Michał Nielub
Michał Nielub
25 Kwi, 2019 - 06:21

Wenecja: Muzea, które warto odwiedzić

Michał Nielub

Istnieją w Wenecji muzea, które wcale nie wywołują poczucie znudzenia, a wręcz fascynację i chęć bliższego poznania historii miasta.

Zastanawiając się, co warto zobaczyć w Wenecji, należy mieć na względzie, że historyczne miasto może stać się idealnym miejscem wypadowym na nasz urlop we Włoszech, o ile mamy świadomość, jaki typ atrakcji oferuje podróżnym Wenecja. Muzea i galerie sztuki znajdujące się w mieście należą do jednych z najlepiej wyposażonych tego typu obiektów na świecie, więc trafiając w tę część Europy, nie warto stronić od standardowych tras zwiedzania.

Ekspozycje są zróżnicowane pod względem epokowym, ale też stylistycznym, coś dla siebie znajdą więc wielbiciele malarstwa i rzeźby, podobnie jak amatorzy literatury i konkretnych okresów literackich, ale również całe rodziny z dziećmi, które będą mogły spędzić przyjemny czas w weneckich muzeach.

Jakie oferuje Wenecja muzea? Czego się spodziewać?

Ogrom i wysokie zróżnicowanie obiektów muzealnych pozwalają na spędzenie dnia wśród ekspozycji, które dokładnie odpowiadają naszym wymaganiom. Znajdziemy więc w Wenecji muzea odnoszące się do zamierzchłych dziejów miasta, ale także do konkretnych kategorii, takich jak muzyka czy malarstwo.

Nie brakuje też instytucji, które skupiają twórczy dorobek wielkich artystów. W Wenecji wystarczy wiedzieć, czego się szuka, by z łatwością to odnaleźć. Bez wątpienia dla miłośników historii i sztuki wakacje we Włoszech powinny wiązać się z wizytą w Wenecji!

Dowiedz się więcej: Najciekawsze muzea we Włoszech – TOP 11

Pałac Dożów w Wenecji – muzeum miejskie

Pałac Dożów to nie tylko jeden z najważniejszych zabytków w Wenecji, ale także kompleks obiektów, które gromadzą unikalne ekspozycje. Zwiedzającym zostały one udostępnione dopiero w 1923 roku. Dawna rezydencja dożów zmieniała swoje przeznaczenie wraz z powiewem nowych okoliczności historycznych, służąc swego czasu nawet za siedzibę rządu austriackiego czy francuskiego.

Co można zobaczyć w Pałacu Dożów?

Romantyczny Most Westchnień jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Wenecji – łącząc powierzchnię więziennej części budynku z Trybunałem Kryminalnym, jest także miejscem rozmyślań nieszczęsnych skazańców nad swoim losem i tęsknoty za utraconymi na rzecz przestępstwa miłościami.

Na terenie pałacu znajduje się także historyczna Zbrojownia, Muzeum Opery, prywatne komnaty dożów oraz Sale Instytucjonalne w całości przeznaczone do zwiedzania.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Wenecja muzea - Most Westchnień pozwala zrozumieć los dawnych skazańców

źródło zdjęcia: Getty ImagesSteve Grove

Muzealne ekspozycje w świątyniach

Jak powszechnie wiadomo, instytucją, która przez wieki gromadziła nie tylko świadectwa tradycji i mijających epok, ale także zabytkowe kosztowności oraz arcydzieła o wartości znacznie wyższej niż pieniężna, jest Kościół. Z tego powodu to właśnie w budynkach sakralnych często zgromadzone są prawdziwe skarby, które można zwiedzać za darmo lub za niewielką opłatą.

Bazylika świętego Marka

Odzyskane z ziem Aleksandrii szczątki św. Marka złożone zostały w specjalnie wybudowanej na tę okazję świątyni. Choć jej budowę rozpoczęto w XI wieku, jeszcze przez kolejne osiem zajęło jej wykańczanie. Dokładanie bogatych zdobień, dobudowywanie kolejnych kaplic czy uzupełnianie kufrów z kosztownościami przez kolejnych dożów ostatecznie złożyło się na kształt monumentalnego gmachu.

Niestety do XIX wieku bazylika służyła za prywatną świątynię dla władców. Jej ogólna dostępność stała się faktem zaledwie około 200 lat temu, gdy pozycja doży, podobnie jak moc republiki, znacznie spadła.

Co można zobaczyć w Bazylice św. Marka?

Dzisiaj bezpłatnie podziwiać można architektoniczne pokłosie włoskiego renesansu pod postacią niesamowitego wnętrza i znajdującego się tu wyposażenia.

Perłą weneckiej ikonografii są mozaiki na kopułach. Pochodzące z XIII wieku obrazy przedstawiają sceny biblijne ze Starego Testamentu.

Najbardziej cenny w kościele jest jednak Złoty Ołtarz, znajdujący się w prezbiterium. To on sprowadza do bazyliki całe rzesze turystów, pragnących zobaczyć ten ociekający złotem i klejnotami imponujący obiekt.

Wenecja muzea - ze względu na wnętrze pełne dzieł sztuki Bazylika św. Marka jest jednym wielkim muzeum

źródło zdjęcia: Getty Images / rusm

Bazylika Santa Maria della Salute

Przepiękny budynek podzielony jest na osiem części, zawierających w sobie sześć kaplic, dwie apsydy i wieżyczki. Pomimo to architektoniczne bogactwo świątyni zostaje zdominowane przez okazałą kopułę z latarnią. Bazylika robi wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i w środku.

Co można zobaczyć w Bazylice Santa Maria della Salute?

Mieszcząca się przy Kanale Grande świątynia pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny wraz ze swoją słynną kopułą stanowi już symbol Wenecji.

Świątynia wyróżnia się niezwykłym wnętrzem, w którego skład wchodzą rzeźby przedstawiające świętych i wiele obrazów znanego malarza, Tycjana. Najważniejsze z perspektywy samej historii Wenecji są figury Matki Boskiej, które miały na celu ocalić miasto od często nawiedzających je epidemii.

Wenecja muzea - piękne dzieła sztuki obejrzymy w bazylice Santa Maria della Salute

źródło zdjęcia: Getty Images / Francesco Cantone

Zwiedzanie Wenecji: muzea z interesującymi kolekcjami

Wakacje we Włoszech nie będą należycie wykorzystane, jeśli nie wstąpimy do co najmniej kilku muzeów lub galerii sztuki, w zależności od preferencji zwiedzających. Warto pod tym względem już wcześniej przeanalizować ofertę Wenecji – muzea (a przynajmniej większość z nich) mają w tygodniu dni otwarte, podczas których wstęp do nich jest darmowy.

Muzeum Pałacowe Antonio Grimani

Niepozorny budynek pałacowego muzeum zawiera niezwykłą kolekcję obrazów i dekorów w pięknie urządzonych wnętrzach. Murale ścienne i sufitowe w dawnej rezydencji jednego z doży, Antonia Grimani, to prawdziwe dzieła sztuki. Wśród licznych pomieszczeń można podziwiać pokój w stylu neoklasycznym czy apartament ze wspaniałym obrazem Boscha przedstawiającym wizję „Życia po życiu”.

Palazzo Mocenigo

To muzeum to prawdziwy raj dla fascynatów dawnej obyczajowości, socjologów i kobiet – nie tylko tych żyjących w Wenecji. Muzeum skupia bowiem bogatą kolekcję perfum, dawnej odzieży i mebli, wszystko w klimacie XVIII wieku.

Starodawne stroje prezentowane są na manekinach, które znakomicie eksponują rodzaje konkretnych tkanin i modeli ubrań. Szczególnie interesująca jest interaktywna sekcja perfum, dzięki której zwiedzający mogą dosłownie poczuć zapach minionych czasów.

Dowiedz się więcej: Mediolan: Muzea, które warto odwiedzić

 

Muzeum Muzyki

Choć Museo della Musica nie należy do najbardziej okazałych obiektów muzealnych, każdy audiofil, jak i amator pięknego klasycznego brzmienia  powinien tu wstąpić, by móc rozkoszować się widokiem arcyciekawej ekspozycji, w której skład wchodzą nawet instrumenty sprzed czterech wieków.

W muzycznym muzeum znajdują się także istotne informacje na temat Vivaldiegomuzyka wszechczasów, który urodził się w Wenecji. Muzeum to prawdziwa podróż po epokach i dźwiękach. Imponująca kolekcja drewnianych instrumentów dętych i strunowych nie jest duża, ale dość zróżnicowana. Wstęp do obiektu jest darmowy.

Sekrety Wenecji: przestępstwo i sprawiedliwość

Wystawa „Venice Secrets” w Palazzo Zaguri to świeże spojrzenie na wenecką historię, o której nie piszą szkolne podręczniki ani przewodniki dla zwiedzających. Na turystów czeka tutaj sala tortur z makabrycznymi przyrządami. Dowiedzą się oni także, jak funkcjonował system sądownictwa w Wenecji sprzed wielu wieków.

Profesjonalnie przygotowane eksponaty rozłożone są na kilku piętrach gmachu i gwarantują co najmniej 1,5 – 2 godziny intensywnego zwiedzania i przeżyć, od których włos jeży się na rękach.

Dowiedz się więcej: Ceny we Włoszech: transportu, żywności i atrakcji. Ile wydasz we Włoszech?

 

Trudno opisać wrażenie, jakie na przyjezdnych wywołuje Wenecja. Muzea w mieście podtrzymują renesansową atmosferę weneckich zabudowań i kanałów, które można przepłynąć gondolą lub przebyć dzięki znakomicie zachowanym wielowiekowym mostom. Galerie z rzeźbą i malarstwem, ekspozycje sztuki użytkowej, specjalistyczne kolekcje i starodawne precjoza, a także kryminalne tajemnice – wszystko to czeka w weneckich muzeach, przestrzeniach przygody ze wspaniałą historią weneckiej potęgi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ