Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
28 Gru, 2018 - 00:00
Urlop macierzyński na drugie dziecko – co należy wiedzieć?

Urlop macierzyński na drugie dziecko – co należy wiedzieć?

Elzbieta Tchorowska

Czym różni się urlop macierzyński na drugie dziecko od pobieranego na pierwsze? Przeczytaj i dowiedz się, na co musisz się szykować i co Ci przysługuje.

Urlop macierzyński to czas, w którym świeżo upieczona mama może zająć się swoim maleństwem i nie kłopotać się obowiązkami w pracy, ale również utrzymaniem siebie i dziecka. Każdą pociechę kocha się tak samo, ale czy urlop macierzyński na drugie dziecko wygląda tak samo, jak na pierwsze? Co się zmienia i o czym warto pamiętać?

Urlop macierzyński na drugie dziecko – jak to wygląda?

Na wymiar urlopu macierzyńskiego nie wpływa liczba ogólnie posiadanych dzieci, a jedynie to, jak mnoga była ciąża i ile maluszków urodziło się podczas jednego porodu. Te zmiany weszły w życie 1 stycznia 2009 roku. Wcześniej można było skorzystać z wydłużonego o dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego przy urodzeniu drugiego i kolejnego dziecka (dla pierwszego było to 18 tygodni).

Dwoje dzieci przy dwóch porodach

Ile wynosi macierzyński? Szczęśliwe mamy dwójki dzieci urodzonych przy dwóch porodach mogą liczyć na stały wymiar urlopu macierzyńskiego, który wynosi każdorazowo 20 tygodni. Dotyczy to także większej liczby pociech. Od 2009 roku nie ma już znaczenia, ile potomstwa dotychczas urodziła kobieta.

Dwoje i więcej dzieci przy jednym porodzie

Sytuacja zmienia się, jeśli przy jednym porodzie urodziło się więcej dzieci. Od 2 stycznia 2016 roku urlop macierzyński wynosi:

 • 20 tygodni dla jednego dziecka,
 • 31 tygodni dla dwójki dzieci,
 • 33 tygodnie dla trójki dzieci,
 • 35 tygodni dla czwórki dzieci,
 • 37 tygodni dla piątki i większej liczby dzieci.

Warto więc pamiętać, że składając dokumenty o urlop macierzyński, bliźniaki zapewnią nam ponad połowę więcej wolnego od obowiązków w pracy.

Takie same przepisy nas obowiązują podczas przyjęcia dziecka lub dzieci na wychowanie – na przykład z domu dziecka. Niezależnie od tego, ilu wychowanków mamy pod dachem, liczy się fakt, czy przyjmowaliśmy ich równocześnie.

Te postanowienia znajdziemy w Ustawie z dnia 24 lipca 2015 roku o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Urodzenie martwego dziecka

Urodzenie martwego dziecka jest najgorszym, co może przytrafić się młodej mamie. Jednak nawet w takiej chwili warto pamiętać, że przysługuje nam urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni, jednak nie krócej niż przez 7 dni po dniu zgonu dziecka.

W przypadku ciąży mnogiej do dyspozycji pozostaje nam tyle tygodni urlopu, ile wskazuje na to liczba pozostałych przy życiu dzieci. Tutaj również nie ma znaczenia, czy jest to urlop macierzyński na drugie dziecko, czy pierwsze.

Dodatkowy urlop macierzyński

Obecnie nie ma także w ogóle dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który wliczałby się do czasu podstawowego, choć sama koncepcja i czas dodatkowego zwolnienia dalej istnieje. Jest on jednak doliczony do czasu urlopu rodzicielskiego i tak należy go prawnie traktować.

Ten dodatkowy urlop macierzyński trwa aż 6 tygodni i może zostać wzięty dopiero po zakończeniu się podstawowego czasu urlopu. Zmiany zostały wprowadzone w 2017 roku i przyjęto je bardzo optymistycznie. Dzięki temu z dodatkowych 6 tygodni może skorzystać także ojciec dziecka, a nie tylko matka.

W tym przypadku także dodatkowy urlop macierzyński na drugie dziecko jest taki sam jak w przypadku pierwszej pociechy. Bardzo łatwo możemy sprawdzić, jaki urlop po urodzeniu dziecka nam przysługuje i kiedy należy go wziąć. Wystarczy skorzystać z kalkulatora urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego na stronie Gofin.pl.

Dowiedz się więcej: Urlopy pracownicze: wypoczynkowy, na żądanie, okolicznościowy, macierzyński i inne. Wszystko co musisz wiedzieć!

Urlop macierzyński na drugie dziecko - jego wymiar zależy od tego, czy drugie dziecko urodziło się w kolejnym porodzie, czy w ramach ciąży mnogiej

źródło zdjęcia: Getty Images / jacoblund

Dla kogo urlop macierzyński?

Urlop macierzyński przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla mam pracujących lub prowadzących własną działalność gospodarczą. Ma to związek z przeznaczeniem tego rodzaju zwolnienia – służy odpoczynkowi od obowiązków służbowych.

Nie może z niego skorzystać kobieta:

 • bezrobotna,
 • zatrudniona na podstawie umowy o dzieło,
 • studentka.

Warto także pamiętać, że by móc podzielić się urlopem macierzyńskim z ojcem dziecka, ten także musi być ubezpieczony i mieć opłacane składki chorobowe.

Dowiedz się więcej: Zasiłek macierzyński dla bezrobotnych mam – czy to możliwe?

Urlop macierzyński a wychowawczy – czy to się łączy?

Dość ciekawym zagadnieniem jest jednak łączenie ze sobą różnego rodzaju urlopów. Po urlopie macierzyńskim możemy skorzystać z rodzicielskiego, a potem wychowawczego, który może trwać nawet 3 lata. Co się stanie w przypadku, gdy w tracie takiego zwolnienia kobieta ponownie zajdzie w ciążę?

Pamiętajmy, że urlop macierzyński na drugie dziecko nie rozpoczyna się w takiej sytuacji automatycznie po drugim porodzie. Jeśli mama korzysta w tym czasie z wychowawczego, to nie zostaje on przerwany, a trwa do samego końca.

Wyjątkowo, jeśli urlop wychowawczy zakończy się przed zakończeniem okresu 20 tygodni po porodzie, można skorzystać z części podstawowego urlopu macierzyńskiego, który nam pozostał. Potem standardowo wykorzystujemy dodatkowy macierzyński, rodzicielski i ponownie wychowawczy. Jeśli jednak urlop wychowawczy jest dłuższy, matka nie może skorzystać z wyżej wymienionych zwolnień.

Wiele odpowiedzi na nurtujące nas pytania znajdziemy na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – rodzicielski.gov.pl.

Zasiłek macierzyński na urlopie – ile wynosi?

Podczas urlopu macierzyńskiego przysługuje nam wypłata zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% naszych dotychczasowych zarobków. Tutaj także nie ma znaczenia, czy jest to urlop macierzyński na drugie dziecko, czy na pierwsze.

Ta sama kwota przysługuje w trakcie pierwszych 6 tygodni urlopu rodzicielskiego (czyli dodatkowego urlopu macierzyńskiego), a później będzie to już tylko 60% kwoty przeciętnego wynagrodzenia. Możemy także zdecydować się na wypłatę 80% świadczenia przez cały czas trwania urlopu – o ile z góry zadeklarujemy chęć wzięcia rocznego zwolnienia. Osoby niepracujące, studenci czy zatrudnieni na umowie o dzieło mogą liczyć na wypłatę comiesięcznego zasiłku w kwocie 1 tysiąca złotych.

Pamiętajmy, że w przypadku łączenia ze sobą urlopów, jak zostało to opisane paragraf wyżej, świadczenie możemy pobierać przez okres nie dłuższy niż 52 tygodnie od momentu porodu – mimo przebywania na urlopie wychowawczym, który może zakończyć się jeszcze później.

Dowiedz się więcej: Kto płaci za urlop macierzyński?

Urlop macierzyński na drugie dziecko - uwaga na kwestię łączenia urlopów!

źródło zdjęcia: Getty Images / monkeybusinessimages

Jakie dokumenty należy złożyć?

Ponieważ urlop macierzyński na drugie dziecko jest tak samo obligatoryjny, jak na pierwsze, nie musimy składać żadnych wniosków. Konieczne jest jednak dostarczenie pracodawcy pewnych dokumentów, dzięki którym przedsiębiorca będzie mógł prawidłowo rozliczyć młodą mamę.

Są to:

 • zaświadczenie od lekarza o przewidywanej dacie porodu – jeśli chcemy wykorzystać urlop macierzyński przed urodzeniem,
 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka – jeśli występujemy o urlop macierzyński od dnia porodu,
 • wniosek o przekazanie ojcu części urlopu macierzyńskiego – jeśli chcemy się z nim podzielić opieką nad dzieckiem.

Taki wniosek o urlop macierzyński dla taty musi posiadać następujące elementy:

 • dane osobowe wnioskodawcy,
 • dane osobowe pracodawcy,
 • data i podpis,
 • ilość przekazywanego urlopu macierzyńskiego (nie więcej niż 6 tygodni),
 • data rozpoczęcia i zakończenia przewidywanego urlopu macierzyńskiego.

Nie ma żadnych obowiązkowych wzorów, które musimy złożyć. Wystarczy odręcznie sporządzone pismo.

Dowiedz się więcej: Urlop ojcowski – komu przysługuje i jak go otrzymać

Urlop macierzyński na drugie dziecko wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku pierwszego. Nie zmienia się jego wymiar, kwota zasiłku czy sposób wnioskowania. Warto jednak zapamiętać sposób, w jaki łączą się ze sobą różne urlopy po narodzinach drugiego dziecka, szczególnie że słyszymy zapowiedzi rządowe premiowania rodziców, którzy zdecydują się na dwójkę w ciągu 2 lat.

ZOBACZ RÓWNIEŻ