Trudno wyobrazić sobie życie bez plastikowych kart płatniczych, dzięki którym dokonywanie codziennych transakcji i dostęp do gotówki stały się prostsze i szybsze niż kiedykolwiek. Rynek zdominowały dwie marki kart płatniczych, dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, którą z nich wybrać: Visa czy MasterCard? Na jakie korzyści możemy liczyć, posługując się konkretnym modelem? I wreszcie, czy karty dwóch różnych marek czymś się między sobą różnią?
Visa czy MasterCard – którą kartę wybrać?
W przeszłości karty MasterCard utożsamiane były z rynkiem europejskim, umożliwiały one rozliczenie w euro, a nie w amerykańskich dolarach jak w przypadku kart Visa. Każdy, kto nie chciał tracić na kolejnych przewalutowaniach europejskiej waluty wybierał MasterCard. Dziś te różnice zanikły, obie karty są uznawane przez większość instytucji finansowych w Polsce.
Visa a MasterCard – różnice
W warstwie funkcjonalnej karty Visa czy MasterCard nie różnią się od siebie niczym. Każda z nich pozwala na:
- transakcje bezgotówkowe (w sklepie tradycyjnym i internetowym),
- płatności zbliżeniowe i mobilne,
- wypłatę pieniędzy z bankomatu,
- korzystanie z usługi cashback, czyli pobierania pieniędzy w sklepowej kasie.
W Polsce zdecydowana większość punktów handlowych i usługowych akceptuje obydwie karty. Zdarzają się jednak miejsca, w których zapłacimy tylko kartą Visa lub tylko kartą MasterCard. Nie ma w tym przypadku reguły, dlatego w razie wątpliwości upewnijmy się przed dokonaniem zakupu lub złożeniem zamówienia.
Jeśli dużo podróżujemy, powinniśmy zastanowić się, która z kart będzie dla nas lepsza. W niektórych, mniej komercyjnych i rzadziej odwiedzanych przez turystów zakątkach świata, honorowany jest często tylko jeden, wybrany rodzaj karty płatniczej. Warto sprawdzić, jakiej karty można użyć w interesujących nas miejscach.
Dowiedz się więcej: Czym płacić za granicą? Przegląd rozwiązań
Gdzie potrzebna jest Visa?
Gdy zamierzamy dokonywać wielu transakcji bezgotówkowych w strefie dolara, lepszą opcją będzie Visa.
Visa – przewalutowanie
Podczas podróży do krajów mających inne waluty, niż dolar i euro, transakcje za pomocą Visa przeliczane są od razu na PLN po kursie organizacji płatniczej Visa w dniu transakcji.
Dla kogo MasterCard?
Jeśli zamierzamy odwiedzać głównie kraje Starego Kontynentu, dobrze będzie posiadać kartę MasterCard.
MasterCard – przewalutowanie
Przewalutowanie to istotna kwestia podczas podróży po krajach posiadających odrębne waluty, inne niż dolar i euro. W przypadku kart MasterCard transakcja podlega podwójnemu przewalutowaniu – najpierw na walutę rozliczeniową, czyli dolar lub euro, po czym następuje przewalutowanie na PLN.
Uwaga! Istnieją karty MasterCard rozliczane w USD oraz Visy rozliczane w EUR. Pamiętaj, by upewnić się przed dokonaniem wyboru, w jakiej walucie rozliczana będzie Twoja karta.
Dowiedz się więcej: Dla kogo karta walutowa to dobry pomysł
Visa czy MasterCard – co wybrać? Jeśli nie uzależniasz decyzji o wyborze karty od podróży, warto przyjrzeć się programom lojalnościowym towarzyszącym wybranej karcie, oferowanym gadżetom, fundacjom i organizacjom charytatywnym, z jakimi współpracują, czy też systemom rabatowym. Być może to właśnie od usług dodatkowych zależeć będzie wybór najlepszej dla Ciebie karty.
Sposoby rozliczania transakcji, podobnie jak opłaty za korzystanie z kart płatniczych i oprocentowanie zależą głównie od banku, z którego usług korzystamy oraz rodzaju konta, dla którego została wydana karta. Zdarza się również, że bank ma w swojej ofercie obydwie karty, pobiera jednak za nie różne opłaty. Przed dokonaniem wyboru warto więc zapoznać się z tabelami opłat banku.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- “Czy mogę zapłacić kartą męża?”, czyli o korzystaniu z cudzej karty płatniczej
- Karta płatnicza – rodzaje i bezpieczeństwo transakcji
- Karta kredytowa a debetowa – na czym polega różnica?
- Budowa karty płatniczej
- Karta kredytowa – jak mądrze z niej korzystać?
- Najlepsza karta kredytowa – ranking
- Jak działa internetowa karta płatnicza?
- Gdzie znaleźć numer karty kredytowej i kod bezpieczeństwa karty?