Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
24 Mar, 2017 - 12:56

Wady i zalety chusty do noszenia dziecka

Urszula Stanisławska-Hunek

Chusty do noszenia dziecka mają zarówno wielu zwolenników, jak i sceptyków. Jakie są wady i zalety noszenia niemowlęcia w chuście powiemy w tym poradniku.

Zalety chusty do noszenia dziecka

Kiedy maluszek znajduje się w chuście i jest przywiązany do pleców rodzica, ten ma dwie wolne ręce i może spokojnie robić zakupy, gotować, sprzątać czy zajmować się innymi sprawami. Chusty do noszenia dziecka sprawiają, że maleństwo czuje się bezpiecznie, ponieważ przyjmuje pozycję embrionalną taką, jaką miało w łonie matki.

Antropolodzy twierdzą, że dzieci noszone w chustach płaczą zdecydowanie mniej. Według badań (Official Journal of The American Academy of Pediatrics) noszenie potomka w taki sposób zmniejsza ilość płaczu w dzień o 43%, a w nocy o 51%. Ma też dobroczynny wpływ na rozwój niemowlęcia. Rozwija zmysł równowagi i pozwala poznawać świat nie tylko z perspektywy łóżeczka czy wózka. Maluch noszony w chuście czuje się bliżej związany z rodzicami, ponieważ wciąż uczestniczy w ich życiu i jest blisko nich.

Chusta do noszenia dziecka - zalety

Wady chust

Do wad należy przede wszystkim wiązanie chusty, które – szczególnie na początku przygody z tym sposobem transportu niemowląt – może być bardzo uciążliwe. Należy także pamiętać o ich systematycznej wymianie na nowe wraz z rozwojem malucha, co wynika z konieczności  dopasowania rozmiaru do zmieniającego się wzrostu niemowlęcia.

Co więcej – noszenie potomka w chuście wpływa negatywnie na obciążenie kręgosłupa i stawów rodzica. Do wad należy także jej cena – jeśli chcemy mieć pewność, że produkt jest wysokiej jakości, musimy liczyć się z wydatkiem ponad stu złotych. Problemem jest także wiązanie chusty do noszenia dziecka wokół pupilka ubranego w grubą kurtkę lub kombinezon podczas zimowej aury.

Nosidełko zamiast chusty

Alternatywą dla omawianego sposobu noszenia dziecka jest specjalne nosidełko, które jest dużo prostsze w użyciu i nie sprawia problemów podczas zakładania. Jednak maluszek w nosidełku nie przybiera pozycji embrionalnej, która go uspokaja. Należy też uważać podczas kupowania, ponieważ większość modeli jest przeznaczona dla dzieci, które już potrafią siedzieć i utrzymać główkę w pozycji pionowej.

Dziecko w nosidełku

Kupować chustę czy nie?

Chusty do noszenia dziecka i nosidełko to elementy, które mogą ułatwiać rodzicom życie. Większość osób posiadających chusty i tak kupuje wózki spacerowe, co generuje dodatkowe koszty. Bardzo energiczne niemowlę może też być niespokojne i ruchliwe, jeśli unieruchomi się je w materiale. Jednak wielu ekspertów uważa, że taki sposób noszenia potomstwa ma pozytywny wpływ na jego rozwój zarówno emocjonalny, jak i fizyczny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ