Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
16 Maj, 2018 - 01:00

Umorzenie egzekucji komorniczej – co dalej?

Malwina Tomżyńska

O czym warto pamiętać gdy zapada decyzja o umorzeniu postępowania egzekucyjnego? Czy na tym etapie dłużnik może odetchnąć z ulgą i zapomnieć o ciążących na nim zobowiązaniach? Umorzenie egzekucji komorniczej – podpowiadamy, jak w dalszej kolejności powinien postępować dłużnik.

W toku każdego postępowania egzekucyjnego może dojść do sytuacji, w której z różnych powodów dalsze jej prowadzenie będzie niemożliwe lub bezzasadne. Powody, dla których następuje umorzenie egzekucji komorniczej mogą być różne. Poniżej wyjaśniamy, czym dla dłużnika jest umorzenie postępowania egzekucyjnego i jak postępować w takim przypadku.

Umorzenie postępowania komorniczego a rodzaje przeszkód

Umorzenie egzekucji komorniczej to dokładnie to samo, co umorzenie postępowania komorniczego. Taka forma zakończenia postępowania świadczy o niemożności zaspokojenia żądań wierzyciela w całości lub jakiejś części.

Niemożność zaspokojenia żądań może być spowodowana różnymi przyczynami. Umorzenie, zgodnie z prawem powoduje tzw. uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, którego następstwem jest zwolnienie zajęcia składników majątku należących do dłużnika.

W prawie przewidziane zostały dwa rodzaje grup przeszkód, które mogą uniemożliwić prawidłowe prowadzenie egzekucji komorniczej. Pierwsza grupa – przeszkody o charakterze trwałym (nie ma możliwości usunięcia problemu) oraz przeszkody o charakterze przemijającym, względem których istnieje prawdopodobieństwo usunięcia.

W przypadku przeszkód trwałych następuje tzw. umorzenie egzekucji komorniczej. Jeżeli jednak przeszkody mają charakter tymczasowy, możliwe jest jedynie jego zawieszenie.

Co dla dłużnika oznacza umorzenie egzekucji komorniczej?

Niestety, wielu dłużników po otrzymaniu informacji o umorzeniu egzekucji komorniczej,  oddycha z ulga i bardzo szybko zapomina o ciążących na nich zobowiązaniach związanych ze spłatą zadłużenia. Dłużnik uważa, że skoro z jakiegoś powodu komornik nie był w stanie ściągnąć należności, wierzyciel odpuści i zapomni o długu. Nic bardziej mylnego!

Umorzenie egzekucji komorniczej ma to do siebie, że nie pozbawia wierzyciela możliwości zawnioskowania o ponowne podjęcie egzekucji, ze składników majątku, z którego prowadzone było dotychczasowe postępowanie.

Dowiedz się więcej: Ile może zabrać komornik? Kwota wolna od zajęcia >>

Możliwe formy umorzenia egzekucji komorniczej

Umorzenie postępowania komorniczego może dotyczyć:

  • całości postępowania – oznacza to, że umorzone zostaje całe postępowanie, bez względu na składnik majątku oraz formę prowadzonej egzekucji,
  • części postępowania – taka forma umorzenia może dotyczyć tylko jednego sposobu prowadzenia egzekucji, np. egzekucji z konta bankowego dłużnika.

Dowiedz się więcej: Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? >>

Uwaga! W przypadku umorzenia częściowego dłużnik musi pamiętać, że komornik zaprzestaje jednie określonej formy egzekucji, przy czym pozostałe sposoby wykorzystywane przez komornika są nadal w toku. Jeżeli następuje umorzenie egzekucji komorniczej prowadzonej z konta bankowego dłużnika, nie oznacza to, że komornik nie będzie próbował spieniężyć nieruchomości w toku zaplanowanej licytacji komorniczej.

Dowiedz się więcej: Licytacje komornicze – na czym polegają i czy warto wziąć w nich udział >>

Umorzenie egzekucji komorniczej nie oznacza umorzenia długu!

Umorzenie egzekucji komorniczej dla dłużnika oznacza zwolnienie spod egzekucji składników jego majątku. Dla komornika natomiast oznacza zaprzestanie wszystkich dotychczas prowadzonych czynności, związanych z egzekucją długu wierzyciela. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że sam dług przestaje istnieć.

Dla dłużnika ważny jest fakt, że dług nadal istnieje i nie ulega przedawnieniu, a wierzyciel może przystąpić do ponownej egzekucji komorniczej lub spróbować wykorzystać inne metody, prowadzący do odzyskania swoich należności.

Dowiedz się więcej: Przedawnienie kredytu – kiedy jest możliwe? >>

Umorzenie postępowania komorniczego a prawa wierzyciela

  1. Dzięki temu, że wierzyciel nadal dysponuje tytułem wykonawczym wydanym przez sąd, w każdej chwili może złożyć wniosek o ponowne rozpoczęcie egzekucji komorniczej.
  2. Wierzyciel ma prawo zażądać wyjawienia informacji o majątku jaki jest w posiadaniu dłużnika, na drodze postępowania sądowego. Dłużnik zostaje wezwany do sądu, gdzie zobowiązany jest do wyjawienia wszystkich składników wchodzących w skład jego majątku. Składanie fałszywych zeznać grozi odpowiedzialnością karną.
  3. Jeżeli wierzyciel nie ma siły na dalsze dochodzenie swoich roszczeń względem dłużnika, ma prawo do sprzedaży długu innemu podmiotowi np. firmie windykacyjnej.

Dowiedz się więcej: Giełda długów – co to takiego? >>

Uwaga! Przekazanie długu firmie windykacyjnej jest sporą szansą dla dłużnika, dzięki której może mieć możliwość ratalnego uporania się, z nawet wysokim długiem i wyjścia na prostą. Firmy windykacyjne mają za zadanie podejmowanie ciągłych prób kontaktu z dłużnikiem i odzyskania zaległej należności.

Możliwości wierzyciela po umorzeniu postępowania egzekucyjnego oznaczają, że samo umorzenie egzekucji komorniczej nie zamyka mu drogi do dochodzenia swoich praw, a jedynie potwierdza aktualną niewypłacalność dłużnika. Każdy wierzyciel powinien zdawać sobie sprawę, że z wypłacalnością dłużników jest różnie, a umorzenie egzekucji to jeden z wielu etapów dochodzenia należności.

Umorzenie postępowania cywilnego – kolejne kroki

Ponieważ umorzenie postępowania egzekucyjnego nie powoduje, że dług znika, najlepszym co może zrobić w tej sytuacji dłużnik, jest podjęcie prób porozumienia się z wierzycielem. Dobrym rozwiązaniem może okazać się prowadzenie negocjacji dłużnika z wierzycielem, ponieważ zamiecenie problemu pod dywan niczego nie ułatwi, a wręcz przeciwnie – może jeszcze bardziej skomplikować sytuację dłużnika.

Dowiedz się więcej: Jak spłacić komornika lub wierzyciela – czy negocjacje są możliwe? >>

Umorzenie postępowania komorniczego, to oprócz małej chwili wytchnienia dłużnika, od ciążącego nad nim komornika, także dobry czas na przeanalizowanie możliwości poprawy własnej sytuacji finansowej. Tak naprawdę liczą się chęci. Jeżeli próba kontaktu z wierzycielem zakończy się negocjacjami dotyczącymi spłaty zadłużenia, to pierwszy krok do wyjścia z trudnej sytuacji mamy za sobą.

W takiej sytuacji powinniśmy przede wszystkim:

  1. Ustalić dogodny dla nas i akceptowany przez wierzyciela harmonogram spłat.
  2. Poszukać dodatkowego źródła dochodu – warto jeszcze raz zajrzeć na Pracuj.pl czy OLX w poszukiwaniu ogłoszeń o pracę, przejrzeć lokalną gazetę lub przejść się po swojej miejscowości, zwracając uwagę na witryny sklepów, restauracji, słupy ogłoszeniowe itp. (przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak szukać pracy – szybko i skutecznie: Jak szukać pracy – najlepsze sposoby).
  3. Poszukać źródła zastrzyku gotówki – może mamy w domu jakieś niepotrzebne przedmioty, które przydałyby się komuś innemu (warto rozważyć wystawienie ich na sprzedaż), a może posiadamy jakąś umiejętność, która mogłaby być idealnym zastrzykiem dodatkowej gotówki (np. pisanie tekstów na zamówienie, czyli praca jako copywriter), warto także rozważyć poproszenie o pomoc swojej rodziny.

Dowiedz się więcej: Praca dodatkowa dla etatowców – 10 pomysłów >>

Jeżeli nie czujemy się na siłach i nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z własnym problemem, najlepszym rozwiązaniem jest poszukanie pomocy prawnej. W każdej miejscowości działa ośrodek pomocy społecznej, w którym powinniśmy otrzymać bezpłatną pomoc prawną lub który skieruje nas w odpowiednie miejsce.

Dowiedz się więcej: Bezpłatne porady prawne: gdzie szukać pomocy w trudnej sytuacji? >>

Jakich błędów unikać po umorzeniu egzekucji komorniczej

Przede wszystkim pierwszym podstawowym błędem, jaki popełnia zdecydowana większość dłużników komorniczych, jest unikanie kontaktu z wierzycielem. Nieodpowiadanie na pisma, nieodbieranie telefonu lub nieotwieranie drzwi, nie doprowadzi do niczego dobrego.

Kolejny błąd popełniany przez dłużników to wyprzedanie posiadanego majątku lub próba ucieczki za granicę. Czy aby na pewno chcemy przez resztę swojego życia być uciekinierem?

Dowiedz się więcej: Długi a skarga pauliańska (czym jest i komu przysługuje) >>

Pamiętajmy, że wierzyciel też jest człowiekiem i na pewno przy odrobienie własnych chęci, będzie można się z nim porozumieć. Najważniejsze aby dłużnik nie popełniał powyższych błędów i jak najszybciej podjął próby wynegocjowania korzystnego dla niego rozwiązania.

Umorzenie egzekucji komorniczej wielu dłużnikom mylnie kojarzy się z umorzeniem posiadanego długu u wierzyciela. Niestety z zasady umorzenie postępowania komorniczego wiąże się przede wszystkim z zaprzestaniem prowadzenia przez komornika czynności egzekucyjnych oraz zwolnienie spod zajęcia składników majątku dłużnika (wszystkich lub ich części, w zależności od tego czy doszło do umorzenia całkowitego, czy częściowego).

Każdy dłużnik powinien zdawać sobie sprawę, że po umorzeniu postępowania egzekucyjnego wierzyciel nie traci swoich praw do należności i w każdej chwili może podjąć kroki mające na celu odzyskanie długu, wykorzystując do tego np. wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego lub przekazania długu do firmy windykacyjnej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ