Izabela Krzyczkowska
Izabela Krzyczkowska
17 Lut, 2019 - 00:00
Wełnowce - objawy, zwalczanie i zapobieganie

Wełnowce – objawy, zwalczanie i zapobieganie

Izabela Krzyczkowska

Kwiaty doniczkowe upiększają nasz balkon lub zdobią parapety. Mogą być jednak zaatakowane przez szkodniki np. drobne owady – wełnowce. Jak się ich pozbyć?

Kwiaty to naturalna i piękna ozdoba mieszkania lub balkonu. Są oczkiem w głowie domowników. Niestety, w ich uprawie często pojawiają się szkodniki. Żywią się sokiem rośliny, zahamowując jej wzrost, powodując żółknięcie i opadanie liści, a w konsekwencji doprowadzając do zamierania całych roślin. Jednymi z najgroźniejszych szkodników roślin doniczkowych są wełnowce. Żerują w okolicy głównych nerwów, na spodniej stronie liści, a także na łodygach. Mogą zaatakować korzenie.

Jak widać, szkody spowodowane przez szkodnika są znaczne. Poniżej doradzamy, jak rozpoznać wełnowce, jak zapobiegać ich pojawieniu się oraz skutecznie zwalczać ten trudny problem, kiedy już pojawi się na roślinach.

Jak wyglądają wełnowce?

Osoby, które nie wyobrażają sobie swojego życia bez kwiatów doniczkowych, przeżywają niemiłe zaskoczenie, kiedy zobaczą, że z roślinami dzieje się coś niedobrego. Choroby kwiatów doniczkowych nie muszą jednak od razu oznaczać utraty rośliny. Kluczem do skutecznej walki ze szkodnikami jest ich wczesne wykrycie.

Obecność wełnowca nie powinna pozostać niezauważona, ponieważ owad ma dość charakterystyczny wygląd – ma kilka milimetrów długości i przypomina biało- szary nalot. Jego ciało pokrywa jasna wydzielina wyglądająca jak kłaczki wełny. Stąd nazwa wełnowce. Są prawdziwą zmorą roślin domowych, ponieważ szybko rozmnażają się i przenoszą na inne kwiaty.

 

Lista najczęściej atakowanych roślin

Wełnowce mogą zaatakować każdą roślinę doniczkową, ale najczęściej pojawiają się na:

 • fikusach,
 • kaktusach,
 • storczykach,
 • roślinach cytrusowych.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Aby zredukować prawdopodobieństwo pojawienia się wełnowców na domowych roślinach, należy zapewnić im optymalne warunki do rozwoju – podlewać, nawozić i przesadzać.

Jest to szczególnie ważne w okresie grzewczym, kiedy powietrze ma niską wilgotność. Dobrej jakości ziemia ogrodowa również pomoże zapobiegać pojawieniu się wełnowców. Nowo zakupione rośliny powinny być przez miesiąc uważnie obserwowane, aby wykluczyć obecność szkodników i zmian chorobowych. Zdrowe i zadbane rośliny rzadziej ulegają atakom szkodników.

Dowiedz się więcej: Jak prawidłowo podlewać rośliny domowe

Kiedy szkodniki zaatakują

Powodzenie w zwalczaniu wełnowca zależy od tego, jak szybko zostanie on zauważony. Im wcześniej, tym lepiej dla pechowej rośliny i innych kwiatów na tarasie. Można zastosować domowe lub chemiczne sposoby walki z uciążliwym „gościem” na roślinach. Osłabione rośliny mogą być bardziej podatne na choroby grzybicze.

Domowe sposoby walki ze szkodnikiem

Walka z wełnowcami jest uciążliwa. Jednak zanim przejdziemy do mocnego, chemicznego arsenału, warto wypróbować domowe środki zwalczania wełnowców. Jak zwalczyć szkodniki bez silnej chemii? Do najbardziej znanych od pokoleń domowymi środkami na wełnowce są:

 1. Maczanie lub spryskiwanie zaatakowanej przez nie rośliny mieszaniną wody z płynem do mycia naczyń oraz alkoholem – łyżkę stołową płynu i alkoholu (np. wódki, denaturatu) wlewamy do jednej szklanki wody.
 2. Przetarcie liści szmatką nasączoną alkoholem lub szarym mydłem.
 3. Smarowanie łodyg i liści olejem parafinowym – olej parafinowy mieszamy z wodą i paroma kroplami płynu do naczyń. Taką miksturę wykładamy na szkodniki, na łodygę oraz liście. Owady giną z powodu braku dostępu powietrza.

Chemikalia zwalczające wełnowce

Jeżeli wszystkie z domowych sposobów pozbycia się tych szkodników zawiodą, to pozostaje jedynie spróbowanie chemicznych środków zwalczania wełnowców. Na szczęście sklepy ogrodnicze nie zawodzą i mają przygotowaną bardzo bogatą ofertę chemikaliów zwalczających wełnowce.

Musimy zaopatrzyć się w tak zwane insektycydy. Wełnowce żerując na roślinie, giną od spożycia zatrutej treści komórkowej. Najlepsze efekty daje połączenie środków domowych ze skuteczną chemią – najpierw oczyszczamy i przemywamy roślinę, a następnie spryskujemy. Na końcu podlewamy. Do zabicia tych szkodników często używane są takie preparaty na wełnowce jak:

 • Provado Plus,
 • Confidor i Actellic,
 • Karate Zeon 050 CS,
 • Fastac 100 EC,
 • olej parafinowy Elmupar Spray.

Olej parafinowy jest oparty na naturalnych składnikach, gotowy do zastosowania i bezpieczny do użycia nawet w mieszkaniu. Zabiegi należy powtarzać co 7–10 dni. Środki chemiczne najlepiej stosować w formie koncentratu.

Naturalny wróg wełnowców

Naturalnym wrogiem szkodników jest biedronka wełnowcowa i błonkówka, które żywią się wełnowcami. Zjadają jaja, larwy i dorosłe osobniki. Problem w tym, że metoda nie nadaje się do mieszkań. W ten sposób z wełnowcami mogą sobie radzić właściciele ogrodów i szklarni.

Na wełnowce pomagają opryski specjalnymi środkami zwalczającymi te owady

źródło zdjęcia: Getty Images / g-stockstudio

Wełnowce na kaktusach

Usuwanie wełnowców z większych liści nie jest większym problemem. Zabiera to sporo czasu, wymaga dokładności i cierpliwości. Dużym problemem są wełnowce na kaktusach, gdzie liście są mniejsze i kłujące. Przemywanie ich jest praktycznie niewykonalne. Wełnowce atakują kaktusy głównie zimą. Wysysają z kaktusów soki, przez co uniemożliwiają roślinie wzrost. Najczęściej atakują młode kaktusy, doprowadzając do ich żółknięcia.

Jak wygrać z wełnowcem na kaktusach?

Najprostszym sposobem pozbycia się owadów jest nawilżanie powietrza wokół kaktusów i przestawienie rośliny w chłodniejsze miejsce.

Skuteczną metodą walki z szybko namnażającym się robakiem na pięknych kaktusach jest również opłukiwanie roślin pod silnym strumieniem ciepłej wody. Najlepiej pod prysznicem. Najważniejsze to oddzielić zakażoną roślinę od zdrowych i przemyć detergentem miejsce, w którym stała doniczka.

Kaktusy można również przemyć wodą z mydłem lub wodą z płynem do naczyń oraz wykonać jeden oprysk preparatem na wełnowce. Po oprysku można przykryć roślinę torebką foliową.

Zaatakowany korzeń

Wełnowce atakują również korzenie roślin i je niszczą. W takiej sytuacji należy wyjąć roślinę z donicy, oczyścić z robactwa bryłę korzeniową, posadzić w nowym podłożu i nowej doniczce. Rozsądnym rozwiązaniem jest zakupienie nowej ziemi ogrodowej oraz użycie środków na wełnowce.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o sukulenty doniczkowe w domu?

Jeśli wełnowce zaatakują korzenie kaktusa, należy go przesadzić

źródło zdjęcia: Getty Images / Irina Shpiller

Wełnowce na storczykach

Podobnie jak w przypadku innych roślin zaatakowane przez wełnowce storczyki doznają wielu szkód – robaki wysysają sok z nadziemnych części rośliny, co w konsekwencji może doprowadzić do jej obumarcia. Mogą się dostać przez okna i sieci wentylacyjne. Często są obecne w storczykach kupowanych w hipermarketach. Ukrywają się w kątach liści, w rozwijających się pąkach kwiatowych lub w podłożu. Tworzą skupiska, które mogą przypominać wzór płatków.

Przed zakupem kwiatów trzeba je więc dokładnie obejrzeć. Jeżeli spada wilgotność powietrza i rośnie temperatura, wełnowce rozpoczynają żerowanie na storczykach. Zazwyczaj na tych pięknych kwiatach pojawiają się zimą w okresie grzewczym.

Dowiedz się więcej: Dlaczego storczyk nie kwitnie? Najczęstsze przyczyny

Jak pomóc zaatakowanym storczykom?

Jeżeli skupiska szkodników nie są wielkie, to można je usunąć wacikiem nasączonym roztworem z szarego mydła oraz denaturatu lub 40% alkoholu z wodą (w proporcji 1: 10) z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń.

Kolejnym skutecznym sposobem na wełnowce na storczykach jest przemywanie nadziemnych części rośliny octem. Nasączonym roztworem wacikiem wykonujemy tylko jedno pociągnięcie. Należy przemyć całą roślinę. Kwiaty zaatakowane przez wełnowce trzeba usunąć. Zabiegi należy powtarzać co 3-4 dni przez kilka tygodni, aż do całkowitego wytępienia szkodnika.

Dowiedz się więcej: Choroby storczyków – rozpoznanie i leczenie

Wełnowce na storczykach to częsty problem

źródło zdjęcia: Getty Images / FG Trade

Kluczową zasadą przy zakupie kwiatów jest ich kupowanie w sprawdzonych punktach sprzedaży, zwrócenie uwagi na warunki przechowywania i dokładne oglądanie roślin. W domu należy zastosować okres miesięcznej kwarantanny – ustawić nowy kwiat z daleka od innych roślin i dokładnie go obserwować. W zapobieganiu wełnowcom bardzo ważną rolę odgrywa utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ