Izabela Krzyczkowska
Izabela Krzyczkowska
01 Gru, 2018 - 01:00

Wanienki dla niemowląt – jak wybrać najlepszą?

Izabela Krzyczkowska

Wanienki dla niemowląt to produkt szczególny: przeznaczone są dla maluszków, więc muszą być wysokiej jakości. Jak wybrać najlepszą?

Oczekiwanie na dziecko to cudowny czas. Szykowanie wyprawki dla noworodka, oglądanie, wybieranie ubranek i akcesoriów sprawia radość i przybliża moment spotkania z maleństwem. Jednocześnie rodzice mają wiele obaw co do tego, czy kupili wszystko, co przyda się do pielęgnacji maluszka i czy wybrali bezpieczne rzeczy.

Poradniki dla rodziców reklamują wiele rzeczy, które mają przydać się w opiece nad noworodkiem. Praktyka i doświadczenie mam wskazują, że nie wszystkie reklamowane przedmioty są niezbędne dla dziecka. Od pierwszego dnia życia najpotrzebniejsze są: łóżeczko, kocyk dla niemowlaka, przewijak, wózek, fotelik samochodowy i wanienka ze stojakiem. Poniżej zgłębimy szerzej temat wanienek dla niemowląt. Przedstawimy rodzaje i omówimy, na co zwracać szczególną uwagę.

Jak wybrać wanienkę dla noworodka?

Zakupu wanienki nie powinniśmy odkładać do ostatniej chwili. Pojawia się jednak pytanie: czy kupić wanienkę dla niemowląt większą, czy mniejszą? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

  • Większa wanienka będzie służyła przez nawet 2 lata i może się w niej kąpać siedzący maluch. Duże wanienki mają około 100 centymetrów długości. Wykąpanie noworodka może jednak sprawiać problem niedoświadczonym, świeżo upieczonym rodzicom.
  • Mała wanienka umożliwia lepsze podtrzymanie główki dziecka, łatwiej ją też przechować w niewielkiej łazience. Standardowe wymiary małej wanienki to 80 x 50 x 24 cm. Mniejsza wanienka jest polecana dla dzieci do 6 miesiąca życia.

Warto szukać modeli wyposażonych w komfortowe siedzisko, które stabilizuje maleństwo i zapewnia mu przyjemność z kąpieli. Jeżeli ktoś obawia się pierwszych kąpieli i chce mieć większe poczucie komfortu, to może zakupić do wanienki specjalny wkład, który podtrzymuje główkę i ciało dziecka. Maluch jest wtedy stabilny, a rodzic ma pewność, że noworodek nie ześlizgnie się do wody.

 

Wanienki dla niemowląt – rodzaje

Ciekawe kształty wanienek

Większość wanienek dla niemowląt ma podłużny, opływowy kształt i jest wyprodukowana z wysokiej jakości plastiku. Nowością rynkową są wanienki wbudowane w specjalne komody. Interesującym rozwiązaniem są też nadmuchiwane wanienki turystyczne, które mogą się przydać podczas wakacji. Do wyboru są również modele mające kształty zwierząt, jednak przeznaczone są one dla niemowląt powyżej 6 miesiąca życia.

Popularność zyskują także wanienki dla niemowląt w kształcie wiadra przeznaczone dla noworodków, w których dziecko przyjmuje pozycję embrionalną. Warto wiedzieć, że nie ma w nich miejsca na zabawki. Niektóre wanienki zawierają dodatkowe, przydatne akcesoria: dozownik na mydło i szampon oraz termometr umożliwiający kontrolę temperatury wody.

Dowiedz się więcej: Zalecana temperatura wody do kąpieli noworodka

 

Interesujące połączenie – przewijak z wanienką

Komoda kąpielowa to produkt komfortowy, który łączy w sobie kilka akcesoriów: komodę, przewijak i wanienkę. Wanienka przy komodzie jest dobrze wyprofilowana, a sama komoda ma trzy lub cztery półki, więc wszystkie rzeczy dziecka można przechowywać w jednym miejscu.

Ten wielofunkcyjny mebel jest na kółkach, dzięki czemu można go swobodnie przesuwać z miejsca na miejsce. Pod unoszonym przewijakiem ukryta jest wanienka, która na czas kąpieli ustawiana jest na stojaku.

Wanienka z przewijakiem to więc bardzo komfortowe rozwiązanie. Zajmuje niewiele miejsca – świetnie sprawdzi się w niewielkim pokoju. Kąpielowa komoda przeznaczona jest dla dzieci do 15 kg.

 

Wanienki na stojaku

Dla większej wygody rodziców można dokupić stojak na wanienkę. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które po całym dniu opiekowania się maleństwem odczuwają zmęczenie i ból pleców. Stojaki polecane są mamom po cesarskim cięciu. Wanienka na stojaku jest stabilna, można ją rozłożyć nawet na płytkach w łazience.

Taka wanienka polecana jest dla niemowląt, które jeszcze nie siedzą samodzielnie, czyli  do 6 miesiąca życia. Stojak jest składany i po złożeniu zajmuje niewiele miejsca.

 

Odpowiednia wanienka dla noworodka zapewnia komfortową kąpiel dziecka. Pamiętajmy, że dla maluszka kąpiel powinna być przecież przyjemnością. Wybór wanienek dla noworodka jest ogromny i można wybrać produkt dostosowany do potrzeb swojej rodziny.

Jeżeli dziecko ma powyżej pół roku, można rozejrzeć się za zabawkami do kąpieli i połączyć kąpiel ze wspaniałą zabawą. Warto dodatkowo wiedzieć, że regularna kąpiel niemowlęcia wspomaga rozwój dziecka oraz buduje relację rodziców z maluszkiem. Powinna stać rytuałem, który ułatwi dziecku zapamiętanie rytmu dnia.

Pierwsza kąpiel nowordka – co warto wiedzieć?

Maleństwo przychodzi na świat, a po kilku dniach mama z noworodkiem wracają do domu. Oprócz uczucia ogromnego szczęścia pojawia się jednocześnie uczucie niepokoju związanego z pierwszą kąpielą noworodka. Dziecko jest kruche i delikatne – rodzice boją się, że przez nieuwagę mogą zrobić maluszkowi krzywdę.

Najważniejsze by przygotować wszystkie niezbędne rzeczy jeszcze przed rozebraniem dziecka. Najlepiej kąpać noworodka po wieczornym karmieniu, ponieważ woda i masaż wykonywany w trakcie kąpieli mają działanie uspokajające i dziecko dzięki temu prześpi spokojnie noc.

Bardzo istotne jest pomieszczenie, w którym będzie kąpane maleństwo – powinno mieć optymalną temperaturę, ok 22 °C i miejsce do postawienia wanienki dla niemowląt oraz przewijaka. Najlepszym miejscem jest pokój dziecka.

Wanienkę można postawić na stabilnym stole. Jeżeli stół jest duży, zmieści się również przewijak. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wanienka ze stojakiem, która jest stabilną konstrukcją i dodatkowo ułatwia kąpiel mamie, która nie musi się schylać. Jest to niezwykle ważne, ponieważ schylanie się w pierwszych dniach po porodzie może powodować ból.

Wanienki dla niemowląt - pierwsza kąpiel

Jak przygotować kąpiel?

Przygotowanie kąpieli to nie tylko nalanie wody do wanienki i ustawienie jej w bezpiecznym miejscu. Przed kąpielą trzeba przygotować kilka rzeczy: ręcznik frotté , najlepiej specjalny ręcznik dla niemowląt z kapturkiem, dzięki któremu szybko można ususzyć główkę po umyciu. Trzeba mieć pod ręką także pieluszkę tetrową, którą kładziemy do wanienki, aby uniknąć poślizgu i zwiększyć bezpieczeństwo dziecka podczas kąpieli oraz jałowe gaziki do pielęgnacji pępka.

Buzię dziecka myjemy przed włożeniem maleństwa do wanienki, używając wacika. Należy dokładnie przetrzeć dziąsła i okolice oczu. Z kosmetyków potrzebne są: mydło dla niemowląt lub płyn do kąpieli dla dzieci, oliwka do nawilżenia ciałka i główki po kąpieli oraz maść do pupy.

Przydają się również chusteczki nawilżane, ponieważ dziecko przed kąpielą może mieć zabrudzoną pieluszkę. Pod ręką powinna być także miękka szczoteczka do włosów oraz ubranka i pieluszka. Wszystkie akcesoria dla niemowląt powinny być w zasięgu ręki.

Jak włożyć dziecko do wanienki?

Choć pierwsza kąpiel noworodka przeraża rodziców, to przełożenie dziecka do wanienki nie jest trudne – jedną ręką podtrzymujemy dziecko za pośladki, a drugą podtrzymujemy główkę i kark – najlepiej oprzeć dziecko na przedramieniu Lewą dłoń układamy w taki sposób, aby palce przytrzymywały przedramię dziecka.

Powoli zanurzamy maleństwo w wodzie. Kiedy pupa pewnie opiera się na dnie wanienki (albo na leżaczku), wyjmujemy rękę spod pupy i myjemy dziecko. W sklepach dostępne są specjalne wanienki z wyprofilowanym dnem, aby zapewnić wygodę dziecku w pozycji leżącej od 0 – 6 miesiąca bądź w pozycji siedzącej od 6 miesiąca życia.

Kąpiąc dziecko należy umyć szyję, paszki, brzuszek, plecki, pupę, okolice narządów płciowych, nóżki i głowę. Po kąpieli, w taki sam sposób jak wcześniej, przekładamy maluszka na przygotowany ręcznik, wycieramy, nakładamy oliwkę na całe ciałko kolistymi ruchami, przy okazji wykonując masaż. Potem ubieramy pieluszkę i ubranka. Gotowe!

ZOBACZ RÓWNIEŻ