Michał Nielub
Michał Nielub
04 Gru, 2017 - 01:00
VOD TV, czyli telewizja na życzenie - który serwis wybrać?

VOD TV, czyli telewizja na życzenie – który serwis wybrać?

Michał Nielub

VOD TV jest coraz częściej wybierany jako alternatywa dla tradycyjnych pakietów programowych. Powstaje wiele serwisów z bogatą ofertą. Którą platformę wybrać?

VOD TV jest alternatywą dla tradycyjnych dostawców telewizyjnych. Platformy tego typu są w stanie w pełni zastąpić ofertę klasycznych programów, dostarczanych drogą satelitarną lub naziemną. Obecnie funkcjonuje już wiele platform, zaś zdecydowana większość z nich oferuje własne produkcje, niedostępne nigdzie indziej.

Poniżej prezentujemy porównanie różnych serwisów. W zestawieniu ujęliśmy zarówno te, które są do siebie podobne, jak i te kompletnie się od siebie różniące – mamy nadzieję, że ułatwi Wam to wybór.

Netflix vs Showmax

Mając na uwadze popularność serwisów VOD TV: Netflix oraz Showmax, warto szczegółowo przyjrzeć się ich ofercie. Oba serwisy są pod pewnymi względami podobne do siebie, w innych natomiast kompletnie się od siebie różnią.

Okres próbny na telewizję VOD

Netflix dla nowych użytkowników przygotował miesiąc bezpłatnego okresu próbnego. W tym czasie nie naliczane są żadne opłaty, zaś z członkostwa można w każdej chwili zrezygnować.

Showmax w standardowej wersji można bezpłatnie testować tylko przez 14 dni. Jednak abonenci Playa mają na to aż rok czasu – po roku promocji pakiet dostępny jest za 19,90 zł.

Produkcje własne

Netflix jest najbardziej znany z własnych produkcji serialowych. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się m.in. takie tytuły, jak: oba sezony Stranger Things, Narcos czy nieco wcześniej House of Cards.

Showmax aktualnie nie posiada własnej produkcji, natomiast posiada wyłączne prawa do emisji programu satyrycznego Ucho Prezesa.

Dowiedz się więcej: Showmax – jak działa i czy się opłaca? >>

Dostęp do filmów i seriali

W obu przypadkach polska baza filmów i seriali nie zawiera najnowszych hitów – poza wyjątkami rodzimych produkcji Netflixa.

Jednak oferta Showmax oferuje dostęp do polskich produkcji kinowych, czego brakuje w serwisie VOD TV Netflixa.

Netflix vs Showmax – podsumowanie

Obecnie korzystniejszą ofertę posiada Netflix – głównie za sprawą większej bazy filmów i seriali, a także z uwagi na wysoko cenione własne produkcje.

Showmax posiada jednak dostęp do polskich filmów, czego brakuje w ofercie konkurenta.

Dowiedz się więcej: Telewizja internetowa – gdzie oglądać filmy i seriale za granicą? >>

VOD TV – Ipla vs VOD.pl

Zarówno Ipla.tv, jak i VOD.pl są popularnymi serwisami na polskim rynku. W panelu użytkownika VOD.pl mamy dostęp do bezpłatnych materiałów, publikowanych w serwisie Ipla. Jaka jest zatem różnica między nimi?

Okres próbny

Ipla oferuje 14 dniowy bezpłatny okres próbny.

VOD.pl nie przewiduje takiej formy, co wynika z koncepcji funkcjonowania. Przewidywana jest wyłącznie możliwość wykupienia dostępu do pojedynczego filmu.

Produkcje własne

Ani Ipla, ani VOD.pl nie posiadają własnych produkcji. Umożliwiają za to dostęp do programów Onetu (VOD.pl) oraz Polsatu (Ipla.tv).

Dostęp do filmów i seriali

VOD.pl posiada szerszą ofertę seriali. Wynika to z faktu, że wykorzystuje w tym celu zarówno Ipla.tv, jak i TVN Player. Dzięki temu posiadamy zarówno dostęp do seriali znanych z Polsatu (w ramach Ipla.tv) oraz tych znanych z kanałów grupy TVN.

Baza filmów w przypadku obu serwisów jest bardzo zbliżona. W zasadzie ciężko wskazać na istotne różnice. Dostępne są zarówno starsze produkcje, jak i najnowsze hity filmowe.

VOD TV – różnice między Ipla i VOD.pl

Zasadnicza część oferty obu serwisów jest bardzo zbliżona. VOD.pl posiada szerszy dostęp do seriali, ponieważ oferuje możliwość korzystania zarówno z TVN Player, jak i z Ipli.

Z kolei Ipla transmistuje na żywo wydarzenia sportowe w jakości HD, co ma kluczowe znaczenie dla pasjonatów sportu.

WP.tv vs Onet.tv

Głównym założeniem telewizji VOD zarówno WP.tv, jak i Onet.tv jest publikacja najnowszych informacji. Oba serwisy umożliwiają dostęp do kanałów informacyjnych, a także ciekawostek ze świata technologii czy motoryzacji.

Kanały informacyjne

Telewizja online WP.tv posiada bogatą bazę kanałów informacyjnych, w ramach których podawane są nowości z kraju i ze świata. Podobnie jest w przypadku Onet.tv. Dostępne są również zbieżne kategorie wiadomości, w tym m.in. motoryzacja, wiadomości, finanse, sport, informacje o gwiazdach, technologiach itp.

Publicystyka

Onet.tv jako VOD TV online nastawione jest na publikację krótkich reportaży. Niedostępne są wszelkiego rodzaju komentarze do wydarzeń z kraju i ze świata, wywiady itp.

Inaczej jest w przypadku WP.tv. Wielu publicystów prowadzi własne audycje, w tym uznawany za ikonę Teleexpresu Maciej Orłoś. Dostępne są tu również wywiady z gwiazdami showbiznesu, komentarze do wydarzeń politycznych i sportowych. Możliwe jest także śledzenie działalności publicystów znanych z kanałów YouTube, w tym m.in. Łukasza Jakóbiaka, Anny Lewandowskiej i innych.

Seriale

Na Onet.tv nie udostępniane są żadne seriale, co wynika z idei funkcjonowania tego serwisu.

Z kolei telewizja internetowa WP.tv oferuje aktualnie dostęp do 8 seriali z takich gatunków, jak: komedia, dramat, serial obyczajowy, historyczny i sci-fi.

WP.tv konta Onet.tv – podsumowanie

WP.tv oferuje znacznie bogatszą ramówkę niż Onet.tv. Dodatkowo kanał ten możemy oglądać w telewizji naziemnej w ramach oferty m.in. następujących operatorów: NC+ (kanał 170), Vectra (kanał 194), UPC (kanał 158 i 116), Toya (kanał 17), Inea (kanał 28) oraz Netia (kanał 29). Należy jeszcze zwrócić uwagę na to, że specyfika Onet.tv i uboga oferta wynika z faktu rozwijania VOD.pl.

TVN Player vs VOD.TVP.pl

Zarówno TVN Player, jak i VOD.TVP.pl są odpowiednikami stacji dostępnych u każdego dostawcy usług telewizyjnych. Zasadnicza różnica wynika z odpłatności za dostęp oraz oferty.

Oferta

TVN Player to głównie seriale fabularne i dokumentalne, a także programy produkcji grupy TVN. Nie istnieje możliwość oglądania filmów, które można obejrzeć w serwisie VOD.TVP.pl. Jednak ta druga usługa umożliwia dostęp wyłącznie do polskich produkcji. Dużym atutem jest jednak oferta na archiwalne materiały, nieocenione dla miłośników historii.

Odpłatność

Większość treści na VOD.TVP.pl dostępna jest całkowicie za darmo. Płatności wymagają tylko niektóre odcinki wybranych seriali.

TVN Player z kolei tylko część materiałów udostępnia za darmo. Za pełny dostęp do oferty należy zapłacić 9,90 zł. Istnieje możliwość wykupienia poszczególnych pakietów np. sportowych, dla dzieci itp.

Wybór między TVN Player a VOD.TVP.pl

VOD TV w obu przypadkach skierowana jest do różnych grup odbiorców. Pomijając kwestie światopoglądowe, obie platformy umożliwiają dostęp do seriali fabularnych i dokumentalnych własnych produkcji. To samo dotyczy programów telewizyjnych. Ich oferta wyraźnie skierowana jest do widzów, którzy na co dzień oglądają jedną ze stacji.

VOD TV – którą usługę wybrać?

Powyżej opisane serwisy VOD TV online pozwalają na określenie tego, do jakich grup odbiorców są dedykowane. Poniższe zestawienie pomoże natomiast zdecydować, z jakiej usługi skorzystać.

Dowiedz się więcej: Telewizja online – przegląd najpopularniejszych serwisów VOD >>

Netflix

Oferta dedykowana jest przede wszystkim fanom zagranicznego kina. Miłośnicy seriali również znajdą tutaj materiały dla siebie za sprawą własnych produkcji. W ostatnim czasie popularną produkcją był House of Cards, obecnie wielu widzów śledzi losy bohaterów Narcos czy Stranger Things.

Dowiedz się więcej: Netflix – czy warto wykupić dostęp do tej usługi? >>

Showmax

VOD TV Showmax oferuje dostęp do polskich produkcji, czego brakuje w Netflix. Dodatkowo można tu śledzić program satyryczny Ucho Prezesa. Poza tym nieustannie rozszerzana jest baza filmów, w tym zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Sprawdź ceny i ofertę Showmax TUTAJ

Ipla.tv

Główną przewagę Ipla.tv jest transmitowanie na żywo wydarzeń sportowych i kulturalnych w jakości HD, czego żadna inna opisana telewizja internetowa nie oferuje. Dodatkowo umożliwia dostęp do seriali produkowanych przez Polsat. Posiada również w ofercie kanały publicystyczne.

VOD.pl

Usługa VOD.pl współpracuje zarówno z Ipla.tv, jak i z TVN Player w związku z czym posiada dostęp do darmowych treści udostępnianych w ramach tych serwisów. Dodatkowo oferuje możliwość zakupu starszych i najnowszych hitów kinowych.

Oferta powinna trafić do gustu osób, które lubią produkcje serialowe TVN oraz Polsatu, a od czasu do czasu chcą obejrzeć ciekawy film w atrakcyjnej cenie.

VOD.TVP.PL

Serwis VOD TV online udostępniany przez Telewizję Publiczną posiada ofertę dedykowaną przede wszystkim dla miłośników polskiej kinematografii. Ogromną zaletą jest fakt, że większość materiałów jest bezpłatna. Nie bez znaczenia pozostaje dostęp do treści archiwalnych.

TVN Player

TVN Player to telewizja internetowa skierowana do widzów, którzy mają w zwyczaju oglądać ramówkę produkcji grupy TVN. Fani ich serialu, programów publicystycznych i autorskich, a także Talent Show odnajdą się w proponowanych materiałach.

Sprawdź ceny i ofertę TVN Player TUTAJ

WP.tv

Serwis WP.tv skierowany jest do osób interesujących się wydarzeniami w kraju i na świecie. Większość materiałów dostępnych w ramach tego serwisu to reportaże i informacje, a także szeroko pojęta publicystyka – zarówno ikon polskiej telewizji, jak i postaci znanych z kanałów YouTube. Dostępne są tu również seriale. Interesującą kwestią jest fakt, że kanał dostępny jest w telewizji naziemnej u różnych operatorów (np. NC+, Netia itp.).

Onet.tv

Usługa Onet.tv to przede wszystkim reportaże. Koncepcja tego portalu nastawiona jest na przekazywanie informacji – pozostałe materiały, takie jak seriale i filmy, to domena VOD.pl. Oferta skierowana jest do tych osób, które chcą przyswajać informacje oraz ciekawostki za pomocą materiałów filmowych, a jeżeli ich jakieś zagadnienie zainteresuje – mogą pogłębić wiedzę w artykułach dostępnych na portalu Onet.pl.

VOD TV zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Walka o polskiego klienta w kategorii telewizji internetowej dopiero się rozpoczyna i należy spodziewać coraz atrakcyjniejszej oferty wszystkich obecnych serwisów, jak i pojawienie się nowych usług.

Aktualnie ciekawą ofertę i dostęp do najnowszych hitów kinowych posiada HBO GO. Minusem tej platformy jest jednak brak możliwości wykupu usługi osobno – dostępna jest wyłącznie jako opcja do abonamentu.

Z samodzielnych platform najlepszym rozwiązaniem jest wykup Netflixu, Ipla lub Player.pl. Warto zwrócić uwagę także na telewizję online w ramach  VOD.TVP.PL – wyróżnia się ona szerokim i bezpłatnym dostępem do polskich produkcji, w tym również do materiałów archiwalnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ