odnajdywania „zagubionych”, nieuczciwych kontrahentów, często także posiłkując się pomocą placówek dyplomatycznych.
Windykacja zagraniczna długu polega przede wszystkim na:
- wysyłaniu wezwań do zapłaty (w języku dłużnika),
- nawiązywaniu kontaktu telefonicznego, prób negocjowania spłaty długu, namawianie kontrahenta do spłaty zadłużenia,
- osobistych spotkaniach windykatora z dłużnikiem.
Działania jakie podejmują firmy w celu dochodzenia roszczeń swoich klientów za granicą są odpowiednio zaplanowane i zgodne z wcześniej opracowanymi procedurami.
Z reguły poszczególne elementy dochodzenia należności klienta realizowane są zgodnie z góry zaplanowanym harmonogramem. Kancelarie windykacyjne pracują zgodnie z zasadami etyki, nie naruszając przy tym praw dłużnika.
Jakie problemy może nieść za sobą windykacja zagraniczna długu?
Do najczęstszych wyzwań związanych z windykacją należności od zagranicznego dłużnika należy:
- problem z odnalezieniem dłużnika,
- problem bariery językowej (kontrahent, który dotychczas porozumiewał się płynnie po niemiecku, często nagle przestaje zupełnie rozumieć ten język),
- problem z nawiązaniem kontaktu (dłużnik nie odbiera telefonów lub zmienił numer, nie odpowiada na maile, nie odbiera poczty).
A co jeżeli windykacja zagraniczna długu zawiedzie?
W takiej sytuacji wierzyciel ma możliwość zlecenia odpowiedniej firmie windykacji sądowej. Taki rodzaj dochodzenia należności prowadzony jest we współpracy z kancelarią prawną, która posiada swoją siedzibę w państwie pochodzenia lub prowadzenia działalności przez dłużnika.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Czy komornik może zająć konto firmowe za prywatne długi?
- Ile może zabrać komornik? Kwota wolna od zajęcia
- Oddłużanie: czy kancelarie prawne mogą pomóc dłużnikom?
- Kiedy umorzenie kredytu w banku jest możliwe?
- Czy komornik może zająć konto żony za długi męża?
- Licytacje komornicze – na czym polegają i czy warto wziąć w nich udział