Martyna Markiel
Martyna Markiel
28 Maj, 2017 - 11:51
Wakacje w górach - najpiękniejsze miejsca w Polsce na górskie wycieczki

Wakacje w górach – najpiękniejsze miejsca w Polsce na górskie wycieczki

Martyna Markiel

Poznaj najpiękniejsze miejsca w Polsce na górskie wycieczki. Malownicze, budzące zachwyt widoki, czyste, górskie powietrze oraz niezapomniane wrażenia. Tatry, Bieszczady, Karkonosze, Beskidy… Które góry wybrać i dlaczego? Odkryj najpiękniejsze szlaki i zaplanuj fantastyczny urlop wśród malowniczych widoków!

Planujesz wakacje w polskich górach? Dzika przyroda, przepiękne krajobrazy, niepowtarzalny urok małych miejscowości a także bogactwo folkloru i natury. Polskie góry to idealne miejsce dla miłośników wędrówek po szlakach oraz zdobywania szczytów górskich.

Wakacje w górach mogą być niezapomnianą przygodą, bez względu na to, czy planujemy odwiedzić góry zimą czy latem. Przed sezonem zimowym warto przygotować narty i następnie odwiedzić liczne ośrodki górskie lub, kiedy jest nieco cieplej, znaleźć buty trekingowe i wybrać się na wycieczkę w przedstawione w  poniżej malownicze okolice, ciesząc się słońcem i świeżym, górskim powietrzem.

Polskie góry, oprócz klasycznej, pieszej turystyki oferują wiele innych form spędzania czasu wolnego. Idealne zarówno dla amatorów jak i wytrawnych piechurów. Poznaj najbardziej malownicze i najpiękniejsze miejsca w naszym kraju na górskie wycieczki.

Bieszczadzka Tarnica

 

Tarnica, położona w południowo-wschodniej części Polski, jest najwyższym szczytem w Bieszczadach Zachodnich. Zabawna nazwa pochodzi od znanego w Karpatach Wschodnich słowa, które w rzeczywistości oznacza siodło. Wydaje się, że nazwa ta pasuje do góry idealnie. Tarnica wznosi się 500 metrów nad doliną Wołosatki. Można ją łatwo rozpoznać poprzez charakterystyczny kształt. Tarnica posiada dwa oddzielne szczyty na wysokości 1.346 m i na 1.339 m. Z Tarnicy zobaczymy wszystkie trawiaste pastwiska górskie (tzw. Połoniny) polskich Bieszczad.

Oprócz niesamowitej panoramy, przy korzystnych warunkach pogodowych dostrzec możemy ponadto Tatry, Połoninę Równą i Krasną, Świdowiec czy nawet Góry Ignis, Pasmo Wyhorlacko-Gutyjskie i Pietrosula Rodeni w Górach Rodniańskich. Na Tarnicę prowadzą jedynie dwa piesze szlaki turystyczne. Ten najbardziej reprezentatywny szczyt w Bieszczadach kusi o każdej porze roku.

Dowiedz się więcej: TOP 7: Najciekawsze trasy rowerowe w górach w Polsce >>

Orla Perć – wakacje w górach z wrażeniami

 

Najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny szlak w Tatrach. Zabezpieczony łańcuchami, drabinami i metalowymi schodami. Jeśli lubimy adrenalinę, spodoba nam się ta trasa. Orla Perć została zbudowana na początku XX wieku przez polskich alpinistów chcących pokazać piękno Tatr osobom, które nie posiadały umiejętności wspinaczkowych. Jest to 4 km trasa, która prowadzi głównie wzdłuż grzbietu górskiego. Zaczyna się w przełęczy Zawrat (2159 m) i kończy na Krzyżnem (2112 m). Szlak oznakowano kolorem czerwonym.

Orla Perć to trasa przeznaczona jedynie dla doświadczonych turystów, którzy nie boją się wysokości i lubią adrenalinę. Ze względu na wysoki stopień trudności, naszą wyprawę warto podzielić na dwie części.

Giewont dla każdego

Wakacje w górach - najpiękniejsze miejsca w Polsce na górskie wycieczki - Giewont

źródło zdjęcia: Depositphotospab_map

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce na górską wycieczkę. Giewont liczy 1894 m wysokości i ma charakterystyczny profil – jak mówi legenda, przedstawia śpiącego rycerza. Giewont znajduje się w pobliżu Zakopanego, co czyni go bardzo popularnym i zatłoczonym miejscem.

Dostępny również dla osób, które nie mają dobrej kondycji, z malowniczymi widokami i piękną panoramą rozciągającą się z charakterystycznego szczytu, Giewont to bardzo znane i lubiane przez wszystkich turystów miejsce na górską wycieczkę. Pokonanie trasy zajmie nam pół lub cały dzień.

Dowiedz się więcej: Pomysły na romantyczny weekend w górach >>

Wakacje w górach: Rysy

 

2499 m nad poziomem morza – Rysy to najwyższy szczyt Polski leżący na granicy ze Słowacją. Stromy i długi szlak z niesamowitym widokiem na okoliczne góry i jeziora, który zdecydowanie warto odwiedzić. Najlepszym punktem wyjścia jest schronisko górskie w Morskim Oku. Wspinaczka na Rysy bywa bardzo stroma, ale nie wymaga wspinaczki technicznej.

Znajdujące się tu trasy wspinaczkowe są jednymi z najlepszych w kraju. Stoki po stronie słowackiej są dużo łagodniejsze, co czyni je bardziej zatłoczonymi w sezonie. Wspaniałe widoki i świeże powietrze – Rysy to miejsce, którego nie mogą ominąć miłośnicy górskich wycieczek.

Dowiedz się więcej: Weekend w SPA – TOP 7 najlepszych propozycji >>

Śnieżka – pieszo albo wyciągiem

 

Najwyższy szczyt w Karkonoszach i tym samym w całych Sudetach a także najwyższy szczyt Czech. Usytuowana na wysokości 1 602 m nad poziomem morza Śnieżka zaliczana jest do Korony Gór Polskich. Jedna strona górska zlokalizowana jest w Polsce, druga należy do Republiki Czeskiej. Obszar ten jest bardzo popularny latem, zwłaszcza wśród turystów z Polski, Czech i Niemiec, którzy lubią alpejskie wędrówki. Od strony Czech na górę możemy dostać się wyciągiem.

Śnieżka przyciąga swoją sylwetką jak również często zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Zapierające dech w piersiach widoki a także bogata fauna i flora. Idealne miejsce dla wszystkich fanów wakacji w górach.

Babia Góra na urlop

 

Miłośnicy górskich wycieczek na nie będą zawiedzeni tą okolicą. Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego i całych Beskidów. Stosunkowo trudny do zdobycia szczyt zachwyca bogactwem przyrody, kapitalnymi punktami widokowymi oraz niesamowitym krajobrazem alpejskim. Występują tu również liczne jeziora osuwiskowe, które zachwycą nas swoim pięknem.

Masyw Babiej Góry chroniony jest przez Babiogórski Park Narodowy, który jest jednocześnie Rezerwatem Biosfery Unesco. Na szczyt zaprowadzi nas szlak zielony, dwa szlaki czerwone bądź też żółty.

Dowiedz się więcej: TOP 7: Poznaj ciekawe miejsca na Śląsku >>

Barania Góra – wakacje w górach z widokiem na 3 państwa

 

Spektakularne widoki i zapadające długo w pamięć wspomnienia. Barania Góra to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce na górskie wycieczki. To stąd swój początek bierze królowa naszych rzek, Wisła. Jeden z najpopularniejszych szczytów Beskidu Śląskiego i drugi pod względem wysokości, zaraz po Skrzycznem, szczyt tego pasma.

Na Baranią Górę prowadzi aż sześć szlaków turystycznych. Doskonały punkt widokowy, zwłaszcza, że na jego szczycie znajduje się wieża widokowa, z której podziwiać możemy przepiękną panoramę gór trzech państw: Polski, Czech i Słowacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ