ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
25 Lut, 2016 - 05:00
Wady i zalety pracy na pół etatu

Wady i zalety pracy na pół etatu

ARTYKUŁ PARTNERA

Co zyskujemy, a co tracimy będąc zatrudnionym na pół etatu? Sprawdź czy taki wymiar pracy jest dla ciebie odpowiedni zanim zdecydujesz się na ten rodzaj zatrudnienia.

Podejmując pracę na pół etatu pracownik podlega ustaleniom wynikającym z art. 130 kodeksu pracy, które ulegają pomniejszeniu w sposób proporcjonalny do wielkości etatu, a więc w tym przypadku do połowy. W związku z tym półetatowcowi nie przysługują pewne uprawnienia pracownicze, ale też nie zwalniają całkowicie pracodawcy z obowiązków względem pracownika. Poznaj najistotniejsze zalety i wady pracy w niepełnym wymiarze godzin.

Zalety pracy na pół etatu

Elastyczność czasu

Osoby pracujący na pół etatu mają więcej czasu, który mogą poświęcić na inne zobowiązania takie jak: studia, macierzyństwo, opieka nad członkiem rodziny czy rozwijanie swoich pasji. Dla pracownika kluczowe jest określenie z pracodawcą wymiaru czasu pracy podczas sporządzania umowy oraz ustalenie konkretnych dni i godzin, aby uniknąć późniejszych nieporozumień.

Praca na pół etatu w praktyce może być więc wykonywana np. od poniedziałku do piątku po 4 godzinny dziennie lub w poniedziałek i czwartek po 8 godzin, a w piątek przez 4 godziny. W obu przypadkach daje to 20 godzin dziennie, gdzie pozostały wolny czas możemy wykorzystać wg naszych potrzeb.

Płatne nadgodziny

Niepełnoetatowiec ma prawo do dodatku do wynagrodzenia z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych ( art. 151 par. 5 kodeksu pracy). Podpisując umowę koniecznie należy zwrócić uwagę na obecność klauzuli opisującej kwestię nadgodzin i dokładnie określić warunki, na których podstawie będzie wyliczana kwota rekompensaty.

Wsparcie dla budżetu domowego

Praca w niepełnym wymiarze godzin może być również dodatkowym źródłem finansów niezbędnych do zasilenia budżetu domowego spoza innych, stałych dochodów.

Wady pracy na pół etatu

Niższe wynagrodzenie

Pracownik zatrudniony na pół etatu otrzymuje niższe wynagrodzenie niż osoba pracująca w pełnym wymiarze godzin. Kodeks pracy gwarantuje przy tym, że musi to być połowa minimalnego wynagrodzenia jakie przysługuje pracownikowi pełnoetatowemu (art. 129 § 5 kodeksu pracy).

Brak przerwy

Pracując mniej niż 6 godzin dziennie pracownik nie ma prawa do piętnastominutowej przerwy wliczanej do czasu pracy (art. 134 kodeksu pracy).

Młoda mama, która pracuje mniej niż 6 godzin dziennie ma prawo do jednej przerwy na karmienie maluszka piersią (30 min.), a tej pracującej poniżej 4 godzin taka przerwa nie przysługuje (art. 187 par. 2 kodeksu pracy).

Niższa emerytura

Wysokość emerytury zależna jest od odprowadzanej składki emerytalno-rentowej, a ta z kolei uzależniona jest od dochodu pracownika. Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin może więc spodziewać się niższej emerytury.

Koszty dojazdu

Półetatowiec pracujący 4 godziny dziennie ponosi taki same koszty dojazdu do pracy (komunikacja miejska bądź samochód) jak koledzy pracujący na pełnym etacie, otrzymując przy tym o połowę mniejsze wynagrodzenie. W znacznie lepszej sytuacji finansowej pod koniec miesiąca będą więc osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin, a mieszkające w pobliżu miejsca pracy i dojeżdżające np. rowerem.

Urlop wypoczynkowy

Pracownikowi przysługuje płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do czasu pracy. Będzie więc on o połowę mniejszy u osoby pracującej na pół etatu (art. 154 § 2 i 1542 kodeksu pracy).

  • Dla pracownika o stażu pracy poniżej 10 lat będzie to więc 10 dni urlopu (80 godzin).
  • Dla pracownika o stażu pracy powyżej 10 lat będzie to więc 13 dni urlopu (104 godziny).

ZOBACZ RÓWNIEŻ