ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
20 Sie, 2019 - 18:15
Jak rozpoznać uzależnienie od telefonu

Jak rozpoznać uzależnienie od telefonu

ARTYKUŁ PARTNERA

Telefony stały się współcześnie najlepszymi przyjaciółmi dzieci oraz nastolatków. W dzisiejszych czasach każdy ma telefon. I choć w przypadku osób dorosłych, z oczywistych względów nie jest to nic dziwnego czy niepokojącego, tak jeśli chodzi o dzieci, posiadanie przez nich telefonu nie jest do końca racjonalnie uargumentowane.

Oczywiście za pośrednictwem telefonu rodzic może łatwo i w dodatku praktycznie zawsze skontaktować się z dzieckiem, jednak telefon okazuje się nie być wcale urządzeniem służącym jedynie bezpieczeństwu.

Fonoholizm

Fonoholizm jest niewątpliwie problemem XXI wieku. Oznacza patologiczne korzystanie z telefonu komórkowego. Dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży i stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia a nawet życia. Zjawisko fonoholizmu odnosi się do zaburzenia behawioralnego, którym jest uzależnienie od telefonu komórkowego.

Objawia się głównie tym, że osoby uzależnione nie potrafią normalnie funkcjonować bez obecności telefonu komórkowego. Urządzenie musi być dostępne i działające przez 24 godziny na dobę. Jest zabierane wszędzie. Fonoholik non-stop sprawdza, czy nie czeka na niego nowe powiadomienia lub wiadomość. Gdy telefon nie jest w jego zasięgu lub gdy nie może odebrać połączenia, odpisać na SMSa, czuje niepokój, jest rozdrażniony, a nawet skłonny do agresji.

Objawy uzależnienia od telefonu

Można wymienić kilka łatwych do zaobserwowania objawów uzależnienia od telefonu. Jednym z nich, można powiedzieć podstawowym, jest ciągłe zerkanie na telefon. Jest to związane z silną potrzeba sprawdzenia, czy przypadkiem ktoś do nas nie napisał. Wiąże się z tym także nieustanne myślenie o potencjalnie czekających na nas powiadomieniach i wiadomościach, gdy nie mamy telefonu przy sobie.

Innym objawem może być zarywanie nocy w celu grania na telefonie, korzystania z Internetu czy rozmowy ze znajomymi. Często pojawia się niebezpieczne korzystanie z telefonu objawiające się tym, że odbieramy połączenia telefoniczne i SMS-ujemy nawet na przykład na przejściu dla pieszych. Czasem osoba uzależniona może nie wiedzieć w jaki sposób doszła do miejsca, w którym się znajduje. Przez patrzenie cały czas w telefon, nie wie jak przebyła drogę punktu A do B.

Wykorzystywanie każdej chwili na używanie telefonu także może być objawem uzależnienia. Do tego wszystkiego należy dodać samopoczucie osoby uzależnionej. Taka osoba, w przypadku braku dostępu do telefonu, staje się rozdrażniona, nie potrafi się na niczym skupić, często przejawia zachowania agresywne.

Jednak nie warto popadać w panikę od razu. Rodzic powinien zacząć się niepokoić jedynie w przypadku, gdy zaobserwuje u swojego dziecka wiele z wymienionych powyżej objawów, lub gdy objawy te są bardzo widoczne i częste. Wiele z zachowań mogących sygnalizować uzależnienie jest typowych rozwojowo w dzisiejszych czasach. Nie zabraniajmy dziecku korzystania z telefonu, ale bądźmy czujni i w razie podejrzeń, zgłośmy się po pomoc.

Objawy uzależnienia od telefonu

Skutki uzależnienia od telefonu

Podstawowym skutkiem uzależnienia od telefonu wydaje się po prostu zaniedbywanie innych aktywności oraz utrata dotychczasowych zainteresowań właśnie na rzecz telefonu. Często osoba uzależniona tylko z pozoru pozostaje w kontakcie z rówieśnikami, kiedy tak naprawdę jest wycofana z dotychczasowych relacji z innymi z powodu swojego zamknięcia w wirtualnym świecie.

Nadmierne korzystanie z urządzenia może mieć także szkodliwe następstwa fizjologiczne, takie jak niewyspanie, odwodnienie i niedożywienie spowodowane nieodpowiednim, nieregularnym jedzeniem, a także bóle głowy i migreny związane z nieustannym patrzeniem w ekran telefonu.

Osoba uzależniona ma problemy z koncentracją oraz pamięcią, przez co wypada gorzej w szkole. Często się nudzi, nie angażuje się w sprawy szkolne czy domowe, jest nieaktywna ruchowo a także często izoluje się od grupy, pozostaje na uboczu.

Skąd ten problem?

Bardzo istotną kwestią jest tak zwana potrzeba „bycia na bieżąco”. W dzisiejszych czasach wszystko dzieje się szybko, zmienia się z minuty na minutę. Coś, co jeszcze chwilę temu było istotne, ustępuje miejsca kolejnej ważnej sprawie. Jeśli nie wiemy co się dzieje, o czym się mówi i co jest modne, jesteśmy do tyłu, przez co społeczeństwo z łatwością nas odtrąca.

Jest to oczywiście szczególnie widoczne wśród osób młodych. Nie mogąc dopuścić do bycia odrzuconym przez rówieśników, nastolatki muszą być na bieżąco, co wiąże się z nieustannym zerkaniem w telefon. A czynność, którą wykonuje się zanadto często i przez długi okres, potrafi uzależniać.

Źródło: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psycholog-dzieciecy/