Umowę darowizny reguluje Kodeks Cywilny. Nie istnieją tu żadne ograniczenia co do osoby, która może zostać obdarowana konkretną sumą lub określonym majątkiem. Warto jednak mieć na uwadze, że w momencie jej wykonania występuje obowiązek zapłacenia podatku od darowizny. Nie inaczej jest w przypadku otrzymania auta. Podpowiadamy jak powinna wyglądać umowa darowizny samochodu i o czym należy pamiętać.
Darowizna samochodu
Umowa darowizny samochodu powinna zostać zawarta w formie pisemnej, w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach. Co istotne, takie przekazanie pojazdu nie musi zostać sporządzone w formie aktu notarialnego. Umowa darowizny samochodu jest bowiem ważna już od chwili przekazania auta na rzecz obdarowanego. W tym samym momencie zostają również przeniesione prawa własności.
Podatek od darowizny
W momencie przekazania darowizny samochodu na obdarowanym ciąży podatek od darowizny. Dlatego ważną kwestią jest określenie wartości auta, ponieważ stanowi ona podstawę do naliczenia wysokości podatku.
Warto również pamiętać o tym, że jeżeli w ciągu 5 lat umowa darowizny samochodu zostanie zawarta pomiędzy tymi samymi osobami więcej niż raz, do podatku należy doliczyć wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych w ostatnich 5 latach przed darowizną.
Dowiedz się więcej: Ile wynosi podatek od sprzedaży samochodu >>
Kto nie zapłaci podatku od darowizny
Kodeks cywilny przewiduje również szereg zwolnień. Podatek od darowizny nie staje się obowiązkiem, jeżeli obdarowana zostaje któraś z następujących osób:
- Małżonek,
- Dzieci (zstępni),
- Rodzice,
- Dziadkowie (wstępni),
- Pasierb,
- Rodzeństwo,
- Ojczym lub macocha.
W przypadku, jeżeli darowizna samochodu nie przekracza kwoty wolnej od podatku, tj. 9637 zł, podatek od darowizny nie staje się obowiązkiem.
Umowa darowizny samochodu – elementy obowiązkowe
Kodeks Cywilny w precyzyjny sposób określa również elementy, które muszą się koniecznie znaleźć w umowie. Są one następujące:
- Data i miejsce zawarcia umowy,
- Oznaczenie stron umowy,
- Oznaczenie przedmiotu umowy,
- Oświadczenie o posiadaniu praw do przekazywanego majątku,
- Określenie wartości,
- Oświadczenie darczyńcy o przekazaniu samochodu,
- Oświadczenie obdarowanego o przyjęciu pojazdu,
- Ustalenie terminu przekazania majątku,
- Oświadczenie o liczbie przekazanych darowizn oraz o stopniu pokrewieństwa,
- Określenie sporządzonych egzemplarzy umowy,
- Odwołanie do Kodeksu Cywilnego,
- Podpisy stron.
Co istotne, w przypadku określania przedmiotu umowy, należy precyzyjnie określić cechy pojazdu. Należą do nich:
- marka i model samochodu,
- nr rejestracyjny,
- nr silnika wraz z jego pojemnością,
- nr nadwozia oraz rok produkcji.
Pobierz: Umowa darowizny samochodu – wzór w formacie PDF >>
Kiedy jest spisywana umowa darowizny samochodu
Umowa darowizny samochodu najczęściej jest zawierana w okoliczności, w której rodzice przekazują dotychczas używane auto na rzecz swoich dzieci. Może mieć to miejsce np. w przypadku podarowania prezentu z tytułu zdania prawa jazdy, ukończenia studiów, skończenia 18. roku życia itp.
Niekiedy zdarza się jednak, że to dzieci przekazują darowiznę na rzecz swoich rodziców. Najczęściej występuje to w sytuacji, w której młody kierowca nabył auto, jednak ubezpieczenie OC okazało się za wysokie. Chcąc korzystać ze zniżek bardziej doświadczonego kierowcy, spisywana jest umowa darowizny samochodu pomiędzy dzieckiem a rodzicem, który staje się albo wyłącznym właścicielem albo współwłaścicielem. W obu przypadkach jednak syn lub córka zapłaci niższe OC, ponieważ zostaną uwzględnione zniżki od bardziej doświadczonych kierowców.
Dowiedz się więcej: Najtańsze OC dla bezkolizyjnych kierowców >>
Umowa darowizny samochodu jest ciekawą alternatywą dla rodzin, które chcą przekazywać między sobą ten składnik majątku. W niektórych okolicznościach może się to okazać zbawienne dla młodego kierowcy, któremu z racji wieku oraz doświadczenia nie przysługują zniżki OC. Warto też pamiętać, że podatek od darowizny jest także nieodłączną częścią takiej czynności. Istnieje jednak szereg zwolnień, w szczególności dotyczących powiązań rodzinnych pomiędzy stronami umowy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ