Martyna Markiel
Martyna Markiel
02 Cze, 2017 - 12:29
Wiedeń na wakacje - najważniejsze atrakcje

Wiedeń na wakacje – najważniejsze atrakcje

Martyna Markiel

Wiedeń oferuje mnóstwo ciekawych miejsc i zabytków. To idealne miejsce na wakacje. Gdzie pójść i co zwiedzić? Poznaj najważniejsze atrakcje Wiednia.

Stolica Austrii i jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Europie. Wiedeń zawdzięcza swój urok, niesamowitą atmosferę i bogatą historię swojej wspaniałej lokalizacji nad brzegiem Dunaju. Przez wieki brama pomiędzy Europą Zachodnią a Wschodnią, Wiedeń stanowił centrum rozciągającego się tu niegdyś imperium Habsburgów, do dziś pozostając najważniejszym ośrodkiem handlowym i kulturalnym Austrii.

Wiedeń nieustannie przyciąga zwiedzających znakomitymi zabytkami a także bogatym programem wydarzeń i rozrywki. Z niezaprzeczalnie kosmopolitycznej atmosfery miasto zachowuje charakterystyczny styl i elegancję, dodatkowego uroku nadaje mu piękna architektura, słynne dorożki konne (Fiaker), a także wspaniałe kawiarnie z wiedeńską kawą i innymi smakołykami.

Dla wielu turystów atrakcje Wiednia zawierają się przede wszystkim w jego fascynującej historii, która jest szczególnie namacalna podczas spacerowania po centrum miasta, w okolicy Katedry św. Szczepana (Stephansdom) i pałacu Hofburg oraz wzdłuż bulwaru Ringstrasse. Ponieważ większość muzeów, kościołów i sklepów znajduje się właśnie w tej okolicy, warto zwiedzić ją pieszo, zatrzymując się po drodze w jednej z niezliczonych kawiarni. A co jeszcze? Poznaj największe atrakcje Wiednia!

Wiedeń na wakacje – najważniejsze atrakcje

Belweder

 

Jeden z najbardziej znanych zabytków tego wspaniałego miasta. Integralna część historycznej sceny Wiednia. Belweder (sprawdź tutaj) składa się z kilku pałaców i oranżerii, która pochodzi z końca XVII wieku. Przepiękne barokowe pałacyki, Dolny i Górny Belweder, stajnie a także niesamowity ogród francuski przyozdobiony posągami sfinksów – Belweder zachwyci każdego z nas.

Książę Eugeniusz Sabaudzki zlecił budowę tego barokowego pałacu niezwykle utalentowanemu architektowi Johannowi Lucasowi von Hildebrandtowi. Pałac w roku 1752 wykupiła cesarzowa Maria Teresa, a następnie na wniosek Józefa II miejsce to stało się muzeum. Oprócz wspaniałej architektury budynku warto też zobaczyć ogród zimowy i obszerne kolekcje sztuki, wraz z bogatą ofertą rzeźb i obrazów pochodzących z XII i XVI wieku.

Ratusz Wiedeński

 

Ratusz w Wiedniu (Wiener Rathaus) to imponujący budynek neogotycki, który stanowi centrum administracyjne miasta. Zaprojektowany w 1873 roku przez Friedericha von Schmidta jest dzisiaj jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Ratusz imponuje pod każdym względem. Nad jego całością górują ogromne wieże – najwyższa z nich posiada aż 97,9 m. Do tego warto jeszcze dodać posąg „Żelaznego Radnego”, czyli blisko 3,5 m, a ze sztandarem 6 metrów.

Wewnątrz Ratusza znajdziemy ogromny, liczący 2804 metrów kwadratowych dziedziniec Arkadenhof, który jest jednym z największych tego typu dziedzińców w Europie. To tu odbywają się liczne wydarzenia, koncerty czy najpiękniejsze jarmarki.

Hofburg

 

Konieczny punkt każdej wycieczki do Wiednia. Pałac Hofburg (sprawdź tutaj) stanowił integralny punkt na austriackiej scenie rządowej. Zbudowany w XIII wieku, służył przez lata jako centrum olbrzymiego imperium cesarskiego Habsburgów. Od wieków dom najpotężniejszych władców Europy, dziś stanowi znakomite muzeum oraz dom prezydenta Austrii. Pałac posiada liczne skrzydła i zbudowane na przestrzeni wieków w różnych stylach hale.

W Hofburgu dominuje barok i klasycyzm. Dzisiaj dla zwiedzających otwarte są tylko trzy części. Wejście do pałacu znajduje się od strony Placu św. Michała. Idealne miejsce aby podziwiać przepych i bogactwo a także zamiłowanie austriackich monarchów do sztuki. Oprócz tego wyśmienite kawiarnie, restauracje, parki oraz placyki, które oferują chwilę przyjemnego wytchnienia i odpoczynku.

Hundertwasserhaus

 

Hundertwasserhaus to kolorowy apartamentowiec w pobliżu centrum Wiednia w dzielnicy Landstraße. Nazwa pochodzi od austriackiego artysty Friedensreich Hundertwasser, który rozwinął koncepcję budowy w XX wieku, zapraszając do współpracy architekta Josefa Krawinę.

Budowa tego niezwykłego kolorowego dzieła zakończyła się w 1985 roku. Dziś jest ono nieodłączną częścią dziedzictwa kulturowego Wiednia. Hundertwasserhaus stanowi turystyczną atrakcję miasta, którą podziwiać możemy jednak jedynie z zewnątrz. Budowla pozostaje zamieszkana.

Plac Graben

 

Graben jest jedną z najsłynniejszych ulic w centrum Wiednia. Słowo Graben w języku niemieckim oznacza „wykop”. W owych czasach Wiedeń otoczony był murem a ulica ta stanowiła granicę miasta. Okolica została później zabudowana i Graben stał się jedną z pierwszych ulic mieszkalnych w Wiedniu.

Początkowo zamieszkiwana przez rzemieślników, stopniowo ewoluowała stając się wreszcie domem dla elity miasta. Dziś jest to luksusowa promenada handlowa, z wieloma lokalnymi zabytkami, takimi jak Kolumna św. Trójcy, Fontanna Józefa oraz Fontanna Leopolda.

Katedra św. Szczepana

 

Katedra św. Szczepana, znana również jako Stephansdom, miała swoje skromne początki jako kościół parafialny w XII wieku. Kościół został zniszczony podczas II wojny światowej, a następnie odbudowany w ciągu siedmiu lat. Katedra, jedna z najważniejszych atrakcji miasta, góruje nad miastem. Jej imponujący dach pokryty jest 230 000 przeszklonymi płytami. Katedra dysponuje ponadto 18 ołtarzami, zbudowanymi w różnym czasie i zawiera cenne dzieła sztuki.

Wejście do Katedry jest płatne. Polecamy także udać się schodami na Wieżę Południową (Südturm), do Izby na Wieży (Türmer Stube), obejrzeć dzwon „Pummerin” na Wieży Północnej (Nordturm) czy też zejść do podziemi (Katakomben).

Informacje na temat zwiedzania znajdziemy na stronie interetowej (sprawdź tutaj).

Pałac Schönbrunn

 

Pałac w Schönbrunn wraz ze swoimi 1441 komnatami porównywalny jest pod względem przepychu do Wersalu. Jedna z głównych atrakcji turystycznych Wiednia. Pałac zbudowany został w latach 1696 i 1712 na prośbę cesarza Leopolda I i przekształcony następnie w cesarski pałac letni przez Marię Teresę. Park Pałacowy oferuje wiele atrakcji, takich jak najstarszy ogród zoologiczny na świecie, Muzeum Cesarskich Powozów czy też stworzony z gęstych, specjalnie przyciętych krzewów labirynt oraz Gloriette, wybudowany za czasów Marii Teresy rokokowy taras.

Spośród licznych komnat, zwiedzającym udostępnia się 45. Ich wnętrza utrzymane są w stylu rokoko (białe powierzchnie z pozłacanymi 14-karatowym złotem ornamentami) a także udekorowane są tkaninami, piecami fajansowymi, freskami i pięknymi czeskimi lustrami kryształowymi.

Godziny otwarcia oraz ceny biletów znajdują się na stronie interetowej (sprawdź tutaj).

Do Wiednia najlepiej dostać się samolotem, liniami LOT lub Lufthansa. W zależności od miasta wylotu, lot trwa około 2 godziny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ