RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
26 Gru, 2018 - 01:00
Wiatrołap – zastosowanie i ciekawe aranżacje

Wiatrołap – zastosowanie i ciekawe aranżacje

RynekPierwotny.pl

Funkcją wiatrołapu (przedsionka) jest ochrona reszty mieszkania przed zimnem. Wyłapuje chłodne powietrze, przez co nie dostaje się ono do wnętrza. To małe pomieszczenie można też świetnie wykorzystać. Jak?

Przedsionki zajmują bardzo mało miejsca. Niektóre z nich mają zaledwie 2 mkw. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby również tę część mieszkania zaaranżować w ciekawy, nowoczesny i praktyczny sposób. Wiatrołap ma wiele funkcji, które warto sprawdzić i przetestować.

Wiatrołap – co przed aranżacją?

Planując wykorzystanie przedsionka, warto pamiętać o jego przeznaczeniu i zastosowaniu. Nie powinno się burzyć jego podstawowej funkcji, czyli usuwać drugich drzwi do pomieszczenia. Takie posunięcie sprawi, że w pokojach i przedpokoju będzie chłodniej, trudniejsze okaże się ich nagrzanie, a dodatkowo ciepło po nagrzaniu ucieknie szybciej przez otwartą część wejściową.

Niekiedy usuwanie drzwi z wiatrołapu odbywa się, by powiększyć przedpokój, lecz wady takiego rozwiązania zdecydowanie przewyższają jego zalety. Zasada „modne nie znaczy lepsze” idealnie wpisuje się w rezygnowanie z wiatrołapów.

Jeżeli wiadomo już, dlaczego wiatrołap powinien zostać zamknięty, to można przystąpić do planowania projektu. Warto przemyśleć ustawienie wszelkich wieszaków, stojaków i ewentualnych mebli wcześniej. Dlaczego? Na końcu może okazać się, że w pomieszczeniu nie ma miejsca na przejście, albo nie da się otworzyć drzwi.

Czego lepiej unikać będąc na etapie planowania wiatrołapu?

Przedsionek to małe pomieszczenie więc powinno się unikać zbędnych rzeczy. Kwiat lub lampa pokojowa nie będą miały w nim żadnego zastosowania. Przedsionki w mieszkaniach zazwyczaj charakteryzuje też brak dostępu do naturalnego światła, a to ogranicza użyteczność tego pomieszczenia. Budując dom, można je „powiększyć” i wstawić w nich okna, co jednak nie znaczy, że powinno się je projektować w dowolny sposób.

Dowiedz się więcej: Idealne firanki na małe okno (porady i inspiracje)

Zdecydowanie odradzane jest projektowanie pomieszczenia w sposób, który jeszcze je optycznie pomniejsza. Wizualna ciasnota może odbić się na ogólnym odbiorze i będzie rzutować na całość postrzegania mieszkania.

Wiatrołap – praktyczne rozwiązania

Przedsionek to nie tylko ochrona

Wiedząc już, czego lepiej nie robić podczas tworzenia aranżacji wiatrołpau, warto pomyśleć o jego pozostałych zastosowaniach. Należy pamiętać, że jest to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzi domownik lub gość. Jeżeli w przedpokoju leży dywan lub wykładzina, to przenoszenie do niego butów wiąże się (szczególnie zimą) z wszelkiej maści zabrudzeniami. Warto więc wstawić do wiatrołapu szafkę na buty i delikatny wieszak. Ten będzie świetny do okrycia wierzchniego. W ten sposób „zimowy bałagan” zostanie w wiatrołapie, a przedpokój będzie cieszył oko zaplanowaną pustką.

Wiatrołap można też potraktować jako swego rodzaju garderobę. Najlepiej trzymać w nim rzeczy sezonowe. Warto pamiętać, że konstrukcja tego pomieszczenia i funkcja podstawowa sprawiają, że ubrania będą zawsze poddane niskiej temperaturze i ich ubiór „z marszu” może nie być przyjemny.

Wiatrołap nowoczesny

źródło zdjęcia: Getty Images / FluxFactory

Kolorystyka? Najlepiej jasna i przestrzenna!

Ze względu na małą powierzchnię pomieszczenia (wiatrołapy są z reguły dużo mniejsze od przedpokoju) kolory używane w wykończeniu wnętrza powinny nadawać mu ciepłej barwy i optycznie go powiększać. Do ścian można użyć bardzo jasnych kolorów (łącznie z białym), np. delikatnie ciepłej żółci. Jeżeli przedsionek jest większy, warto położyć na jego ścianach drewniane panele. Należy pamiętać, że w mniejszych pomieszczeniach ten pomysł nie do końca się sprawdzi.

Bardzo ważnym elementem wiatrołapu jest też kolorystyka drzwi, sufitu i podłogi. Drzwi mogą kontrastować ze ścianami (np. bardzo nowocześnie wygląda połączenie białych ścian i ciemnych drzwi). Świetnie sprawdzą się też skrzydła drewniane i szare. Podłogi mogą być skorelowane z przedpokojem (np. ten sam typ paneli), co przedłuży przedpokój w przypadku otwarcia drzwi do przedsionka. Sufit powinien być biały. Tylko takie rozwiązanie zapewni poczucie większej przestrzeni.

Coraz modniejsze stają się też wiatrołapy przeszklone i lustrzane. To bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli miejsce łapiące ciepło będzie zaaranżowane w podobnym stylu jak przedpokój. Szklane drzwi i lustra na szafach będą też na pewno czymś oryginalnym i zaskakującym.

Wiatrołap - jasna kolorystyka

źródło zdjęcia: Getty Images / FluxFactory

Jakie meble wstawić do wiatrołapu?

Umeblowanie przedsionka to nie lada wyzwanie. Pomieszczenie jest małe i nie można go „zagracić”. Dodatkowo należy umożliwić swobodne przejście pomiędzy przedsionkiem a wiatrołapem. Nie znaczy to jednak, że w wiatrołapie nie można postawić mebli. Wiele ludzi jednak inwestuje w minimalizm i w wiatrołapie nie ma nic poza wycieraczką. Takie podejście nie zawsze jest konieczne.

Przed zakupem mebli trzeba określić, jaką funkcję ma pełnić wiatrołap (według kryteriów podanych wyżej). Jeżeli przechowania butów i kurtek, to świetnym rozwiązaniem będzie wstawienie do niego szafki na buty i wieszaka. Tu jest pole do manewru.

  • Szafki na buty mogą mieć wiele wariantów – jeżeli w przedsionku  przechowuje się obuwie przez cały rok (np. schowane buty zimowe lub letnie), to świetnym pomysłem jest szafka zamknięta.
  • Niekiedy (oczywiście, jeżeli pasuje do całego designu pomieszczenia) bardzo dobrym wyborem będzie mebel, który spełnia rolę szafki na buty i fotela jednocześnie. Ułatwi to np. ubieranie butów.
  • W przypadku, gdy w wiatrołapie buty są tylko przejściowo, to szafka może być odkryta. Dobrym rozwiązaniem są niezabudowane półki na buty. Dzięki temu np. wilgotne buty szybciej wyschną.

W przypadku wieszaka rozwiązania są dwa – wieszak stojący i wiszący – przykręcany do ściany. Ten pierwszy można w każdym momencie przenieść, ale zajmuje więcej miejsca niż opcja wieszana.

W przypadku garderoby w wiatrołapie świetnym (i coraz częściej praktykowanym) rozwiązaniem jest szafa wbudowana we wnękę przedsionka. Najlepiej, jeżeli ma ona drzwi przesuwne – zaoszczędzone miejsce jest bezcenne. Dodatkowo szafa wbudowana jest bardzo pojemna i można w niej trzymać zarówno odzież wierzchnią na lato, jak i grube zimowe kurtki.

Niekiedy spotyka się rozwiązanie, w którym po jednej stronie jest zabudowana szafa, a z drugiej szafka na buty i wieszak. To rozwiązanie można praktykować, gdy pomieszczenie jest większe.

Wiatrołap - szafa

źródło zdjęcia: Getty Images / KatarzynaBialasiewicz

Kwestia oświetlenia jest priorytetowa

Nie tylko farbami i dodatkami można powiększyć (lub pomniejszyć) wiatrołap. Priorytetową kwestią jest oświetlenie. W wielu wiatrołapach spotyka się np. lekko obniżony tzw. sufit podwieszany. Punktowe lampki sprawią, że pomieszczenie jest odpowiednio jasne i dzięki temu optycznie większe. Przyjemny klimat można stworzyć kinkietami. Takie rozwiązanie polecane jest jednak w większych wiatrołapach. Jeżeli głównym wyborem jest tradycyjny podwieszany żyrandol, to nie powinien wisieć zbyt nisko (goście mogą uderzyć się o niego głową) lub wysoko (nie doświetli on wtedy całego pomieszczenia).

Warto pamiętać, że światło świetnie współgra z lustrem, więc wstawienie go do wiatrołapu (np. na zabudowaną szafę) sprawi, że optycznie będzie jeszcze większy. Jeżeli wiatrołap ma dostęp do światła naturalnego (np. w domu jednorodzinnym), to nie warto kombinować ze światłem. Delikatne rozwiązanie naświetlające pomieszczenie w nocy zupełnie wystarczy.

Wiatrołap - oświetlenie

źródło zdjęcia: Getty Images / dr-interior

Jak widać, aranżacja przedsionka nie jest bardzo trudnym zadaniem. Należy jednak pamiętać o kilku powyższych zasadach. Dzięki nim można z małego pomieszczenia zrobić bardzo sympatyczny wstęp do całego mieszkania lub domu, który będzie dla gości i domowników istnym „dzień dobry”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ