ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
07 Maj, 2018 - 01:00

Wakacyjny staż dla studentów – gdzie szukać ofert?

ARTYKUŁ PARTNERA

Wakacyjny staż dla studentów to pierwszy i ważny krok w budowaniu swojej kariery zawodowej. Dowiedz się, gdzie znajdziesz najlepsze oferty i kiedy powinieneś rozpocząć poszukiwania. Sprawdź również, w jaki sposób zwiększyć swoje szanse na staż oraz czy warto rozważyć inne opcje, takie jak praktyki studenckie.

Wakacyjny staż to dla studentów dobra okazja do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych i wzbogacenie swojego skromnego CV. Żaków chętnych do letnich praktyk nie brakuje. Gdy inni odpoczywają od nauki, oni wolą często za darmo wykonywać pracę dla renomowanych firm, ponieważ to staje się ich przepustką do szybkiego rozpoczęcia kariery zawodowej tuż po studiach. Właśnie dla nich mamy krótki przewodnik, kiedy i gdzie szukać najlepszych ofert stażów i praktyk dla studentów oraz jak zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji.

Wakacyjny staż – w którym momencie studiów się opłaca?

Studenckie staże i praktyki z reguły oferowane są dla wszystkich studentów, a także dla świeżo upieczonych absolwentów. Teoretycznie więc wakacyjny staż można odbywać co roku, począwszy od I roku studiów.

W praktyce jednak najmłodsi stażyści mają szansę jedynie zapoznać się w sposób ogólny z charakterem pracy w danej firmie i na danym stanowisku, ponieważ ze względu na ich niewielką wiedzę, mało który pracodawca powierzy im poważne zadania do wykonania.

Mimo to taki staż lub praktyka dla młodego człowieka nie musi być czasem straconym, ponieważ pozwala mu bliżej przyjrzeć się temu, jak naprawdę wygląda praca w danym zawodzie. Bywa, że letnie praktyki i staże otwierają studentom oczy na wymarzony zawód i powodują zmianę kierunku studiów.

Dużo więcej korzyści wakacyjny staż przynosi studentom ostatnich lat studiów oraz oczywiście świeżo upieczonym absolwentom. Dla nich z resztą dedykowanych jest więcej ofert. Pracodawcy często wśród nich szukają swoich przyszłych pracowników, dlatego podczas stażu sprawdzają ich umiejętności, powierzając bardziej wymagające zadania do wykonania.

Nawet jeśli student nie otrzyma propozycji pracy w danej organizacji, to jednak będzie mógł potem pochwalić się konkretnymi umiejętnościami, które być może doceni inny pracodawca. Warto także pamiętać, że bez względu na charakter stażu i moment jego odbywania, będzie on odnotowany w CV. Wszelkie aktywności podczas studiów są potem wysoce cenione przez rekruterów i zwiększają szansę na znalezienie w przyszłości dobrej pracy.

Dowiedz się więcej: Zawody przyszłości – jakie studia wybrać? >>

Kiedy rozpocząć szukanie ofert na letni staż?

Praktyki i staże dla studentów są organizowane w firmach przez cały rok, jednak te wakacyjne są najpopularniejsze, ponieważ nie kolidują ze studiami i pozwalają stażystom lepiej zaangażować się w pracę. Warto mieć świadomość, że dostanie się na wakacyjny staż wymaga wzięcia udziału w procesie rekrutacji, który często niewiele różni się od rekrutacji pracowników.

W dużych korporacjach, bankach i znanych firmach kandydatów na letni staż lub praktyki jest zwykle tak wielu, że rekrutacja rozpoczyna się już na początku roku. Właśnie dlatego styczeń i luty są miesiącami, w których najlepiej rozpocząć przeszukiwanie ofert, natomiast najpóźniej warto się za to zabrać wiosną.

Wakacyjny staż czy praktyka? Jakie są rodzaje ofert?

Na początku dobrze jest określić, jaki rodzaj stażu nas interesuje. Do wyboru bowiem są jego następujące formy:

 • Staże dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy – są to staże płatne, idealne np. dla absolwentów, gdzie wynagrodzenie w postaci stypendium wypłaca urząd pracy.
 • Praktyki absolwenckie – przeznaczone dla absolwentów do 1 roku po ukończeniu studiów oraz studentów ostatnich lat. Zgodnie z przepisami trwają maksymalnie 3 miesiące i mogą być odpłatne lub nieodpłatne.
 • Bezpłatne praktyki studenckie – odbywają się w porozumieniu z uczelnią i są obligatoryjnym elementem kształcenia. Trwają najczęściej kilka tygodni.
 • Programy stażowe – ich czas trwania (zwykle do 6 miesięcy) oraz warunki ustalane są indywidualnie przez organizatora. Zwykle oferowane są przez największe firmy i korporacje, które często oferują stażystom wynagrodzenie wypłacane np. na podstawie umowy zlecenie.

Dowiedz się więcej: Praktyki zawodowe – zasady organizacji i ich przebieg >>

Warto wspomnieć także o praktykach zawodowych za granicą organizowanych w ramach programu Erasmus+. Są one bezpłatne (student otrzymuje jedynie skromne stypendium na życie), ale pozwalają zdobyć cenne doświadczenie zawodowe i przeżyć ciekawą przygodę w jednym z krajów europejskich.

Dowiedz się więcej: Praktyki studenckie za granicą – co musisz wiedzieć? >>

Gdzie szukać ofert letnich staży i praktyk?

Chcąc znaleźć atrakcyjny wakacyjny staż lub praktykę, trzeba się odpowiednio zaangażować w poszukiwanie ciekawych ofert. Na szczęście studenci mają dzisiaj całkiem sporo możliwości w tym zakresie. Oto najważniejsze miejsca, które warto odwiedzić wirtualnie lub osobiście:

 • Akademickie Biuro Karier – biuro takie znajduje się przy każdej uczelni wyższej i można tutaj znaleźć najwięcej ofert różnego rodzaju praktyk i stażów, a także uzyskać szeroko rozumianą pomoc w wyborze odpowiedniej oferty, a nawet w zakresie przygotowania dokumentów aplikacyjnych.
 • Strony internetowe firm i organizacji – informacje o stażach i praktykach znaleźć można przede wszystkim na stronach największych firm np. banków, towarzystw ubezpieczeniowych oraz firm z branży IT.
 • Targi pracy – tego rodzaju imprezy odbywają się cyklicznie niemal w każdym dużym ośrodku akademickim w Polsce. Podczas targów bardzo często największe lokalne firmy organizują specjalne spotkania ze studentami, mające na celu zachęcić ich do odbycia praktyk lub rozpoczęcia kariery zawodowej.
 • Portale internetowe z pracą – największe serwisy takie jak pracuj.pl, jobs.pl, czy praca.pl mają specjalne działy z ofertami staży i praktyk.
 • Specjalne serwisy dla studentów i absolwentów – np. praktyki.edu.pl, absolvent.pl.
 • Lokalny urząd pracy – dzięki niemu wakacyjny staż można znaleźć także w miejscu swojego zamieszkania.
 • Praktyki i staże za granicą – np. projekt-internship.com (sprawdź tutaj), ies-consulting.pl (sprawdź tutaj), erasmusintern.org (sprawdź tutaj).

Przeglądając oferty praktyk i stażów, warto zwracać uwagę na przewidywany zakres obowiązków. Niestety wciąż zdarzają się sytuacje, że stażysta zamiast zdobywać doświadczenie zawodowe, zajmuje się porządkowaniem dokumentów lub parzeniem kawy dla innych pracowników. Aby tego uniknąć, warto wybierać oferty, w których wyszczególnione są konkretne zadania i obowiązki przyszłego stażysty.

Dowiedz się więcej: Jakie firmy oferują płatne praktyki studenckie >>

Jak zwiększyć swoje szanse na wakacyjny staż?

Tak jak już pisaliśmy wcześniej, aby dostać się na staż lub praktykę, należy przejść pozytywnie proces rekrutacji. Mówiąc wprost, należy przekonać pracodawcę, że jest się lepszym kandydatem od pozostałych.

W przypadku największych firm, gdzie kandydatów na staż jest bardzo dużo (w ostatnich latach popularny jest np. staż w IT), do procesu rekrutacji trzeba się więc dobrze przygotować. Pierwszym i najważniejszym elementem jest przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, na które składają się najczęściej podanie o staż oraz CV.

Oba dokumenty powinny wyglądać profesjonalnie i schludnie. Ze względu na niewielkie doświadczenie zawodowe lub jego brak, w CV warto skupić się na swoim wykształceniu, ukończonych kursach dodatkowych, a także wszelkich aktywnościach i osiągnięciach mogących świadczyć o przydatności kandydata do pracy w danym zawodzie lub na danym stanowisku.

Dowiedz się więcej: Jak napisać CV dla studenta? >>

Jeśli chodzi o to, jak napisać podanie o staż, to przede wszystkim należy pamiętać o jego właściwej formie. Treść podania nie musi być długa, jednak powinna zawierać solidne uzasadnienie, dlaczego dana osoba ubiega się o staż i dlaczego jest najlepszym kandydatem.

Wakacyjny staż lub praktyki rzadko pozwalają studentowi zarobić pieniądze, jednak bywają bardzo pomocne w budowaniu późniejszej kariery zawodowej. Kluczową kwestią jest jednak dobry wybór miejsca odbycia stażu – aby nie okazał się on stratą czasu, lecz rzeczywiście pozwolił zdobyć konkretne umiejętności i doświadczenie zawodowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ