ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
29 Kwi, 2019 - 06:53
Wady i zalety transportu kolejowego

Wady i zalety transportu kolejowego

ARTYKUŁ PARTNERA

Jakie są wady i zalety transportu kolejowego? Czy podróżowanie pociągiem to przeżytek, czy może przyszłość naszej komunikacji?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że podróż pociągiem stała się niemodna. Większość osób ma przecież samochód, a dalsze trasy wolimy pokonywać samolotem. Warto zastanowić się, czy pociągi mają jeszcze przyszłość. Jakie są wady i zalety transportu kolejowego? Czy opłaca się podróżować pociągiem i z jakiego powodu pasażerowie tak bardzo narzekają często na warunki?

Historia kolei w pigułce

Zanim przejdziemy do kwestii wad i zalet transportu kolejowego, warto przypomnieć, jak wiekowy jest to środek transportu.

Rozkwit transportu kolejowego przypada na 1825 rok. To właśnie wtedy uruchomiona została linia kolei publicznej, która połączyła Stockton i Darlington w Anglii. Została zbudowana przez Stephensona, który także wyposażył ją w parowozy.

Czy wiedzieliście, że największa sieć kolejowa znajduje się w Chinach? To aż 606 mld pkm (pasażerokilometrów). Na drugim miejscu są Indie, w których notuje się prawie 500 pkm, natomiast trzecie miejsce na podium należy do Japonii. Transport pasażerski, który bardzo intensywnie wykorzystuje kolej, można także znaleźć w Korei Południowej.

Amerykańska kolej natomiast przeszła bardzo ciekawą drogę: z transportu pasażerskiego przekształciła się w ogromnego przewoźnika towarów.

Transport kolejowy w Polsce rozpoczął się wraz z powstaniem w 1842 roku trasy z Wrocławia do Oławy.

Jakie są wady i zalety transportu kolejowego?

Zalety podróży pociągiem

Najszybszy sposób podróży

Szczęśliwi czasu nie liczą? A jednak czas to pieniądz! Wielką zaletą transportu kolejowego jest jego prędkość. Jak wiadomo pociąg to szybki środek transportu i czas podróży jest stosunkowo mniejszy w porównaniu z samochodem, którego częstym problemem są uciążliwe korki.

Atrakcyjne ceny biletów

Bilety na pociąg w Polsce są w bardzo atrakcyjnych cenach w porównaniu do innych środków transportu! Wymieniając więc wady i zalety transportu kolejowego należy przyznać, że w przypadku tego kryterium PKP wypada najlepiej!

Do tego możemy liczyć na wiele różnych zniżek, chociażby studenckich czy szkolnych, które zachęcają do odbywania podróży w rytm stukotu kół. Przewoźnicy wprowadzają także mnóstwo ciekawych form biletów o obniżonych cenach, np. grupowych, rodzinnych czy weekendowych.

Komfort podróży

Dla wielu z nas miarowy stukot kół działa niezwykle odprężająco i już tylko ten fakt jest dla nich ogromną zaletą. Jednak warto wspomnieć także o tym, że podróż pociągiem należy do najbardziej komfortowych. W wygodnych wagonach możemy bez przeszkód korzystać z toalety czy rozprostować nogi. W dalekich trasach mamy szansę na skorzystanie z wagonów sypialnych oraz oferty wagonów gastronomicznych.

W nowoczesnych pociągach dalekobieżnych możemy cieszyć się dużą ilością miejsca dla siebie, a także takimi udogodnieniami jak chociażby gniazdka z prądem do naładowania telefonu czy wyznaczone miejsca na bezpieczne przechowywanie bagażu.

Przewożenie bagażu i zwierząt

Transport kolejowy pozwala nam na zabranie ze sobą dużej ilości bagażu, w tym tego niewymiarowego. Jest także nieoceniony dla miłośników wycieczek rowerowych. Do pociągu możemy także zabrać naszego pupila bez obawy o to, że będzie nam z naszym zwierzakiem zbyt ciasno.

Ekologia

Wybór PKP jest także najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, dzięki któremu możemy przyczynić się do dbania o jakość naszego powietrza i pozytywny wpływ na środowisko.

Wady podróży pociągiem

Opóźnienia

Komu z nas przynajmniej raz nie przydarzyło się usłyszeć na peronie hasła „pociąg opóźniony”. Niestety, według polskich kolei zegarków raczej nie warto regulować, gdyż punktualność pociągów nie należy raczej do ich domeny.

Dowiedz się więcej: Prawa pasażera w przypadku opóźnienia pociągu

Warunki w pociągach nie zawsze na plus

Negatywnym aspektem podróżowania pociągiem, szczególnie w naszym kraju jest czystość (a raczej jej brak). Niestety warunki bardzo często nie należą do najlepszych i pasażerowie nie mają zagwarantowanej higieny i komfortu. Najczęściej dzieje się tak na krótkich, słabo uczęszczanych trasach.

Uwaga na złodziei

Transport kolejowy to także niestety wysokie ryzyko kradzieży. Kieszonkowcy mają dobry teren do działania, więc pamiętajmy o tym, aby szczególnie uważać na swoje dokumenty oraz bagaż.

Sztywny plan podróży

Wadą transportu kolejowego jest także ustalony z góry rozkład jazdy. Może to być oczywiście zaletą, gdy pociągi są punktualne, ale z drugiej strony nie możemy być elastyczni, ponieważ godziny są stałe, bez opcji zmiany.

Tłok

Inną wadą podróży pociągiem, szczególnie przed świętami, są kolejki w kasach biletowych, czasem brak wolnych miejsc i tłok w przedziałach. Nie zostawiajcie zakupy na ostatni moment – dzięki temu nie tylko będziecie mieć spokojną głowę, ale także mniej zapłacicie.

Wady i zalety transportu kolejowego można wymieniać, ale koniec końców, zawsze znajdą się miłośnicy pociągów, jak i jego przeciwnicy. Wszystko zależy od rodzaju podróży, długości trasy i naszych indywidualnych preferencji. Jedno jest pewne, polska kolej się rozwija i jesteśmy w stanie coraz szybciej i wygodniej przedostać się z jednego końca Polski na drugi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ