Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
16 Lut, 2017 - 09:20
W jakim banku najlepiej założyć konto dla dziecka?

W jakim banku najlepiej założyć konto dla dziecka?

Kamil Podsiadło

Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci odpowiedzialności finansowej i zarządzania pieniędzmi. Założenie konta bankowego dla dziecka może być jednym z pierwszych kroków. Zobaczmy, jak pod tym względem przedstawia się oferta banków.

Konto dla dziecka to dobry sposób na naukę wartości pieniądza i odkładania przez pociechę niewielkich sum pieniędzy. Tego rodzaju konta dedykowane są dzieciom poniżej 13 roku życia, gdzie maluch może zapoznać się ze światem pieniądza, a równocześnie rodzice pełnią całkowitą kontrolę nad takim kontem.

Rodzaje kont dla dzieci

Rodzice, którzy głównie są zainteresowani odkładaniem pieniędzy na przyszłość dzieci, powinni zwrócić uwagę głównie na konta oszczędnościowe oraz lokaty dla dziecka. Są to produkty oprocentowane, często zakładane na określony z góry okres czasu i najczęściej nie dające dzieciom kontroli nad znajdującymi się na rachunku pieniędzmi. Jest to rozwiązanie zdecydowanie polecane w celu ułatwienia startu dzieciom w dorosłym życiu.

Nieco czymś innym jest z kolei konto bankowe dla dziecka. Są to rachunki osobiste (działające na podobnych zasadach, jak dla dorosłych), które pozwalają dzieciom zarządzać znajdującymi się na nich środkami. Dodatkowo czasami są również oprocentowane. Większość banków pozwala dzieciom prowadzić na nich działania po ukończeniu 13 roku życia, ale także i od tej zasady są wyjątki. Przyjrzyjmy się przykładowym kontom bankowym dla dzieci.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać najlepsze konto dla młodych w wieku 13-18 lat >>

Gdzie szukać najlepszego konta bankowego dla dzieci?

Jednym z najciekawszych produktów na rynku jest konto PKO Junior. Głównym jego wyróżnikiem na tle innych kont dla dzieci jest fakt, że umożliwia aktywne korzystanie z niego dzieciom poniżej 13 roku życia. Oczywiście pełną kontrolę nad kontem mają rodzice i takie konto powstaje głównie za ich sprawą, ale mogą oni dać dziecku pewną swobodę w dysponowaniu środkami zgromadzonymi na koncie.

Dzieci mogą otrzymać kartę przedpłaconą PKO Junior, dzięki której mogą realizować płatności bezgotówkowe oraz wypłacać pieniądze z bankomatu. Rodzice ustalają dzienne i miesięczne limity wydatków. Poza tym mogą podzielić środki na płatności w sklepach, w internecie oraz na wypłaty z bankomatów. Konto PKO Junior przy kwocie do 2 500 zł jest oprocentowane na 2,5%, natomiast przy wyższej kwocie oprocentowanie spada do 0,5%.

Dowiedz się więcej: Karta przedpłacona dla dziecka, czyli finanse dla najmłodszych >>

Jeżeli natomiast chodzi o konta w innych bankach, to w większości przypadków możliwość dysponowania pieniędzmi przez dzieci możliwa jest dopiero po ukończeniu 13 roku życia (konto dla młodych). Rachunki takie zazwyczaj pozbawione są opłat za prowadzenie konta oraz za kartę. Do przykładowych kont bankowych tego typu należą eKonto m w mBanku, konto <20 w Banku Zachodnim WBK czy konto Freemium w T-Mobile Banku. Oczywiście dzieci mogą otwierać te konta tylko w asyście rodziców.

Jeszcze kilka lat temu dobrym narzędziem do nauki odpowiedzialności finansowej były karty przedpłacone, jednak KNF zarekomendowało ich wycofanie, co uczyniły praktycznie wszystkie instytucje z sektora bankowego. Jednym z nielicznych wyjątków jest tutaj właśnie konto PKO Junior. Przewagą karty przedpłaconej nad standardowymi kieszonkowymi jest zaznajamianie dziecka ze specyfiką płatności bezgotówkowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ