Michał Nielub
Michał Nielub
13 Lut, 2018 - 01:00

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą

Michał Nielub

Wakacje za granicą to dobra okazja na poznanie innych kultur, a także ujrzenie najbardziej cenionych zabytków. Hiszpania, Portugalia, Francja, Włochy, Bałkany, region Morza Czarnego, a może Rosja? Przekonaj się, które miejsca szczególnie warto odwiedzić, planując swoje zagraniczne wojaże.

Wakacje za granicą są popularnym sposobem na urlop wśród Polaków, co wynika głównie z chęci poznawania przez nich świata. Już sama tylko Europa posiada mnóstwo miejsc, które są naprawdę atrakcyjne i warte zobaczenia. Decyduje o tym przede wszystkim ogromna różnorodność kulturowa i geograficzna Starego Kontynentu. Poniżej prezentujemy zestawienie najciekawszych regionów.

Wakacje za granicą – Półwysep Iberyjski

Gdzie jechać na wakacje? Półwysep Iberyjski jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów w Europie. Duży wpływ ma na to tamtejszy klimat, charakteryzujący się wyższymi średnimi temperaturami niż te, które znamy z Polski. Dodatkowo historia tego obszaru jest niesamowicie bogata, a ponadto istnieje tam wiele pięknych miast.

Hiszpania: Madryt

Na Półwyspie Iberyjskim leżą w zasadzie tylko trzy kraje – Hiszpania, Portugalia i Andora oraz terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii – Gibraltar. Stolicą tego pierwszego jest królewskie miasto Madryt. Miejscowość znana jest przede wszystkim kibicom piłki nożnej, ponieważ to tutaj rozgrywa swoje mecze jedna z najbardziej utytułowanych drużyn europejskich – Real Madryt. Z tego powodu dla wielu turystów obowiązkowym punktem zwiedzania jest stadion piłkarski na Santiago Bernabeu.

Warto odwiedzić również inne miejsca w Madrycie. Miłośnicy sztuki powinni udać się do Muzeum Prado lub Centrum Sztuki Królowej Zofii. W pierwszym obiekcie znajduje się jedna z największych kolekcji malarstwa klasycznego. Istnieje możliwość zapoznania się z dziełami takich twórców jak: El Greco, Diego Velazquez, Francisco Goya, Hieronim Bosch i wielu innych. Drugi obiekt z kolei zawiera pokaźną kolekcję sztuki współczesnej, w tym m.in. obrazy Picassa oraz Salvadora Dali.

Jednak Madryt to nie tylko sztuka. Obowiązkowo należy zwiedzić m.in. tłumnie oblegany Pałac Królewski czy oryginalną egipską świątynię Debod.

Znajduje się tu również wiele ogrodów i parków (w tym przede wszystkim Park Retiro) oraz chętnie odwiedzane place. Szczególnie warto udać się na Plac de la Villa, Plaza Mayor czy Puerta del Sol.

Dowiedz się więcej: Nauka hiszpańskiego – najlepsze kursy i szkoły językowe w Polsce >>

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Madryt

Hiszpania: Barcelona

Ciekawe wakacje za granicą oferuje również Barcelona. Jest to stolica Katalonii – wspólnoty autonomicznej położonej w północno-wschodniej Hiszpanii. Również w tym mieście znajduje się jeden z największych klubów piłkarskich w Europie. Turyści równie chętnie zwiedzają również stadion położony na Camp Nou.

Barcelona znana jest przede wszystkim z zachwycających zabytków. Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest kościół Sagrada Familia. Zaprojektowany został przez Gaudiego, a jednocześnie uznawany jest za najwybitniejsze dzieło sztuki secesyjnej.

Przykładów tej sztuki jest jednak znacznie więcej. Warto zobaczyć m.in. Casa Batllo, co w tłumaczeniu oznacza Dom Kości. Jest to kamienica autorstwa Gaudiego, jedno z najbardziej spektakularnych dzieł. Bryła budynku została tak zaprojektowana, by nawiązywała do natury, co było myślą przewodnią secesji.

Będąc w Barcelonie, warto również odwiedzić m.in. Plac Hiszpański, dzielnicę Barri Gotic, Park Guella czy wzgórze Tibidabo. Jednak to nie wszystko. Barcelona oferuje mnóstwo pięknych i romantycznych zakątków. Dodatkowo warto spróbować tutejszej kuchni – całkowicie odrębnej od tego, co znane jest w całej Europie.

Dowiedz się więcej: Barcelona na wakacje – największe atrakcje >>

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Barcelona

Wakacje za granicą w Hiszpanii nie należą do najtańszych. Odciążeniem dla budżetu mogą być wakacje last minute. Dzięki ofercie m.in. Neckermanna istnieje możliwość zwiedzenia najpiękniejszych zakątków tego królewskiego miasta już za niespełna 1 800 zł za osobę na 7 dni pobytu.

Portugalia: Porto

Drugie co do wielkości miasto Portugalii znane jest przede wszystkim z wyśmienitego wina o takiej samej nazwie. Jednak miejscowość ta oferuje znacznie więcej niż jeden trunek. To również charakterystyczna kuchnia, obfitująca w owoce morza. Serwowane porcje są na tyle duże, że śmiało można poprosić o pół porcji (port. meia dose).

Największą popularnością spośród atrakcji turystycznych cieszy się nabrzeże Ribeira. Usytuowane jest w średniowiecznej dzielnicy, wpisanej jako zabytek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która rozpościera się od Praca de Liberdade, a stąd już niedaleko do winnic położonych po drugiej stronie rzeki – w Vila Nova de Gaia.

Decydując się na wakacje za granicą spędzane w Porto, warto zobaczyć również Ogrody Pałacu Kryształowego oraz panoramę miasta po wspięciu się na Torre de Clerigos, a także odwiedzić ciekawe knajpy znajdujące się przy Praca Guilherme Gomes Fernandes oraz Rua da Galeria de Paris.

Obowiązkowym przystankiem każdego turysty są historycznie i architektonicznie ciekawe kościoły, z katedrą Se na czele.

Ze względu na wysokie temperatury latem plaże znajdujące się w pobliżu Porto są oblegane w tym czasie przez rzesze turystów – warto co najmniej jeden dzień przeznaczyć na całkowity odpoczynek i oddać się plażowaniu np. w Praia de Matosinhos.

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Porto

Portugalia: Lizbona

Odwiedzając Portugalię, warto zwiedzić również jej stolicę. Zabytkowe tramwaje z lat 30. XX wieku do dzisiaj obsługują podróżnych. Bogate jest również nocne życie, którego serce stanowi Bairro Alto. Obowiązkowo należy również zapoznać się z zabytkami, które znajdują się w dzielnicy Alfama.

Dowiedz się więcej: Lizbona na wakacje – największe atrakcje >>

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Lizbona

Tanie wakacje za granicą: Andora

Andora jest mniej znanym krajem niż Hiszpania czy Portugalia. Ze względu jednak na swoje położenie w górach stanowi doskonałą bazę narciarską. Znajduje się tutaj wiele wyciągów i stref narciarskich, posiadających rozmaite stopnie trudności oraz długości. Największy ośrodek znajduje się w Grandvalira, oferuje ponad 193 km tras.

Dowiedz się więcej: Najlepsze zagraniczne ośrodki narciarskie >>

Ten niewielki kraj jest równie atrakcyjny w okresie letnim. Najchętniej odwiedzaną miejscowością jest położona w malowniczej kotlinie stolica – Andorra La Vella. Warto odwiedzić jedną z wielu romańskich świątyń, w tym kościół Sant Vincent d’Enclar z VIII wieku.

W Andorze znajduje się również obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest nim urokliwa dolina polodowcowa Madiu-Perafita-Claror.

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Andora

Wakacje za granicą – Europa Zachodnia

Za Europę Zachodnią historycznie uznaje się Austrię, Belgię, Francję, Niemcy, Liechtenstein, Luksemburg, Monako, Holandię oraz Szwajcarię. Jest to region bardzo urozmaicony, zarówno pod względem kulturowym, geograficznym, jak i historycznym. Każde z tych państwa posiada również wyjątkową stolicę, którą należy odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Niemcy: Berlin

Po zjednoczeniu Niemiec i przeniesieniu stolicy do Berlina, miasto to było wielkim placem budowy. Aktualnie sytuacja uległa zmianie. Oferta turystyczna miasta jest naprawdę imponująca. Znajduje się tu wiele miejsc, które warto zobaczyć chociaż raz w życiu.

Wakacje za granicą w Berlinie to możliwość obejrzenia jednego z największych parków zoologicznych w Europie – Zoologischer Garten Berlin. W jego ramach znajduje się równie imponujące Aquarium, w którym można obejrzeć wiele gatunków zwierząt morskich z najdalszych zakątków Ziemi.

Warto zwiedzić także drugie berlińskie ZOO, położone we wschodniej części stolicy. Tierpark Berlin ma nieco inny charakter i oferuje zapoznanie się z wieloma gatunkami ssaków, gadów oraz płazów.

Berlin to także duża liczba zabytków. Odwiedzając to miasto, obowiązkowo należy zobaczyć:

 • Bramę Brandenburską,
 • symboliczny mur berliński,
 • Czerwony Ratusz,
 • pomnik Maksa i Engelsa,
 • Katedrę Berlińską,
 • Wyspę Muzeów,
 • Reichstag (parlament Rzeszy w Berlinie).

Warto również skorzystać z komunikacji miejskiej i przy okazji odwiedzić zachwycający Poczdam, z parkiem Sansoucci na czele.

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Berlin

Niemcy: co jeszcze warto zobaczyć?

Wakacje za granicą w Niemczech to nie tylko stolica naszych zachodnich sąsiadów. Godne zobaczenia są również takie miejsca, jak:

 • Koenigssee,
 • zamek Eltz nad Mozelą,
 • znajdujące się na liście UNESCO Morze Wattowe w czasie odpływu,
 • średniowieczne miasto Rothenburg ob der Tauber.

Obowiązkowo należy również zobaczyć Neuschwanstein, którego charakterystyczna bryła stała się inspiracją dla twórców logo Walta Disneya.

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Neuschwanstein

Belgia: Bruksela

Bruksela to nie tylko stolica Belgii. To właśnie w tym mieście znajdują się siedziby międzynarodowych organizacji, takich jak Unia Europejska, NATO czy Euroatom. Jest to również miejscowość z bogatą historią i dziedzictwem kulturowym.

Centralnym miejscem Brukseli jest otoczony zabytkowymi kamienicami Grand Place, tłumnie odwiedzany przez turystów. Znajduje się tutaj gotycki ratusz. Można również mile spędzić czas, odwiedzając okoliczne sklepy. Warto przy okazji spróbować słynnego belgijskiego piwa i rzecz jasna czekolady.

Innych godnych zobaczenia miejsc jest tutaj wiele. Wakacje za granicą w Brukseli to możliwość zwiedzania licznych muzeów, katedr (np. Świętego Michała) oraz symboli stolicy Belgii. Za taki uważa się przede wszystkim Atomium – monumentalny model powiększonego kryształu żelaza, odlany ze stali oraz aluminium. Istnieje możliwość wejścia na jego górę, by podziwiać panoramę miasta. Nieopodal znajduje się również Park Miniatur, do którego warto zajrzeć przy okazji.

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Bruksela

Austria: Wiedeń

Wakacje za granicą można również spędzić w Wiedniu. Warto przede wszystkim odwiedzić osadę pałacową Schobronn. Zwiedzającym udostępniono 45 z 1441 komnat. Dodatkowo sąsiaduje z ogrodem pałacowym, Palmiarnią oraz najstarszym ogrodem zoologicznym, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Miłośnicy historii, kultury i sztuki powinni udać się do Dzielnicy Muzeów. Zajmuje ponad 60 tys. mkw i jest jednym z największych tego typu kompleksów na świecie. Znajdują się tu galerie sztuki, restauracje i kawiarnie. Obowiązkowym punktem poznawania kultury i sztuki są także Opera Wiedeńska, Albertina oraz Third Man Museum.

Do najciekawszych miejsc zaliczyć należy również Prater, uważany za najpiękniejszy park w Wiedniu. Wielu turystów przyjeżdża tutaj także ze względu na działający park rozrywki, w którym funkcjonuje diabelski młyn. Z jego wagoników można podziwiać panoramę stolicy Wiednia.

Dowiedz się więcej: Wiedeń na wakacje – najważniejsze atrakcje >>

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Wiedeń

Austria: co jeszcze warto zobaczyć?

Do Austrii warto również się wybrać w okresie zimowym. Zachodnie regiony położone są w otoczeniu Alp, gdzie funkcjonuje wiele stoków narciarskich oraz nartostrad. Wysoko ceniony jest ośrodek narciarski Schladming Planai Hochwurzen. Ten z pozoru kompaktowy obiekt oferuje aż 22 wyciągi.

Odwiedzając Austrię, warto zobaczyć również inne miasta. Bogatą ofertę turystyczną posiada Salzburg, Innsbruck, Graz czy Linz. We wszystkich miastach znajdują się godne polecenia zabytki, zaś w ich otoczeniu odkryjemy szereg dodatkowych atrakcji, np. zabytkową kopalnię srebra w Schwaz czy mnóstwo wyjątkowych kościołów.

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Salzburg

Holandia: Amsterdam

Polakom Holandia kojarzy się przede wszystkim z Coffee Shopami, rowerami oraz tulipanami. Jednak ten kraj oferuje znacznie więcej, czego przykładem jest jego stolica – Amsterdam. Choć na pierwszy rzut oka zobaczymy głównie wszechobecne rowery, warto poznać to miasto dokładniej.

Przede wszystkim warto udać się do muzeum jednego z najwybitniejszych malarzy – Vincenta van Gogha. Znajduje się tu również gabinet figur woskowych Madame Tussaud.

Do obowiązkowych punktów należy zaliczyć również Pałac Królewski wraz z Placem Dam, kościoły Westerkerk i Oudekerk, a także dzielnicę Jordaan wraz z charakterystycznymi, zamkniętymi podwórkami.

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Amsterdam

Francja: Paryż

Symbolem Paryża jest wieża Eiffela. Jednak to nie jedyne miejsce, które warto zobaczyć w tym romantycznym mieście. Równie imponująco prezentuje się Łuk Triumfalny. Obowiązkowym punktem każdego turysty jest również słynny Luwr oraz najsłynniejsza katedra na świecie – Notre Dame. Także inne katedry są godne zwiedzenia, jak chociażby Saint-Chapelle, bazylika Sacre-Coeur czy katedra Saint Louis des Invalides.

Wakacje za granicą w Paryżu to okazja do poznania wyjątkowej kuchni. Cechą charakterystyczną miasta są między innymi wszechobecne sklepy z ofertą gastronomiczną, które nie posiadają typowych witryn. W trakcie otwarcia, frontowe szyby są podnoszone do góry, zaś oferowany asortyment wystawiany jest pod nos przechodniów.

Jeżeli jesteś kierowcą i chcesz poznać smak adrenaliny, wybierz się do Paryża własnym autem. Szczególnie specyficzne są ronda. Nie mają wymalowanych pasów drogowych i w zależności od tego, jak ułoży się ruch, samo rondo może mieć zarówno dwa, jak i cztery pasy ruchu. Dodatkowo ciężko jest jednoznacznie określić, jakie zasady pierwszeństwa tam obowiązują.

Dowiedz się więcej: Paryż na wakacje – najważniejsze atrakcje >>

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Paryż

Wakacje z granicą – Europa Środkowa i Wschodnia

Europa Środkowa i Wschodnia to również atrakcyjna oferta dla turystów. Co znamienne – jest to również sposób na tanie wakacje za granicą. Najciekawszymi państwami w tym regionie są Czechy, Słowacja, kraje bałtyckie, Ukraina, Rosja oraz Węgry.

Węgry: Budapeszt

Gdzie na jechać wakacje? Na Węgry! Polak, Węgier – dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki – kto z nas tego nie zna? Odwiedzając ten kraj, osobiście przekonamy się, że w tym powiedzeniu jest wiele racji. Przy pierwszych odwiedzinach warto wybrać się do Budapesztu.

Stolica Węgier jest miastem o bogatej historii oraz tradycji. Warto udać się m.in. na Górę Gellerta, obejrzeć Zamek w Budzie, udać się na spacer po Moście Łańcuchowym i na Plac Świętej Trójcy, a także zobaczyć Parlament.

Równie ciekawych doznań zapewni nam zwiedzenie Bazyliki Świętego Stefana, zażycie kąpieli w Łaźniach Gellerta czy popłynięcie na Wyspę Małgorzaty.

Dowiedz się więcej: Budapeszt na wakacje – najważniejsze atrakcje >>

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Budapeszt

Wakacje za granicą na Węgrzech to również możliwość skorzystania z wód termalnych i uzdrowiskowych. Specyficzne uwarunkowania geograficzne spowodowały, że praktycznie każda miejscowość ma dostęp do tych atrakcji.

Najchętniej odwiedzanymi kurortami są Hajduszoboszlo, Balatonfured czy Heviz. Co ciekawe, na Węgrzech szybciej dogadamy się po polsku niż po angielsku.

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Hajduszoboszlo

Czechy: Praga

O stolicy naszych południowych sąsiadów napisano już chyba wszystko. Do najważniejszych atrakcji, które należy obowiązkowo zobaczyć, zaliczyć należy:

 • Most Karola,
 • Rynek Staromiejski,
 • Zamek Praski,
 • Dzielnicę Żydowską,
 • Tańczący Dom.

Warto również udać się do nieopodal położonej miejscowości Karlove Wary, by zażyć kąpieli w łaźniach piwnych.

Dowiedz się więcej: Praga na wakacje – najważniejsze atrakcje >>

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Praga

Rosja – Moskwa i Sankt Petersburg

Taktyczną przewagą Rosji podczas konfliktów jest to, że tak naprawdę posiada ona „dwie stolice”: oficjalną w Moskwie oraz kulturową w Sankt Petersburgu. Pod względem turystycznym, warto zwiedzić oba miasta, ze względu na liczne atrakcje.

Rosja: Moskwa

Moskwa jest oficjalną stolicą Rosji. To tutaj znajduje się siedziba Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej – odpowiednik naszego Sejmu.

Odwiedzając to miasto, powinniśmy koniecznie udać się na Plac Czerwony, zobaczyć charakterystyczną Cerkiew Wasyla Błogosławionego, a także zwiedzić cały Kreml moskiewski.

Miłośnicy kultury i sztuki muszą koniecznie udać się do Galerii Trzeciakowskiej.

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Moskwa

Rosja: Sankt Petersburg

Sankt Petersburg jest stosunkowo młodym miastem. Został zbudowany przez Piotra I Wielkiego w delcie Newy. Podczas wznoszenia grodu, śmierć poniosło wiele osób, w związku z czym zwykło się mówić, iż jest to miasto zbudowane na ludzkich kościach. W Sankt Petersburgu widoczne są inspiracje zachodnie cara Piotra I Wielkiego.

Najbardziej znaną atrakcją jest Ermitaż, w którym przechowywane są dzieła wybitnych artystów rosyjskich. Warto zobaczyć również Pałac Zimowy, Pałac Peterhof wraz z ogrodem, a także Newski Prospekt. Na turystów czeka jednak o wiele więcej atrakcji, w znacznej mierze inspirowanych Zachodem Europy.

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Sankt Petersburg

Wakacje za granicą – Morze Czarne

W okresie letnim warto wybrać się w regiony, w których gwarantowana jest słoneczna pogoda. Takich ofert należy szukać w krajach, położonych nad Morzem Czarnym. Są to dobrze znane państwa, takie jak Bułgaria, Rumunia czy Turcja, a także zdobywająca coraz większą popularność Gruzja.

Państwa znajdujące się nad Morzem Czarnym to przede wszystkim szansa na tanie wakacje za granicą.

 • Atrakcyjną cenowo ofertę znajdziemy m.in. w Bułgarii, w której najbardziej popularnym kurortem są Złote Piaski.
 • Warto rozważyć wyjazd do Rumunii, by przy okazji zwiedzić słynną Transylwanię.
 • Szukając odmienności kulturowej, warto wybrać się do Turcji – potrafi ona całkowicie urzec turystów z Europy. Szczególnie, jeżeli odwiedzą m.in. Safranbolu, które jest wpisane na listę UNESCO.
 • Ciekawą destynacją jest również Gruzja. Nie tylko zaznamy tam kąpieli słonecznych i zwiedzimy zabytki, sięgające pamięcią czasów starożytności. Skosztujemy również wyśmienitego wina, a także tradycyjnych gruzińskich potraw.

Dowiedz się więcej: Morze Czarne – najlepsze miejsca na wakacje >>

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Turcja

Wakacje za granicą – Bałkany

Do krajów bałkańskich zalicza się m.in. Chorwację, Bułgarię, Grecję oraz Albanię. Na ich terenach rozciągała się Starożytna Grecja. W związku z tym oferta turystyczna regionu to nie tylko gwarancja dobrej pogody, to również okazja do zwiedzenia pięknych zabytków sztuki helleńskiej.

Grecja: Ateny i urokliwe wyspy

Stolicą Grecji są Ateny, zamieszkałe od ponad 3000 lat i oferujące liczne zabytki oraz ciekawą kuchnię. Warto odwiedzić m.in.:

 • Ogród Narodowy,
 • Wzgórze Likavitos,
 • Świątynię Zeusa Olimpijskiego,
 • Muzeum Akropolu,
 • Agorę Ateńską,
 • Dzielnicę Plaka,
 • Partenon.

Dowiedz się więcej: Ateny na wakacje – najważniejsze atrakcje >>

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Ateny

Szukając ciszy i spokoju, warto wybrać się na jedną z greckich wysp. Największą popularnością cieszą przede wszystkim Kreta, Kos, Korfu, Santorini oraz Mykonos. Nie tylko gwarantowana jest piękna pogoda, ale również możliwość obcowania z kolebkami cywilizacji.

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Mykonos

Chorwacja: Dubrownik i inne atrakcje

Wakacje za granicą można spędzić również w Chorwacji. Przede wszystkim warto wybrać się do Dubrownika, w którym kręcono część scen do serialu Gra o Tron.

Polecamy również Jeziora Plitwickie, ciekawym miejscem jest wyspa Hvar czy kameralne miasto Rovinj. Istnieje tutaj możliwość obcowania z dobrze zachowanymi zabytkami, których początki sięgają jeszcze starożytnej Grecji. Dodatkowo czeka na nas wyjątkowa kuchnia, a także możliwość aktywnego spędzania czasu np. spacerując po górach.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – wakacje marzeń >>

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Dubrownik

Albania – coraz chętniej odwiedzana

Tani urlop za granicą w Albanii jest możliwy, nawet bez opcji wakacje Last Minute. Niskie ceny są podyktowane przede wszystkim tym, że to wciąż mało popularny kierunek wakacyjny, choć odwiedzany przez turystów coraz chętniej.

Warto zwiedzić przede wszystkim takie miasta, jak: Berat, Tirana, Kruja, Szkodra czy Saranda. Co czeka na turystów w Albanii? Liczne zabytki, piękne góry, a także nadmorskie miejscowości z gwarantowaną pogodą.

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Albania

Półwysep Apeniński – Włochy

Włochy to kraj niezwykle popularny turystycznie. Kojarzony jest przede wszystkim z kolebką renesansu, pizzą, makaronami oraz pięknymi miasteczkami.

Chociaż najczęściej odwiedzane są Rzym, Florencja, Wenecja czy Mediolan, warto udać się także do mniejszych miasteczek. Mowa przede wszystkim o mieście zbudowanym na tufie wulkanicznym Pitigliano, Taormina, Palermo, Positano czy słynące z wyśmienitego wina Montepulciano.

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Mediolan

Włochy: Rzym

Mówiąc Rzym, myślimy od razu o słynnej Via Appia oraz Koloseum. Jednak warto zobaczyć również m.in. Panteon, Plac Hiszpański, Bazylikę św. Piotra czy Plac Navona. Wszystkie te miejsca zachwycają architekturą oraz bogatą historią.

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Rzym

Włochy: Florencja

Równie zachwycająca co Rzym – Florencja. To miasto, w którym bardzo prężnie działał najwybitniejszy przedstawiciel renesansu Michał Anioł. Freski jego autorstwa można podziwiać nie tylko w najbardziej znanych zabytkach, ale również w okolicznych niewielkich kościołach.

Będąc we Florencji, warto odwiedzić Duomo (Katedrę Santa Maria del Fiore) – świątynię z charakterystyczną kopułą. Polecanymi miejscami są również Piazza della Signoria, Pallazza Vechio i wiele innych.

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Florencja

Wakacje za granicą – co zobaczyć poza Europą

Turyści głodni przygód mogą wybrać wakacje za granicą poza Starym Kontynentem.

Nowa Zelandia to gwarancja urokliwych krajobrazów, zasłynęła po ekranizacji powieści J. R. R. Tolkiena „Władca Pierścieni”. Funkcjonuje tu również wioska Hobbitów.

Poszukiwacze wrażeń mogą również zwiedzić Australię i jej parki narodowe, poznać kulturę Indii, Chin lub Japonii, zwiedzić Wielki Kanion w Stanach Zjednoczonych, spróbować oryginalnego tacos w Meksyku czy nurkować na Filipinach.

Wybór jest naprawdę szeroki, warto jednak zawczasu przeczytać nieco informacji, a także właściwie się przygotować.

Dowiedz się więcej: 6 sposobów na tanie bilety lotnicze >>

Najlepsze miejsca na wakacje za granicą - Japonia

Co zabrać na urlop za granicą?

Zanim wyjedziemy z Polski w celu spełnienia marzeń, warto pamiętać o obowiązkowych kwestiach. Przede wszystkim, podróżując po strefie Schengen pamiętajmy o dowodzie osobistym. Jeżeli podróżujemy z dziećmi, muszą posiadać one np. paszport lub tymczasowy dowód osobisty.

Wybierając się do krajów niezrzeszonych w Schengen, musimy mieć ważny paszport – w przeciwnym razie możemy nie zostać wpuszczeni na teren docelowego kraju.

Wakacje za granicą to również obowiązkowe ubezpieczenia. Nawet jeżeli polski NFZ posiada podpisaną umowę z docelowym krajem w zakresie świadczenia usług zdrowotnych, pamiętajmy, że nie wszystkie świadczenia są nim objęte.

Aby uniknąć zbędnych kosztów, wykupmy dodatkową polisę ubezpieczeniową. Zalecanym działaniem jest również np. poszerzenie polisy OC na samochód (jeżeli podróżujemy autem), wykupienie ubezpieczenia od NNW, ubezpieczenie bagażu przed kradzieżą lub zgubą itp.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenia turystyczne – gdzie wykupić i czego oczekiwać? >>

Gdzie rezerwować wakacje?

Szukając noclegu, możemy zrobić to osobiście lub skorzystać z oferty biura podróży. Ta druga opcja jest korzystniejsza z punktu widzenia bezpieczeństwa. Organizator podróży ma obowiązek zadbać o turystów, których wysyła za granicę. W związku z tym w wyniku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących sygnałów, istnieje szansa uzyskania pomocy w ramach wykupionej imprezy.

Dowiedz się więcej: Po czym poznać najlepsze biura podróży? >>

W dbałości o bezpieczeństwo oraz pewność, że nie zostaniemy oszukani, dokonując rezerwacji osobiście wykorzystajmy w tym celu portale do tego przeznaczone. Atrakcyjnym i skutecznym narzędziem są wyszukiwarki hoteli i noclegów, takie jak Booking.com, Trivago itp. Dokonując rezerwacji bezpośrednio w hotelu pamiętajmy, by otrzymać potwierdzenie jej dokonania.

Dowiedz się więcej: Najdziwniejsze hotele w Polsce i na świecie >>

Wakacje za granicą to możliwość spędzenia wspaniałego urlopu z dala od otaczającej nas codzienności. Świat jest bardzo różnorodny i oferuje wiele miejsc godnych zobaczenia. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną destynację, pozyskajmy jak najwięcej informacji o niej jeszcze w Polsce. Dzięki temu wyruszymy w pełni przygotowani i bez obaw, że nasze codzienne zachowania i nawyki złamią np. prawo obyczajowe lub ustrojowe wybranego państwa. Będziemy również dokładnie wiedzieć, co chcemy zobaczyć i jak zaplanować nasz pobyt.

ZOBACZ RÓWNIEŻ