Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
21 Sty, 2019 - 00:00
Urlop okolicznościowy na ślub – co należy wiedzieć?

Urlop okolicznościowy na ślub – co należy wiedzieć?

Elzbieta Tchorowska

Urlop okolicznościowy na ślub może zostać udzielony zarówno narzeczonym, jak i ich rodzicom. Przeczytaj, co musisz wiedzieć, zanim o niego zawnioskujesz.

Ślub jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Czy ktokolwiek mógłby tego dnia iść do pracy i wykonywać swoje obowiązki? Raczej nie. Dlatego mamy do dyspozycji urlop okolicznościowy na ślub, który pozwoli nam w spokoju cieszyć się tym wyjątkowym momentem.

Urlop okolicznościowy na ślub – podstawowe informacje

Urlop okolicznościowy jest przywilejem, który zapewnia nam ustawodawca. Możemy go wziąć z powodu ważnego w naszym życiu wydarzenia, jakim jest ślub. Pracodawca co do zasady nie może odmówić jego udzielenia, ale musi zostać o tym poinformowany i musi udzielić na niego zgodę.

Tego typu urlopy pracownicze dotyczą tylko i wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Żadna umowa cywilno-prawna nie gwarantuje nam możliwości wzięcia kilku dni wolnych z okazji własnego ślubu. Jest to tylko dobra wola przedsiębiorcy, dla którego wykonujemy pracę.

Warto również pamiętać, że urlop z okazji ślubu przysługuje nam zarówno w przypadku zawarcia związku małżeńskiego konkordatowego, jak i cywilnego. Niestety prawo to nie przysługuje osobom chcącym związać się jedynie ślubem wyznaniowym.

Dowiedz się więcej: Czy urlop na umowie zleceniu bądź umowie o dzieło jest możliwy?

Urlop okolicznościowy na ślub własny

Jeśli to my, jako pracownicy bierzemy ślub, możemy skorzystać z dodatkowych dwóch dni wolnych w ramach urlopu okolicznościowego. Warto pamiętać, że tego rodzaju świadczenie jest całkowicie niezależne od urlopu wypoczynkowego. Możemy z niego skorzystać nawet wtedy, kiedy nie pozostały nam już żadne dni wolne do wykorzystania.

Konieczne jest wówczas wypełnienie podania o przyznanie urlopu okolicznościowego.

Dni wolne, które weźmiemy w ramach takiego urlopu, nie muszą pokrywać się z samym wydarzeniem. Najlepszym przykładem jest chociażby uroczystość, która odbywa się w sobotę wolną od pracy lub w niedzielę. Możemy wnioskować o przyznanie wolnego na dwa dni poprzedzające ślub. Możemy je wówczas wykorzystać na:

  • dekorowanie sali weselnej,
  • załatwianie formalności ślubnych,
  • ostatnie przymiarki stroju weselnego,
  • dopinanie innych czynności organizacyjnych.

Pamiętajmy, by o skorzystaniu z tego świadczenia poinformować pracodawcę z odpowiednim wyprzedzeniem. Zobowiązuje nas do tego Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku.

Dowiedz się więcej: Komu przysługuje urlop na żądanie i w jakim wymiarze?

Urlop na ślub najbliższych członków rodziny

Kiedy jeszcze możemy wziąć urlop okolicznościowy na ślub? Okazuje się, że nie tylko wtedy, kiedy my sami go bierzemy.

Urlop na ślub dziecka

Jako pracownicy możemy poprosić również o urlop okolicznościowy, jeśli to nasze dziecko bierze ślub. Wtedy niestety przysługuje nam już tylko jeden dzień wolnego, ale także możemy go poświęcić na inne czynności związane z organizacją wydarzenia.

Podobnie jak w przypadku świadczenia pobieranego na własny ślub – jest ono w pełni płatne.

Urlop okolicznościowy – ślub brata lub siostry

Niestety, przepisy zawarte w wymienionym wyżej Rozporządzeniu nie mówią nic, by na ślub rodzeństwa, kuzynostwa czy nawet własnych rodziców można było wziąć urlop okolicznościowy. Ślub siostry czy brata zmusza nas do wzięcia dni wolnych z puli urlopu wypoczynkowego.

Pamiętajmy, by poinformować o tym pracodawcę z wystarczającym wyprzedzeniem, by nie doszło do odmowy udzielenia dnia wolnego na tę wyjątkową okazję.

Urlop okolicznościowy na ślub pozwala zająć się organizacją tej ważnej uroczystości, a także wziąć w niej udział bez zmartwień i trosk o porzucone miejsce pracy. Warto korzystać z tego przywileju, szczególnie że nie przysługuje nam żaden ekwiwalent, jeśli z niego zrezygnujemy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ