Likwidacja przedsiębiorstwa lub samo podjęcie decyzji o ogłoszeniu upadłości nie rozwiązuje automatycznie stosunków prawnych łączących pracodawcę i jego zatrudnionych. Oznacza jednak, że pracownicy mogą z dużą dozą prawdopodobieństwa spodziewać się wypowiedzeń i utraty pracy niedługo po ogłoszeniu decyzji firmy. Jakie są prawa pracownika w obliczu ogłoszenia upadłości zatrudniającego ich przedsiębiorstwa?
Prawa pracownika – wypowiedzenie umowy
- W przypadku, gdy pracodawca rozumiany jako podmiot zatrudniający inne osoby ogłasza upadłość swojej firmy, nie może on po prostu powiedzieć swoim pracownikom, by następnego dnia nie przychodzili do pracy.
- Każdy pracownik ma prawo otrzymania wypowiedzenia umowy, a tym samym zerwania stosunków łączących go z zatrudniającym.
- Okres wypowiedzenia w przypadku umów na czas nieokreślony może co prawda zostać skrócony z trzech do zaledwie jednego miesiąca, pracownikowi przysługiwać będzie jednak odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzeniowy, który zostanie też automatycznie policzony jako czas zatrudnienia.
Dowiedz się więcej: Prawo pracy – najważniejsze zagadnienia >>
Prawa pracownika – odszkodowanie
Każdy pracownik upadłej firmy ma prawo do odszkodowania, wypłacanego w wysokości proporcjonalnej do długości okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.
- Pracownikom, którzy przepracowali w firmie mniej niż dwa lata należy się odprawa równa miesięcznej wypłacie.
- Tym, którzy zatrudnieni byli w przedsiębiorstwie więcej niż dwa, ale mniej niż osiem lat, przysługuje ekwiwalent dwóch miesięcznych wynagrodzeń.
- Pracownikom z dłuższym niż ośmioletni staż pracy u danego pracodawcy – równowartość trzech miesięcznych wypłat.
Jako że przyczyną upadłości firm są często problemy finansowe, w wielu przypadkach dochodzenie swoich finansowych praw u zatrudniającego może okazać się niemożliwe. Odprawy powinien wtedy wypłacić utrzymywany w części z płaconych przez pracodawcę składek Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Dowiedz się więcej: Kim jest syndyk i czym się zajmuje >>
Prawa pracownika – urlop wypoczynkowy lub substytut pieniężny
W obliczu likwidacji firmy, pracownik ma prawo wykorzystać zarówno zaległy, jak i bieżący – w wymiarze odpowiadającym przepracowanemu w danym roku okresowi – urlop wypoczynkowy lub otrzymać pieniężną równowartość niewykorzystanego urlopu pracowniczego.
Pamiętajmy, że jeśli pracodawca, od dawna borykający się z problemami finansowymi, nie wywiązuje się ze swoich obowiązków względem zatrudnionych, zalegając z wypłatą kolejnych wynagrodzeń, pracownik może z własnej woli wypowiedzieć umowę nie zachowując okresu wypowiedzenia i nie zrzekając się tym samy praw do świadczeń ze strony firmy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ