Natasza Miszczuk
Natasza Miszczuk
25 Sty, 2019 - 03:00
Walka z trądzikiem - czy na pewno próbowałeś już wszystkiego?

Walka z trądzikiem – czy na pewno próbowałeś już wszystkiego?

Natasza Miszczuk

Skuteczna walka z trądzikiem to długotrwały proces. Co należy wiedzieć przed kolejną zmianą kosmetyku lub specjalisty? O czym pamiętać, gdy wszystkie metody zawodzą?

Walka z trądzikiem jest bardzo ciężka. Sporo osób boryka się z problemem niedoskonałej cery nawet w wieku dorosłym. Szukamy więc pomocy u specjalistów, w aptekach, a nawet samodzielnie wyszukujemy coraz to nowsze kosmetyki przeciwtrądzikowe, aby problemu się pozbyć. A co, jeśli próbowałeś już wszystkiego?

Nikt nigdy nie próbował wszystkiego, robiąc to dobrze

Byłeś u dermatologa, a nawet u homeopaty. Śledzisz nowości na rynku produktów antytrądzikowych. Zażywasz suplementy diety na cerę i… i nic. Poddajesz się więc, mówiąc, że próbowałeś już wszystkiego. Ale zwykle to nie prawda. Większość osób zapomina o najważniejszej rzeczy w walce z niedoskonałościami cery. Cera, czyli skóra to największy organ naszego ciała.

Jeśli nasze ciało będzie w złej kondycji, to nawet najlepsze kosmetyki nie pomogą. Ponadto skóra przechodzi przez proces starzenia się czy choćby przez comiesięczny proces regeneracji. A to jest kluczowa wiedza, jeśli chcemy dobrze dobrać swoją pielęgnację zewnętrzną i wiedzieć, czy kosmetyk działa.

Potrzebujesz 28 dni na obserwację

Proces regeneracji skóry (w tym cery) trwa średnio 28 dni. U osób młodych może być nieco krótszy, a u osób w podeszłym wieku wydłuża się do 40 dni. Co to oznacza w kontekście walki z trądzikiem? Rocznie możesz zmienić tylko 12 kosmetyków! Wiedziałeś o tym?

Komórki skóry, w tym tej na twarz, zwanej potocznie cerą, pracują w 28 dniowym cyklu. W głębszych warstwach skóry dochodzi do podziału komórek, które stopniowo przemieszczają się wyżej. Potem te same komórki ulegają rozpadowi, obumierają i złuszczają się. Dlatego trzeba na skórę oddziaływać przez cały cykl, aby widzieć efekt działania stosowanego produktu.

Przeczytaj więcej: 10 błędów w pielęgnacji skóry twarzy

Walka z trądzikiem - codzienna pielęgnacja

źródło zdjęcia: Getty Images / gpointstudio

Skóra jako organ

Stany zapalne pojawiające się na skórze to problem dla całego organizmu, ponieważ ciało przez cały czas odczuwa efekty zapalenia. Dlatego dość często na trądzik o podłożu bakteryjnym po prostu przepisywane są antybiotyki. Ma to nie tylko usunąć ropne krosty, ale przede wszystkim wyleczyć stan zapalny w ciele.

Dużo osób bierze suplementy diety, które mają być korzystne dla ładnej cery. Jednak i tu jest haczyk! Z otrzymanych suplementów witaminowych i mineralnych organizm najpierw pobierze składniki potrzebne dla optymalnej pracy najważniejszych organów, czyli mózgu, serca, wątroby, a dopiero po uzupełnieniu niedoborów nadmiar substancji przeznaczy na zaspokojenie pozostałych organów, w tym skóry.

Oznacza to, że suplementacja polepszy stan naszego zdrowia i uzupełni niedobory w całym organizmie, ale skóra nie jest priorytetem, dlatego albo efekt zobaczymy po długim czasie, albo wcale.

Czy zmiana diety działa?

W kontekście walki z trądzikiem dużo mówi się o wyeliminowaniu z diety produktów fast food, ostrych przypraw a nawet czekolady. Ale co ciekawe największe zmiany w wyglądzie skóry zaobserwowały osoby, które przeszły na dietę bezmięsną. I to nie dlatego, że mięso szkodzi! Chodzi tutaj o antyoksydanty, których warzywa i owoce zawierają wśród pokarmów najwięcej.

Antyoksydanty walczą z wolnymi rodnikami, które uszkadzają komórki naszego ciała, w tym skóry. Między innymi wolne rodniki przyspieszają procesy starzenia się skóry, a nawet mogą zwiększać ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Do silnych antyoksydantów zalicza się między innymi witaminy C i E, które pomocne są też w leczeniu trądziku.

Dieta oparta o warzywa i owoce jest po prostu bogata w antyoksydanty, czyli w naturalnie występujące witaminy i minerały. Poprawiamy więc zdolność organizmu do walki z wolnymi rodnikami, hamujemy procesy starzenia i zapobiegamy różnym chorobom, w tym trądzikowi. Wystarczy wprowadzić do swojej diety więcej warzyw i owoców, aby zobaczyć efekty.

Walka z trądzikiem - sałatka warzywna

Podsumowując…

Jeśli chcesz pozbyć się trądziku, testuj nowe produkty mądrze w ilości jeden nowy produkt w miesiącu. Wtedy zobaczysz efekty – pozytywne lub negatywne. Po drugie, traktuj skórę jak organ, o którego funkcjonowaniu świadczy stan całego organizmu. Wreszcie po trzecie, dbaj o to, aby w Twojej diecie nie brakowało substancji odżywczych i antyoksydantów, które chronią organizm przed negatywnym wpływem wolnych rodników.

ZOBACZ RÓWNIEŻ