Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
13 Cze, 2018 - 01:00
USG w ciąży: kiedy, jak często i dlaczego jest ważne

USG w ciąży: kiedy, jak często i dlaczego jest ważne

Mariola Krzyżak

USG w ciąży to jedno z najważniejszych badań, które pozwala na systematyczne monitorowanie rozwoju dziecka. Kiedy należy je zrobić? Jak często powtarzać?

USG w ciąży to dla przyszłych rodziców jedno z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej emocjonujących badań. Pozwala ono na sprawdzenie zdrowia maluszka jeszcze przed narodzinami. Nowoczesne aparaty ultrasonograficzne umożliwiają lekarzom dokładną ocenę rozwoju dziecka w łonie matki.

Badanie jest obowiązkowe i kobieta musi wykonać je przynajmniej 3 razy w trakcie ciąży. Kiedy należy zgłosić się na taką diagnostykę?

USG w ciąży – jak wygląda badanie?

USG ginekologiczne to standardowe badanie przeprowadzane z wykorzystaniem ultradźwięków, które odbijając się od danych narządów, przekształcają się w obraz na monitorze. Dzięki temu lekarz może z dużą dokładnością obserwować to, co dzieje się we wnętrzu naszego organizmu.

Pozwala to na sprawdzanie rozwoju maluszka w jego życiu płodowym oraz ocenianie jego stanu zdrowia. Jest to badanie standardowe, dlatego spotka się z nim każda kobieta spodziewająca się dziecka. Przeprowadza się je szybko i bezboleśnie. W zależności od tego, jaki rodzaj USG zostanie wybrany, badanie będzie wyglądać nieco inaczej.

Dowiedz się więcej: Badania w ciąży od A do Z (kalendarz badań w ciąży) >>

USG klasyczne

Jest to najczęstszy rodzaj USG w ciąży. Przeprowadzane jest za pomocą głowicy, którą lekarz będzie przesuwał po brzuchu kobiety. Wcześniej pokryje go specjalnym żelem, który ułatwi przewodzenie ultradźwięków.

Cała procedura będzie trwała maksymalnie pół godziny, w zależności od tego, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Takie badanie pozwala przyszłym rodzicom na obserwowanie na monitorze sprzętu swojej maleńkiej pociechy.

USG dopochwowe

Taki rodzaj badania najczęściej stosowany jest na początku ciąży do 11 tygodnia, często w celu jej potwierdzenia. Jest także wykorzystywane, jeżeli pojawiają się nieprawidłowości, takie jak np. krwawienie, gdyż pozwala ono na ocenienie stanu szyjki macicy.

Badanie polega na wprowadzeniu niewielkiej sondy do pochwy. Nie należy się obawiać, gdyż cała procedura nie jest bolesna i nie trwa długo.

USG w ciąży - jak wygląda badanie?

USG w ciąży – kiedy należy zgłosić się na badanie?

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda kobieta w ciąży powinna zostać przebadana trzykrotnie, jeżeli wszystko przebiega prawidłowo. Bardzo często pojawiają się jednak wskazania do powtórzenia USG nawet kilkukrotnie.

Przyszli rodzice nie muszą się jednak martwić, gdyż liczne badania przeprowadzane na przestrzeni ostatnich lat dowodzą, że badanie tego typu jest zupełnie bezpieczne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju maluszka. Nowoczesne aparaty wykorzystywane we współczesnej medycynie stanowią dodatkową gwarancję nieszkodliwości.

Kiedy więc należy zgłosić się na podstawowe badania?

USG potwierdzające ciążę

Najczęściej wykonuje się je pomiędzy 6 a 8 tygodniem ciąży. Badanie przeprowadzane jest przez pochwę i pozwala nie tylko stwierdzić obecność zarodków, ale także umożliwia wykluczenie, że ciąża jest pozamaciczna.

Dowiedz się więcej: Ciąża pozamaciczna – objawy ciąży ektopowej >>

I USG w ciąży

Pierwsze badanie odbywa się pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Nazywane jest powszechnie USG genetycznym, ze względu na fakt, że lekarz w jego trakcie będzie obserwował wszystkie najważniejsze narządy dziecka oraz sprawdzał, czy nie pojawiają się wskazania mogące sugerować wady genetyczne płodu.

W tym czasie badane są istotne parametry, takie jak przezierność fałdu karkowego czy stan kości nosa. Pojawienie się nieprawidłowości tych wskaźników może być niepokojącym objawem świadczącym o zespole Downa. Przy okazji lekarz zmierzy także długość płodu od czubka jego głowy po kość ogonową, co pozwoli na ocenienie z dużym prawdopodobieństwem dokładnego wieku maluszka.

Dowiedz się więcej: Toksoplazmoza – profilaktyka, objawy, leczenie >>

USG w ciąży - w którym tygodniu?

II USG w ciąży

Kolejne badanie odbędzie się pomiędzy 18 a 20 tygodniem ciąży. Tak zwane USG połówkowe to niezwykle emocjonalny moment dla przyszłych rodziców, gdyż to właśnie w tym momencie lekarz będzie w stanie ocenić płeć naszego dziecka.

Oprócz tego będzie on sprawdzał stan zdrowia malucha oraz najważniejsze parametry rozwojowe. Sprawdzi także, czy nasza pociecha ma odpowiednią wielkość i nie pojawiają się wskazania odnośnie kolejnych wad genetycznych. Ginekolog oceni także stan oraz ilość płynu owodniowego, położenie łożyska oraz szyjkę macicy.

Dowiedz się więcej: Drugi trymestr ciąży – przebieg i porady >>

III USG w ciąży

Ostatnie USG w ciąży zostaje standardowo przeprowadzane po 30 tygodniu. Jego najważniejszą rolą jest ocenienie wielkości dziecka oraz ilości płynu owodniowego. Na tej podstawie lekarz będzie mógł przewidzieć datę porodu oraz oceni, czy może on odbywać się drogą naturalną.

Dowiedz się więcej: Ciąża bliźniacza – podstawowe informacje >>

Kolejne badania USG – kiedy trzeba z nich skorzystać?

W przypadku wszelkich komplikacji w przebiegu ciąży czy podejrzeniach, że maluch nie rozwija się prawidłowo, lekarz z pewnością zleci kolejne USG prenatalne. Pozwoli mu to na pogłębienie diagnostyki i lepsze monitorowanie zachodzących zmian.

Nie należy się jednak martwić, kiedy z ust naszego ginekologa padnie taka propozycja. Wielu lekarzy bowiem często praktykuje wykonywanie nawet 5 standardowych badań w trakcie ciąży, które nie mają związku z żadnymi nieprawidłowościami. Wskazaniem do powtarzania USG może być także stan zdrowia kobiety, np. cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie.

Dowiedz się więcej: Badania prenatalne od A do Z >>

USG w ciąży- kiedy należy się badać?

USG 3D czy USG 4D?

USG to nie tylko badanie pozwalające na prowadzenie wartościowej diagnostyki, ale także niezwykłe przeżycie dla przyszłych rodziców. Dzięki ultradźwiękom mogą oni zobaczyć swoją pociechę jeszcze przed jej przyjściem na świat.

Nowoczesna aparatura pozwala na generowanie wysokiej jakości obrazów, które już teraz znacznie różnią się od standardowego, czarno-białego obrazu.

  • USG 3D umożliwia trójwymiarową rekonstrukcję płodu, dzięki czemu na zdjęciu zobaczymy maluszka w bardzo realistycznej postaci.
  • USG 4D jest najbardziej innowacyjnym dostępnym badaniem, które pozwala na stworzenie filmu z brzucha mamy. Obraz jest dynamiczny, a rodzice mogą z rozczuleniem podziwiać swojego potomka w pełnej okazałości.

USG w ciąży – dlaczego badanie jest tak ważne?

Diagnostyka ciąży za pomocą aparatu ultrasonograficznego jest podstawowym sposobem na ocenienie stanu zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka. Takie badanie pozwala lekarzowi na wstępne sprawdzenie, czy maluszek rozwija się prawidłowo i czy nie jest obciążony wadami genetycznymi.

W ten sposób jeszcze przed przyjściem na świat nasza pociecha może zostać w razie potrzeby leczona. Ciąża tydzień po tygodniu przechodzi kolejne etapy, a przeprowadzane systematycznie USG pomoże sprawdzić, czy wszystko rozwija się w dobrym kierunku.

Badania w ciąży są niezwykle ważne, a USG dostarcza bardzo wielu cennych informacji, które w razie potrzeby pozwalają na rozszerzenie diagnostyki. Do tego takie badanie nie jest inwazyjne i możemy mieć pewność, że będzie zupełnie bezpieczne dla nas i naszego dziecka.

Należy także zwrócić uwagę na fakt, że USG jest nie tylko ważne w ocenie zdrowia płodu, ale także kobiety. Dzięki niemu lekarz będzie mógł oszacować zdolność do porodu oraz szybko wykryć większość nieprawidłowości mogących zagrażać zdrowiu przyszłej mamy.

Kalendarz ciąży nie może obyć się bez obowiązkowych wizyt u lekarza. USG to jedno z najważniejszych badań, które pozwala na przeprowadzenie diagnostyki zdrowia i rozwoju maluszka bezinwazyjnie i zupełnie bezpiecznie. Przyszli rodzice powinni więc ochoczo korzystać z nowoczesnych sprzętów dostępnych w większości przychodni, które pozwolą nie tylko upewnić się, czy z naszym potomkiem wszystko w porządku, ale także poznać dziecko jeszcze przed jego przyjściem na świat.

ZOBACZ RÓWNIEŻ