Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
08 Lut, 2019 - 00:00
Urlop okolicznościowy a urodzenie dziecka – co należy wiedzieć?

Urlop okolicznościowy a urodzenie dziecka – co należy wiedzieć?

Elzbieta Tchorowska

Urlop okolicznościowy a urodzenie dziecka – kto może z niego skorzystać i kiedy można na niego przejść? Dowiedz się, jak o niego zawnioskować.

Urodzenie się dziecka jest najważniejszym wydarzeniem w życiu każdego rodzica. Z tego też powodu ustawodawca przewidział możliwość wzięcia kilku dni wolnego, by móc poświęcić się rodzinie. Urlop okolicznościowy a urodzenie dziecka – przeczytaj o najważniejszych założeniach tego świadczenia.

Urlop okolicznościowy a urodzenie dziecka – dla kogo?

Urlopy okolicznościowe przysługują wszystkim pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. W przypadku narodzin dziecka wykorzystają go jedynie ojcowie.

Matka od tego momentu przechodzi na urlop macierzyński, co jest jej prawem i obowiązkiem. Jasno mówi o tym Ustawa z dnia 28 maja 2013 roku.

Urlop po urodzeniu dziecka nie jest automatyczny w przypadku ojców. Należy o niego zawnioskować i podać przyczynę przejścia na niego. Opieka nad żoną po porodzie jest najczęściej podawanym podłożem prawnym.

Pracodawca nie może go odmówić, choć musi zostać o tym poinformowany. Najlepiej zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem. Wiadomo, że trudno jest precyzyjnie określić konkretny dzień przyjścia dziecka na świat, ale można powiedzieć przełożonemu o chęci jego wzięcia w pewnym przedziale czasowym.

Jeśli kobieta urodzi w szpitalu i w nim pozostanie, o dacie urlopu będziemy wiedzieć na około trzy dni wcześniej. To również najlepszy moment, by przedłożyć pracodawcy wniosek o urlop okolicznościowy.

Dowiedz się więcej: Urlopy pracownicze: wypoczynkowy, na żądanie, okolicznościowy, macierzyński i inne. Wszystko co musisz wiedzieć!

Ile trwa urlop okolicznościowy z tytułu narodziny dziecka?

Ustawodawca przewiduje dla ojca dwa dni urlopu okolicznościowego. A urodzenie dziecka przez kobietę z pewnością będzie wymagać przynajmniej takiego czasu, który poświęcimy na:

  • opiekę nad nią i potomkiem,
  • załatwianie formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego,
  • nawiązywanie więzi ojcowskiej z dzieckiem.

Temu właśnie służą te dni wolne. Nie jest jednak powiedziane, kiedy muszą zostać one wzięte i czy muszą zostać wybrane jeden po drugim.

Ważne jest jednak, by były bezpośrednio związane z narodzinami. Zapisy o tym mówiące znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku.

Urlop okolicznościowy a urlop ojcowski

Urlop okolicznościowy nie ma żadnego związku z innym świadczeniem o podobnym zastosowaniu – urlopem ojcowskim. Nie wpływa na długość jego trwania ani moment, kiedy możemy na niego przejść.

Warto jednak pamiętać, że te dodatkowe dwa dni wolne od pracy są również pełnopłatne. Do nas należy decyzja, czy chcemy połączyć ze sobą oba urlopy, czy podzielić je na części. Łącznie dają ojcom do wykorzystania 12 dni przy założeniu pracy w systemie 5-dniowym.

Wspomnijmy również, że ojciec ma prawo przejąć tzw. urlop na opiekę nad dzieckiem, który również trwa 2 dni. Jest to często najsensowniejsze rozwiązanie, jeśli matka przebywa na rocznym urlopie.

Niewykorzystane dni wolne

Z urlopu okolicznościowego warto korzystać. Jeśli nie zawnioskujemy o niego, dni wolne nam przepadną.

Próba otrzymania dni wolnych po pół roku od narodzin może nie przynieść oczekiwanego skutku – w końcu urlop nie będzie miał żadnego związku z porodem. Nie dostaniemy w zamian ekwiwalentu pieniężnego.

Pamiętajmy również, że pracodawca nie może sam zainicjować rozpoczęcia urlopu. To ojciec dziecka musi dopiąć wszelkich formalności w swojej pracy.

Urlop okolicznościowy a urodzenie dziecka – ustawodawca jest dość oszczędny w słowach, jeśli chodzi o zdefiniowanie tego pojęcia czy regulacje. Dzięki temu młodzi ojcowie mogą bez obaw wykorzystać dodatkowe dni wolne na pomoc kobiecie w nowych obowiązkach czy poznanie nowego członka rodziny. Korzystajmy zatem z naszych uprawnień.

ZOBACZ RÓWNIEŻ