Michał Nielub
Michał Nielub
21 Kwi, 2019 - 00:00

Wenecja z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci

Michał Nielub

Wenecja z dziećmi to dobry pomysł na spędzenie wakacji, które zadowolą zarówno najmłodszych, jak i rodziców. Wystarczy otworzyć się na możliwości miasta.

Wakacje we Włoszech wydają się spełnieniem marzeń dla wielbicieli sztuki i architektury klasycznej, która do dziś wywiera na turystach ogromne wrażenie. Pod słońcem Italii dobrze czuć się będą osoby poszukujące rozmaitych wrażeń i rozrywek, także tych familijnych. Propozycją wizyty w tym pięknym kraju wraz z rodziną może być Wenecja z dziećmi. Niezależnie od ilości czasu, jaki możemy wykorzystać na swój urlop, choćby weekend w Wenecji z pewnością okaże się niezwykłą przygodą i dla dorosłych, i dla ich pociech.

Wenecja z dziećmi – TOP 11 najlepszych atrakcji

11. Kanał Grande z vaporetto – Wenecja z perspektywy wody

Istnieją środki transportu, dzięki którym w tani i przyjemny sposób można poznać uroki niezwykłego miasta, jakim jest Wenecja. Tramwaj wodny zwany też vaporetto pełni rolę autobusu lub metra, które z reguły funkcjonują w typowo turystycznych miastach lądowych.

W przypadku vaporetto podróż jest znacznie bardziej satysfakcjonująca i ciekawa. Zwiedzając Wenecję z dziećmi, szkoda nie skusić się na pełen emocji rejs. Niespieszne podziwianie zakamarków weneckich uliczek, architektonicznych detali oraz klimatu włoskiego życia będzie świetną atrakcją dla całej rodziny.

To właśnie z tej perspektywy najlepiej widać słynny Pałac Dożów. Jedynie w otoczeniu wody można dostrzec niektóre elementy, niedostępne podczas zwiedzania na piechotę.

Dowiedz się więcej: Miasta we Włoszech, które Cię zachwycą

Wenecja z dziećmi - rejs tramwajem wodnym

źródło zdjęcia: Getty Images / CentralITAlliance

10. Wypoczynek w campingu – Wenecja dla biwakowiczów

Typowo rodzinną rozrywką w całej Europie jest tradycyjny biwak, który pozostaje kuszącą propozycją spędzania czasu nawet w Wenecji z dziećmi, partnerem czy choćby zwierzakiem, którego nie zawsze można zabrać do pokoju hotelowego.

W Wenecji i jej okolicach znajduje się wiele pól namiotowych i camperowych, które stwarzają okazję do tradycyjnego biwakowania z wygodami pod postacią dostępu do plaży i parków, a zarazem mogą stanowić praktyczną, malowniczą bazę wypadową niezwykłych wycieczek.

Camping jest też świetnym pomysłem na spędzenie tanich wakacji we Włoszech, ponieważ jest to zdecydowanie tańsza alternatywa dla hoteli i apartamentów.

Jeden z kempingów w okolicy Wenecji opisaliśmy w tekście: Włochy – camping, na którym warto się zatrzymać: TOP 11.

9. Zabawa z gołębiami na Placu św. Marka

Urokliwa przestrzeń głównego rynku mieści w sobie wiele monumentalnych budowli, do których trzeba wstąpić, by dowiedzieć się o Wenecji jak najwięcej. Samo przebywanie na Piazza San Marco jest jednak swego rodzaju atrakcją, zwłaszcza z punktu widzenia dzieci, które lubią tu oddawać się pogoni za miejskimi gołębiami czy wypatrywaniu artystów ulicznych prezentujących na placu swoje liczne talenty.

Nieco starsze pociechy zachwycą się podziwianiem znajdujących się tu najpiękniejszych zabytków w Wenecji – wystarczy zadrzeć głowę do góry, by dostrzec pieczołowite wykonanie ozdób i malunków.

Wenecja z dziećmi - zabawa z gołębiami

źródło zdjęcia: Getty Images / WILLSIE

8. Wenecja z dziećmi: rodzinne polowanie na lwy

Sylwetka legendarnego lwa ze skrzydłami, któremu towarzyszy motyw Pisma Świętego, jest wyjątkowo znamienna dla weneckiego kręgu kulturowego. Jeden z mitycznych stworów znajduje się przed samym Pałacem Dożów, u szczytu kolumny, wiele z nich jest zaś umieszczonych na licznych budynkach. Lwy figurują także jako ozdoba mostów, drzew czy jako malunek bądź płaskorzeźba.

Należy mieć na uwadze fakt, iż symbol księgi wiele mówi o okolicznościach politycznych w czasach powstawania pomników. Rozpostarta okładka zachęcająca do czytania sugeruje pokój panujący w republice, zamknięta księga wskazuje zaś na stan wojny.

Poszukiwanie weneckich lwów może być wspaniałą zabawą, a nawet pewnym rodzajem historycznej gry dla całej rodziny.

Wenecja z dziećmi - wenecki lew

źródło zdjęcia: Getty Images / catalby

7. Rodzinny rejs gondolą

Przebywając w Wenecji z dziećmi, koniecznie należy przynajmniej raz skusić się na jedną z najbardziej sztandarowych atrakcji: wodny spacer z gondolierem. Choć ma on swą cenę, istnieje dla niego budżetowa alternatywa w postaci przejazdu traghetti – gondolami bez siedzisk, które przewożą pasażerów pomiędzy mostami, funkcjonując jako rodzaj wodnych taksówek. Rejs gondolą zachwyca niezależnie od wieku!

6. Gra miejska śladami weneckich symboli

Podczas zwiedzania Wenecji z dziećmi może się okazać, że pokonywanie trasy pomiędzy turystycznymi atrakcjami jest dla nich męczące lub nieco nużące. By nadać wędrówce rozrywkowego charakteru, wystarczy wciągnąć całą rodzinę w grę, którą można samodzielnie modyfikować.

Mogą być to poszukiwania przedmiotów, miejsc i motywów związanych z tym konkretnym regionem Włoch: specyficzne elementy zabudowy, studnia, lew, anioł, smok, gondola…

Walorem gry jest fakt, iż łatwo określić jej zasady, gdyż ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Zabawa i pożyteczna nauka w jednym.

 

5. Piknik w malowniczych ogrodach

Ogrody Giardini Pubblici znajdują się nieopodal Arsenału, zatem w dość dostępnym miejscu, które gromadzi turystów i rodowitych mieszkańców Wenecji. Z dziećmi nie zawsze możliwe jest całodzienne zwiedzanie, należy więc znać miejsca, w których można nabrać sił na poznawanie kolejnych atrakcji Wenecji.

W parku jest wiele cienia, interesujących form roślinnych i przykładów sztuki ogrodowej, takiej jak rzeźby. Zielony teren aż prosi się o rozścielenie koca i wspólny posiłek ze składników kupionych przy pobliskim rynku Via Garibaldi.

 

4. Odwiedziny na Wyspie Szkła – Murano

Słynne szkło z Murano robi wrażenie w procesie końcowym, ale także podczas etapu produkcji, gdy turyści mają niepowtarzalną okazję obserwacji, jak powstają szklane, słynne na cały świat, cuda. Rodzinną przygodę w Wenecji z dziećmi przeżyć można choćby w pracowni Arte al Sole, umożliwiającej fascynujące warsztaty dmuchania i wypalania szkła (w tym pożądanych przez turystów szklanych paciorków Murano).

Dowiedz się więcej: Włochy z dziećmi: TOP 11 niesamowitych atrakcji

Wenecja z dziećmi - wizyta na wyspie szkła Murano

źródło zdjęcia: Getty Images / Gabri90

3. Zorganizowana wycieczka dla całej rodziny

Gdy brak nam inwencji lub chcemy oddać się przyjemności poznawania Wenecji bez prześcigania się w wymyślaniu kolejnych rozrywek, wystarczy, że skorzystamy z gotowej propozycji wycieczki zorganizowanej, która będzie dla naszych dzieci prawdziwą przygodą.

W zależności od wieku nasze pociechy mogą uczestniczyć w miejskim poszukiwaniu skarbów, ale też wziąć udział w warsztatach wioślarskich bądź zwiedzać miasto z przewodnikiem specjalizującym się w pracy z najmłodszymi.

Dowiedz się więcej: Włochy: wycieczki objazdowe – pomysły na zwiedzanie

2. Sklep z weneckimi maskami

Na poznawaniu meandrów weneckich uliczek można spędzić cały urlop. Trudno wydostać się spod uroku miejsc, które nie zmieniają się od wielu stuleci. Wenecja zachwyca charakterem, którego nie da się spotkać nigdzie indziej. Wspaniały wakacyjny czas można zatrzymać w pamiątce kojarzącej się z Wenecją.

Z dziećmi warto udać się do sklepu z maskami karnawałowymi. Jest to gwarancja pożytecznie spędzonego  czasu, warsztatów z przygotowywania elementów stroju i opowieści o historycznym procesie wykonania maski. W niektórych miejscach, pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji, nasze pociechy będą mogły podjąć się samodzielnego wykonywania maski. Będzie to dla nich wspaniała forma spędzania czasu.

Dowiedz się więcej: Włochy: TOP 7 – ciekawostki o Wenecji, które musisz poznać

Wenecja z dziećmi - wizyta w sklepie z maskami

źródło zdjęcia: Getty Images / Joaquin Ossorio-Castillo

1. Labirynt w Villa Pisani

Nie tylko ogrodowy labirynt nad kanałem Brenta przysparza trudności zwiedzającym willę turystom. Przyjemne oszołomienie pojawia się już w budynku, którego główna sala balowa wyróżnia się niezwykłym malowidłem sufitowym, wywołującym swoistą iluzję optyczną.

Mistyczne wrażenia potęguje wizyta w labiryncie z gęstego i wysokiego żywopłotu – nietrudno tu stracić z oczu swoich towarzyszy oraz kierunek wydostania się do wyjścia. Zagubionym nieszczęśnikom pomagają osoby, które przeszły już przez labirynt i obserwują z wieży zmagania innych zwiedzających. Po skończonej przeprawie dołączmy do nich i podziwiajmy kunsztownie skomplikowaną przestrzeń z góry.

Wenecja z dziećmi - labirynt

źródło zdjęcia: Getty Images / _ultraforma_

Wenecja oferuje wiele możliwości zwiedzania dla rodzin z dziećmi w różnym przedziale wiekowym. Tajemnicza urokliwa przestrzeń zachwyca niezależnie od wieku. Oprócz podanych wyżej propozycji dobrym pomysłem będzie spędzenie kilku godzin na jednym z placów zabaw (np. Burano) oraz wspólne pałaszowanie tradycyjnej włoskiej pizzy. Najważniejsze, by być tu razem!

ZOBACZ RÓWNIEŻ