Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
14 Gru, 2018 - 00:00
Urlop macierzyński przed porodem – czy to możliwe?

Urlop macierzyński przed porodem – czy to możliwe?

Elzbieta Tchorowska

Czy urlop macierzyński przed porodem jest możliwy? Jak o niego wnioskować i jak go traktować? Przeczytaj nasze wskazówki i przejdź na urlop wcześniej!

Przejście na urlop macierzyński po urodzeniu dziecka jest obligatoryjne dla każdej młodej mamy. Czasem jednak stan zdrowia czy samopoczucie zmuszają kobietę do odpoczynku już wcześniej. Jeśli nie chcemy tracić części naszego wynagrodzenia w wyniku wzięcia zwolnienia chorobowego, urlop macierzyński przed porodem jest dla nas najlepszym wyjściem.

Ile trwa urlop macierzyński i komu przysługuje?

Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie po porodzie, o ile odprowadzane są za nią składki na ubezpieczenie chorobowe. Będą to więc panie:

Po porodzie kobieta powinna zająć się zdrowiem własnym i nowo narodzonego potomka, a nie martwić się o obowiązki w firmie, w której jest zatrudniona. Stąd nie ma możliwości skorzystania z urlopu macierzyńskiego, jeśli młoda mama jest studentką, bezrobotną lub zatrudnioną na umowie o dzieło. Może jednak w dalszym ciągu skorzystać z zasiłku macierzyńskiego.

Wymiar urlopu macierzyńskiego różni się w zależności od ilości dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu. Według Kodeksu pracy jest to:

 • 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie,
 • 31 tygodni przy urodzeniu dwójki dzieci,
 • 33 tygodnie przy urodzeniu trójki dzieci,
 • 35 tygodni przy urodzeniu czwórki dzieci,
 • 37 tygodni przy urodzeniu piątki i więcej dzieci.

Pełną treść ustawy znajdziesz na stronie Rodzicielski.gov.pl.

Urlop macierzyński przed porodem - kiedy można z niego skorzystać?

źródło zdjęcia: Getty Imagestatyana_tomsickova

Urlop macierzyński przed porodem – czy to możliwe?

Urlop macierzyński, choć najczęściej kojarzy nam się ze zwolnieniem zaraz po porodzie, można wziąć także przed urodzeniem dziecka. To doskonałe wyjście dla kobiet, które nie czują się już na siłach pracować i chcą zająć się przygotowaniami do wielkiego dnia, ale nie mają żadnych medycznych przeciwwskazań do dalszej pracy.

Urlop przed i po porodzie – różnice i podobieństwa

Urlop macierzyński ma za zadanie chronić kobietę przed zwolnieniem z pracy w trudnym dla niej okresie po narodzinach dziecka. Nie jest możliwe więc złożenie wypowiedzenia czy rozwiązanie umowy w trakcie jego trwania.

Kobieta nie ma także obowiązku informować pracodawcy wcześniej o chęci skorzystania z tego prawa, chociaż musi o niego zawnioskować. Pracodawca nie może jednak odrzucić takiego wniosku i odmówić kobiecie urlopu.

Urlop macierzyński przed porodem i po porodzie wygląda dokładnie tak samo z punktu widzenia przepisów prawa i otrzymywania zasiłku macierzyńskiego.

Już przed porodem możemy go otrzymywać w wysokości 100% przeciętnego naszego wynagrodzenia lub 80%, jeśli od razu zdecydujemy się na roczny urlop.

Ile może trwać urlop macierzyński przed porodem?

Istnieje kilka warunków, o których trzeba pamiętać, jeśli chcemy starać się o urlop macierzyński przed porodem. Wyznacznikiem i dokumentem, na podstawie którego będzie on nam przyznany, jest zaświadczenie lekarskie o planowanej dacie porodu.

Zwolnienie przed rozwiązaniem może trwać:

 • maksymalnie 6 tygodni,
 • minimalnie 2 tygodnie.

Jeśli zależy nam na krótszym urlopie, musimy wykorzystać zwolnienie lekarskie lub urlop wypoczynkowy. Nie ma tu znaczenia, jak mnoga jest nasza ciąża, ani które z kolei jest to dziecko.

Jak wnioskować o urlop przed porodem?

Po porodzie każda kobieta ma obligatoryjne prawo udać się na urlop macierzyński, w związku z czym nie trzeba niczego zgłaszać ani wnioskować do pracodawcy o jego udzielenie. Jedynym dokumentem, który należy donieść, jest skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, na podstawie którego zostanie nam dokładnie wyliczony wymiar urlopu i data jego zakończenia.

Nieco inaczej jest, jeśli staramy się o urlop macierzyński przed porodem. Musimy zgłosić chęć skorzystania z niego naszemu pracodawcy i dołączyć do wniosku zaświadczenie lekarskie o planowanej dacie porodu.

W zależności od firmy możemy skorzystać z wewnętrznych, gotowych druków lub samodzielnie spisać taki wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego, na którym muszą znaleźć się takie informacje jak:

 • dane osobowe wnioskującego,
 • data wypełnienia i podpis,
 • data planowanego urlopu macierzyńskiego,
 • liczba dni urlopu macierzyńskiego.

Pracodawca ma obowiązek natomiast uznać taki wniosek i udzielić nam żądanego urlopu. Nie ma tu znaczenia żaden plan urlopów czy wcześniejsze uzgodnienia z innymi współpracownikami.

Co ważne, urlop macierzyński ma pierwszeństwo – wszystkie urlopy pracownicze, które zostały wcześniej zgłoszone, zostają przerwane.

Urlop po porodzie będzie krótszy!

Urlop macierzyński dzieli się na dwie części – jedną możemy odebrać przed porodem, a drugą tuż po nim.

Jest to jednak jedno uprawnienie, którego czas trwania wynosi 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i odpowiednio więcej dla ciąży mnogiej. Oznacza to, że pobrany przez nas urlop macierzyński przed porodem musimy odliczyć od wymiaru urlopu po porodzie.

Wykorzystując więc 6 tygodni przed rozwiązaniem i oddając tacie dziecka ostatnie 6 tygodni, nasz urlop po porodzie może wynosić minimalnie 8 tygodni. Warto także pamiętać, że nie możemy się go zrzec. Ten okres odpoczynku jest naszym prawem i obowiązkiem.

Dowiedz się więcej: Urlop ojcowski – komu przysługuje i jak go otrzymać

Urlop macierzyński przed porodem - trzeba złożyć wniosek

źródło zdjęcia: Getty Images / Zinkevych

Przesunięcie daty porodu a urlop

Jak jednak wiadomo, data porodu jest często jedynie szacunkowa, a mało które dziecko rodzi się według zegarka lekarza prowadzącego naszą ciążę. W związku z tym faktyczny urlop macierzyński przed porodem może być zarówno krótszy niż 2 tygodnie, jak i dłuższy od 6 tygodni.

Jest to jednak jak najbardziej zgodne z prawem i nie trzeba się martwić. Przy ustalaniu prawa do tego uprawnienia liczy się tylko i wyłącznie zaświadczenie lekarskie. Po narodzinach i dostarczeniu odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka pozostały wymiar urlopu jest przeliczany tak, by końcowa liczba dni zgadzała się z tymi wskazanymi w ustawie.

Urlop macierzyński czy zwolnienie lekarskie?

Urlop macierzyński przed porodem jest tylko jedną z opcji, którą ma do wyboru przyszła mama. Poza nim jest to:

W porównaniu jednak do pozostałych form urlop macierzyński jest atrakcyjniejszy finansowo. W czasie jego trwania otrzymujemy zasiłek macierzyński w wysokości 100% naszego przeciętnego wynagrodzenia, podczas gdy na zwolnieniu lekarskim jest to tylko 80%.

Dowiedz się więcej: Kto płaci za urlop macierzyński?

Lekarze także niechętnie przepisują tzw. L4 z obaw przed kontrolami urzędników z ZUS-u. Urlop wypoczynkowy natomiast chętnie wykorzystamy w innym terminie, chociażby po to, by przyjemnie spędzić pierwsze wakacje z naszym maleństwem.

Dlatego warto korzystać z macierzyńskiego przed porodem. Pamiętajmy także, że na pewno dni wolnych nam nie zabraknie. Po wykorzystaniu tego urlopu mamy do dyspozycji dodatkowy urlop macierzyński, rodzicielski i bezpłatny wychowawczy. Łącząc je ze sobą, zyskujemy prawie rok wolnego od pracy na zajęcie się naszym maleństwem. Stąd i najczęściej urlop macierzyński kojarzy nam się właśnie z rocznym zwolnieniem.

Urlop macierzyński przed porodem jest rozwiązaniem bardzo przydatnym dla przyszłych mam, ponieważ umożliwia usprawiedliwienie się z tymczasowej nieobecności w pracy tuż przed wielkim dniem, który za niedługo ma nastąpić. Jeśli więc czujemy się źle lub zwyczajnie chcemy odpocząć przed czekającym nas porodem, skorzystajmy z naszego prawa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ