Michał Nielub
Michał Nielub
15 Kwi, 2019 - 00:00

Wenecja: Zabytki, które musisz zobaczyć

Michał Nielub

Jednym z najbardziej romantycznych miejsc w Europie jest Wenecja: zabytki, architektura i atmosfera miasta za każdym razem fascynują.

Powszechny fakt, iż wycieczka do Wenecji znajduje się na liście podróżniczych marzeń, pozostając ewidentnym spełnieniem fantazji dla większości amatorów europejskiej turystyki, zdaje się nikogo nie dziwić. O ile większość zabytków we Włoszech cieszy się niegasnącą sławą ze względu na ogromną wartość historyczną i estetyczną, o tyle trudno znaleźć miejscowość o podobnym fenomenie, jak właśnie Wenecja. Zabytki miasta są oczywiście istotne i stanowią jedną z największych atrakcji, jednak samo ukształtowanie przestrzeni miejscowości budzi w zwiedzających chęć docelowej podróży.

Planując wakacje we Włoszech, niezależnie od czasu, jakim dysponujemy, należy przeanalizować ofertę turystyczną miasta i ułożyć indywidualny harmonogram, który pozwoli uczynić naszą podróż jak najbardziej wartościową. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, podpowiadamy wszystkim, którzy wybierają się do Wenecji, co warto zobaczyć, żeby wykorzystać swój urlop w stu procentach.

Przewodnik po Wenecji – zabytki, których nie można przeoczyć

Słynne kanały, których w mieście jest aż 177, to najprawdopodobniej pierwsza z rzucających się w oczy atrakcji Wenecji. Zabytki, takie jak świątynie, historyczne zabudowania i monumentalne gmachy to kolejna grupa turystycznych walorów miasta.

Choć Wenecja ma wiele zakamarków skrywających niespodziewane sekrety, ciekawostki i historyczne opowieści o intrygach i dziejach miasta, nie należy unikać także sztandarowych atrakcji, o których przeczytamy w większości przewodników turystycznych.

Skupisko zabytków na Placu św. Marka

Najbardziej rozpoznawalne miejsce w całym mieście to oczywiście Piazza San Marco, czyli Plac św. Marka, w którym skupia się (zwłaszcza turystyczne) życie w Wenecji. Zabytki wokół placu są nad wyraz liczne i znaczące.

To właśnie tutaj mieści się Bazylika Świętego Marka, budynki Starej i Nowej Prokuratury czy Pałac Dożów. Jest to więc doskonałe miejsce, które spełnia funkcję punktu wypadowego, a także wypoczynkowego.

Prosperujące na placu restauracje i lokale goszczą wielu turystów, którzy zmęczeni trudami zwiedzania, postanowili oddać się przyjemności kulinarnej lub po prostu wstąpić na kawę i wziąć głęboki oddech przed wędrówką do kolejnej historycznej atrakcji.

Co ciekawe, jedna z obecnych tu kawiarni, Caffe Florian, działa nieprzerwanie już od 300 lat, podając pyszne espresso z widokiem na miejską panoramę.

Dowiedz się więcej: Miasta we Włoszech, które Cię zachwycą

Wenecja zabytki - plac św. Marka

źródło zdjęcia: Getty Images / scaliger

Pałac Dożów

Największa osobistość całej Republiki Weneckiej, czyli Doża, musiała zamieszkiwać miejsce godne swojej własnej chwały i należycie ją reprezentujące. Budynek Pałacu Dożów z pewnością sprostał temu trudnemu zadaniu, zachwycając stylistką weneckiego gotyku już od XIV wieku.

Nie tylko zewnętrzna architektura gmachu o trzech kondygnacjach jest interesująca. Wnętrze Pałacu Dożów to prawdziwy majstersztyk, wyróżniający się bogato zdobionymi pokojami czy Złotymi Schodami.

Koniecznie należy zwrócić uwagę na znajdujące się na terenie kompleksu XVII-wieczne Nowe Więzienie, przepiękny dziedziniec z okresu renesansu i Zbrojownię, w której mieści się okazała ekspozycja. Perłą w koronie pałacu jest jeden z symboli Wenecji – Most Westchnień, czyli barokowy pomost między więzieniem a budynkiem Trybunału Kryminalnego.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Wenecja zabytki - Pałac Dożów

źródło zdjęcia: Getty Images / Lovattpics

Bazylika Świętego Marka – Wenecja w pigułce

Wiele kościołów w Wenecji zapiera dech w piersiach, jednak bezsprzecznie najpiękniejsza jest Bazylika Świętego Marka.

Przyczynkiem budowy tej monumentalnej świątyni było sprowadzenie do Wenecji ciała świętego Marka, w celu pochowania zwłok i umieszczenia relikwii w odpowiednim ku temu miejscu.

Każdy z pięciu portali bazyliki wyróżnia się imponującymi mozaikowymi zdobieniami, wśród których znajdują się nawet wysadzane złotem. Mnogość bizantyjskich motywów przewodnich wynika z hołdu kulturze Wschodu, który dla historycznej Wenecji był bliskim partnerem w interesach, stąd obecność aż pięciu kopuł nawiązujących do wschodniego stylu budownictwa.

Turystyczną wisienką na torcie w bazylice jest cieszący oko Złoty Ołtarz, który częściowo pochodzi już z X wieku. Oprócz finezyjnych zdobień ze szlachetnego metalu wyjątkowo cenne są wymalowane i wyżłobione w nim sceny biblijne.

Wenecja zabytki - bazylika św. Marka

źródło zdjęcia: Getty Images / Anton Aleksenko

Średniowieczny Arsenał

Na mapie Europy wiele jest niezwykle starych miast, jednak rzadko które wyróżnia się tradycją podobną jak Wenecja. Zabytki takie jak Arsenał budzą wrażenie nawet na wymagających turystach.

Kompleks stoczni jest swoistym symbolem niegdysiejszej weneckiej potęgi, która tworzyła całe floty okrętów przemierzających średniowieczny świat i na stałe wpisujących się na karty historii powszechnej, pozwalając zwyciężać bitwy, a nawet całe wojny.

Z Arsenałem wiąże się także ciekawostka z zakresu literatury pięknej: teren Arsenału został opisany w „Boskiej Komedii”, najsłynniejszym dziele Dantego Alighieri, jako przestrzeń grzesznych i przekupnych urzędników, których miejsce było w jednym z piekielnych kręgów…

Wenecja zabytki - arsenał

źródło zdjęcia: Getty Images / emicristea

Ca’ d’Oro – kupiecki „Złoty dom”

Choć dzisiaj budynek pełni funkcję Muzeum Galleria Giorgio Franchetti, miał zgoła ciekawsze zastosowanie pierwotnie, w średniowiecznej Wenecji. Zabytek obfituje w zdobienia typowe dla weneckiego baroku oraz kwiecistego gotyku, choć niegdyś miało być ich jeszcze więcej.

Przeszła fasada udekorowana była motywami typowo bizantyjskimi, co stanowiło kolejny ukłon w kierunku współpracy wenecko – wschodniej. Choć Dom Kupców może pozornie wydawać się nieco asymetryczny, pomysł jego bryły zrodził się z konieczności wykorzystywania wąskich przestrzeni, dzięki czemu budynek pozostał zarówno praktyczny, jak i harmonijny.

Dowiedz się więcej: Włochy – mało znane miejsca, które Cię zauroczą

Wenecja zabytki - Złoty Dom

źródło zdjęcia: Getty Images / CAHKT

Muzeum Sztuki NowoczesnejPeggy Guggenheim Collection

Popularne muzeum mieszczące się w Pałacu Venier dei Leoni gromadzi być może najbardziej fascynującą ekspozycję sztuki współczesnej w całej Europie. Kolekcja zawiera dzieła znanych artystów, których nazwiska przeszły do historii.

Są wśród nich tacy twórcy jak Picasso czy Pollock, ale znajdują się tu także prace naszego rodzimego kubisty, Kazimierza Malewicza. W ogrodzie muzeum znajdują się rzeźby wpisujące się w nurt surrealizmu, futuryzmu czy ekspresjonizmu. To istna mekka sztuk pięknych na mapie Europy.

Dowiedz się więcej: Wenecja: Muzea, które warto odwiedzić

Ponte Di Rialto w Wenecji – zabytek i punkt widokowy

Okazały most postawiono na miejscu drewnianej kładki, która zawaliła się, uniemożliwiając połączenie brzegów na Kanale Grande. Należy wspomnieć, iż do połowy XIX wieku był tam jedyną możliwością, by przejść na drugą stronę. Dzisiaj wznosi się on niemal 8 metrów nad powierzchnię wody, stanowiąc znakomite miejsce do obserwacji życia toczącego się po obu stronach Kanału.

Malownicze widoki to jednak nie wszystko, co oferuje nam Ponte Di Rialto – sam kamienny most pochodzący z XVI wieku robi wrażenie, pozostając jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Wenecji.

Wenecja zabytki - Ponte di Rialto

źródło zdjęcia: Getty Images / TomasSereda

Jest wiele skojarzeń, które przywodzi na myśl przepiękna Wenecja. Zabytki i turystyczne atrakcje znajdują się tu na każdym kroku, a liczne kościoły stanowią nie tylko miejsce kultu dla osób uduchowionych, ale są również prawdziwymi dziełami sztuki architektonicznej. Z tego powodu miasto przyciąga nie tylko podróżnych, ale też wszelkiej maści estetów.

Weneckie zabytki i słynne kanały wpisały się na stałe w postrzeganie jednego z najbardziej urokliwych regionów Włoch. Przyjeżdżając tu na choćby kilka dni, warto zobaczyć jak najwięcej i odrzucić kuszącą wizję biernego wypoczynku pod gorącym słońcem Italii na rzecz intensywnego wnikania w historię niegdysiejszej potęgi handlowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ