ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
26 Kwi, 2015 - 10:00
Jak sprawdzić wiarygodność firmy zagranicznej?

Jak sprawdzić wiarygodność firmy zagranicznej?

ARTYKUŁ PARTNERA

W dobie działalności międzynarodowej i coraz większej emigracji zarobkowej warto wiedzieć, jak sprawdzić wiarygodność zagranicznych przedsiębiorstw.

Zanim zwiążemy się z zagraniczną firmą, warto dowiedzieć się, jaka jest sytuacja danej spółki, jej wypłacalność i w jaki sposób obchodzi się z partnerami biznesowymi. Podobnie z potencjalnymi pracodawcami. Poniżej podpowiadamy, jak sprawdzić wiarygodność firmy zagranicznej, by nie stać się ofiarą nieuczciwego kontrahenta lub pracodawcy.

Jak sprawdzić wiarygodność zagranicznego szefa?

 • Aby sprawdzić daną agencję, firmę czy pośrednictwo pracy można skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Tam znajdziemy strony, na których można sprawdzić każdą firmę, która zatrudnia pracowników. Gdy spółka oferująca nam pracę nie jest tam zarejestrowana, to znaczy mniej więcej tyle, że w ogóle nie istnieje. Jednak sam fakt, że działalność jest zarejestrowana, nie przesądza o tym, że pracodawca jest uczciwy i wypłacalny.
 • Na stronach Komisji Europejskiej można np. sprawdzić Aktywność Numeru VAT firmy w państwach członkowskich.
 • Dodatkowo na stronach UE dostępne są również informacje o rejestrach handlowych w krajach europejskich.
 • Warto wiedzieć, że osoba poszukująca pracy w Irlandii i Wielkiej Brytanii nie płaci za usługi agencji pośredniczącej. W związku z tym, gdy spotkamy się z przedstawicielem, który będzie chciał od nas pieniądze za znalezienie pracy, lepiej z niego zrezygnować. Proceder taki jest nielegalny i powinien zostać zgłoszony w odpowiedniej instytucji.
 • Innym punktem, który powinien wzmóc naszą czujność, jest brak adresu pocztowego agencji, która oferuje nam pracę. Jaka szanująca się instytucja pośrednictwa pracy z uczciwymi zamiarami nie posiada biura?
 • Podobnie, jeżeli chodzi o numer telefonu kontaktowego. Musisz uważać, jeśli do kontaktu masz tylko numer komórkowy. Porównywalnie jak z adresem, porządna agencja będzie miała telefon stacjonarny.
 • Gdy przedstawiciel pośrednika umawia się z nami w prywatnym mieszkaniu, choćby był najmilszy, nasza czujność powinna sięgnąć zenitu.
 • Tak jak w Polsce, każda zarejestrowana działalność posiada numer rejestracyjny, podobnie też jest za granicą. Warto, więc poprosić o ten numer, jeśli firma nie ma nic do ukrycia, bez problemu nam go poda.
 • Dodatkowo pracodawcę można sprawdzić poprzez ambasadę, izby gospodarcze i organizacje branżowe.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą – jak szukać i gdzie warto wyjechać

Jak sprawdzić wiarygodność zagranicznego partnera biznesowego?

 • Najprostszym i jednocześnie najtańszym sposobem na sprawdzenie partnera, jest zwrócenie się do placówki dyplomatycznej w kraju kontrahenta. Zazwyczaj konsulaty udzielają podstawowych informacji o firmach bezpłatnie.
 • Podobnie można się zwrócić z zapytaniem do Ministerstwa Gospodarki do Wydziału promocji handlu i inwestycji. Zasadnicze dane o firmie, które uzyskamy w ten sposób to: czy w ogóle spółka istnieje, kto jest jej właścicielem, jak długo prosperuje na rynku, oraz namiary adresowe.
 • Gdy potrzebujemy bardziej szczegółowych informacji, musimy liczyć się z kosztami. Jednak warto poświęcić kilkaset złotych, aby uchronić niejednokrotnie dorobek naszego życia.
 • W takim wypadku możemy skorzystać z usług wywiadowni gospodarczych. To firmy trudniące się dostarczaniem informacji o danym zagranicznym przedsiębiorstwie, wraz ze wskazaniem jego kondycji finansowej. Raport taki sporządzony zostaje w przeciągu kilku dni.
 • Cena takiej usługi zależy w dużej mierze od stopnia trudności wykonania zlecenia, od zakresu informacji do uzyskania, a także kraju, w którym jest siedziba firmy. Cena, jaką trzeba ponieść kreuje się od 130 zł wzwyż. Za zlecenie ekspresowe należy się podwójna opłata. Czas, jaki jest potrzebny na realizację, zależnie od kraju to około 10 dni.
 • Oprócz wywiadowni możemy się zwrócić o pomoc do zagranicznych izb handlowych.

Gdy marzenia się już spełniają, twoja firma dobrze prosperuje na lokalnym rynku, zaczynasz myśleć o rozszerzeniu działalności i otwarcie się na rynki zagraniczne. To naturalna kolej rzeczy. Warto jednak zachować ostrożność przed podjęciem relacji biznesowych z zagranicznym partnerem. Ceny usług sprawdzających zagraniczne podmioty są stosunkowo niewysokie w porównaniu z tym, co możemy stracić, gdy z nich nie skorzystamy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ