Michał Nielub
Michał Nielub
12 Lis, 2017 - 05:00

Wigilia firmowa – jak zorganizować i o czym pamiętać

Michał Nielub

Wigilia firmowa jest mile widziana przez pracowników danej organizacji. Należy jednak zwrócić uwagę na wiele aspektów, aby taka impreza była udana i dobrze wspominana.

Wigilia firmowa jest wydarzeniem, które ma na celu integrację pracowników. Dzięki takiemu spotkaniu również właściciel / szef ma możliwość dokonania oceny zatrudnionych osób i określenie ich faktycznego zachowania się w grupie. Taka impreza firmowa wymaga jednak bardzo dobrego przygotowania.

Wigilia firmowa – złote zasady

Organizując tego typu imprezę firmową warto zastanowić się na wstępie, czy faktycznie nadawać jej świąteczny charakter. Jeżeli organizacja jest duża i zatrudnia wielu pracowników istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie wszyscy są chrześcijanami. W takich okolicznościach zaproszenie np. ateistę na spotkanie o charakterze religijnym nie będzie dobrym pomysłem.

Określenie „impreza firmowa” jest nacechowana neutralnie i jego stosowanie w pewnych przypadkach wydaje się być lepszym posunięciem, niż użycie słowa „Wigilia firmowa”. Ostatecznie tego typu spotkania mają zapewnić każdemu uczestnikowi mile spędzony czas, co ma podnieść jego poziom motywacji do pracy.

Dowiedz się więcej: Motywacja do pracy – 7 skutecznych sposobów >>

Dobrym pomysłem jest również określenie czasu trwania imprezy. Na samym wstępie warto jasno powiedzieć, czy Wigilia firmowa kończy się o określonej godzinie. Dopuszczalne są sytuacje, w których koniec następuje w momencie, gdy uczestnicy już nie mają ochoty na dalszą zabawę.

Często jednak może to nastąpić późno w nocy, dlatego takie spotkanie warto zorganizować np. w piątek lub w sobotę, aby uniknąć „zmęczenia materiału” podczas kolejnego dnia w pracy.

Dowiedz się więcej: Najlepsze dekoracje bożonarodzeniowe okien >>

Wigilia firmowa – z alkoholem czy bez?

Organizując tego typu wydarzenie warto rozważyć kwestię spożywania alkoholu. Zapewnienie napojów wyskokowych przy organizowaniu spotkania na terenie firmy nie jest w dobrym guście. Warto w takim przypadku wynająć lokal.

Dobrą praktyką jest również dbałość o to, by alkoholu nie było za dużo. Niektóre osoby nie są w stanie samodzielnie kontrolować spożywanej ilości, w związku z czym może dojść do bardzo nieprzyjemnych i wizerunkowo niekorzystnych sytuacji.

Dowiedz się więcej: Dekoracja stołu wigilijnego – 7 ciekawych pomysłów >>

Warto zapewnić program podczas pracowniczej Wigilii

Impreza firmowa bez programu może być nieatrakcyjna, zaś przy obecności alkoholu może nawet wymknąć się spod kontroli. Aby zapobiec takiej sytuacji, warto zadbać o jakiś program zabaw animowanych lub integracyjnych.

Dzięki temu pracownicy z jednej strony będą lepiej wspominać taką Wigilię pracowniczą, z drugiej zaś alkohol nie będzie jedyną rozrywką. Tym samym ograniczy to jego spożycie.

O czym należy pamiętać organizując imprezę firmową?

Organizując imprezę firmową należy przede wszystkim zadbać o wyżywienie. W tym celu można przygotować np. tradycyjne sałatki wigilijne lub barszcz z uszkami. Warto również przewidzieć, że nie wszyscy są osobami wierzącymi i przygotować dla nich dodatkowe dania. Dzięki temu np. ateiści lub wyznawcy islamu czy hinduizmu poczują się docenieni przez pracodawcę.

Dowiedz się więcej: 12 potraw wigilijnych – lista tradycyjnych dań >>

Prezenty a Wigilia firmowa

Z punktu widzenia pracodawcy wskazanym działaniem jest przygotowanie jakichś drobnych upominków dla swoich pracowników.

Mile widziane będzie również przygotowanie np. paczek dla dzieci, jeżeli pracownicy je posiadają. Z drugiej strony, prezent dla szefa od wszystkich osób zatrudnionych w organizacji z pewnością będzie wyrazem uznania.

Dowiedz się więcej: 20+ pomysłów na prezenty świąteczne dla każdego >>

Wigilia firmowa – obowiązkowa?

Jeżeli impreza firmowa odbywa się na terenie zakładu oraz w godzinach pracy, powinni na niej stawić się wszyscy pracownicy. Do wyjątków można zaliczyć np. osoby, które akurat w danym dniu mają bardzo dużo do zrobienia, co nie pozwala im wziąć udziału w spotkaniu.

Warto również zadbać o to, aby zaproszenie otrzymały wszystkie osoby niezależnie od charakteru i wymiaru pracy. Szczególnie duże firmy zatrudniają np. handlowców, zamieszkujących z dala od siedziby. Nawet jeżeli nie będą mogli pojawić się na spotkaniu, to ich również należy zaprosić. W praktyce właściciele organizują również powrót uczestników do domu, m.in. podstawiają taksówki.

Wigilia firmowa to możliwość docenienia zatrudnionych osób. Taka impreza powinna być przede wszystkim narzędziem motywacyjnym oraz integracyjnym. Warto więc zadbać o to, aby wszyscy uczestnicy byli zadowoleni – nawet jeżeli kwestie światopoglądowe są odmienne od chrześcijańskich tradycji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ