Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
23 Kwi, 2017 - 00:00

Umiejętności w CV – kompetencje najbardziej pożądane przez pracodawców

Urszula Stanisławska-Hunek

Umiejętności w CV to najważniejszy element całego dokumentu. Podpowiadamy, jakie kompetencje są najbardziej poszukiwane przez pracodawców.

Umiejętności w CV to jedna z najważniejszych sekcji. Dostarcza potencjalnemu szefowi informacji, dzięki którym oceni przydatność kandydata do zajęcia określonego stanowiska.

Wymienienie posiadanych kompetencji należy dostosować do potrzeb stanowiska, o jakie się ubiegamy. Nie umieszczajmy tej sekcji na końcu CV. Warto umieścić listę umiejętności na pierwszej stronie tak, by zwracała uwagę i budziła zainteresowanie. Dokładne przedstawienie swoich mocnych stron pozwoli na wyróżnienie się na tle innych kandydatów.

Umiejętności szczególnie przydatne z punktu widzenia pracodawcy można podzielić na uniwersalne, przydatne na wielu stanowiskach oraz specjalne, przydatne w realizowaniu konkretnych wymogów.

Dowiedz się więcej: Jak napisać CV dla studenta? >>

Wśród oczekiwanych kompetencji uniwersalnych , znajdują się umiejętności pracy pod presją czasu, co związane jest ze współczesnym tempem życia i określonym terminem, na realizację zlecenia. Osoba, podejmująca pracę wśród innych pracowników i klientów, musi posiadać umiejętność właściwego komunikowania się, co przełoży się na sprawną obsługę klientów, wyczerpujące wyjaśnienie wątpliwości, czy udzielenie instrukcji podwładnym.

Cenioną kompetencją jest także kreatywność pracownika, dzięki której powierzone zadania wykonywane są z zaangażowaniem, z wykorzystaniem własnej inicjatywy i posiadanej wiedzy na wielu polach działania.

Jeśli aplikujemy do pracy w zespole pracowniczym, pożądanymi  umiejętnościami okażą się również zdolności współdziałania w grupie i zdolności negocjacyjne.

Podjęcie pracy na indywidualnym stanowisku, stwarza potrzebę wykazania się samodzielnością w podejmowaniu decyzji. Natomiast w każdym rodzaju pracy ceniona jest otwartość na zdobywanie wiedzy, dokładne i rzetelne podejście do obowiązków, a także lojalność wobec własnego zakładu pracy.

Umiejętności specjalne zazwyczaj obejmuję wszystkie kompetencje techniczne, konieczne do wykonywania powierzonych zadań. Może to być obsługa oprogramowania, prawo jazdy określonej kategorii, doświadczenie w obsłudze maszyn i urządzeń specjalistycznych.

Dowiedz się więcej: Które umiejętności do CV warto wpisać, a które pominąć >>

Umiejętności w CV a rekrutacja na określone stanowisko

Osoba poszukująca  pracy bardzo często w CV wymienia wszystkie posiadane umiejętności. Nie jest to właściwe podejście, ponieważ rekruter poszukuje pracowników na określone stanowiska takich, które posiadają kompetencje, pożądane w danej pracy. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, pisząc profesjonalne CV.

Umiejętność pracy z komputerem i wiedza na temat oprogramowania biurowego, może okazać się najważniejszą kompetencją, gdy aplikujemy  do pracy umysłowej, np. w administracji. Ceniona jest także umiejętność porozumiewania się w obcym języku, zwłaszcza na stanowiskach, wymagających kontaktów z  zagranicznymi kontrahentami. Kierowca wykaże znajomość przepisów obowiązujących w UE, a nauczyciel, umiejętności przydatne w nauczaniu swojego przedmiotu.

CV, które zainteresuje pracodawcę, jest konkretne i pozbawione informacji zbędnych. Poszukujący pracy powinni kierować się wymogami zawartymi w ofercie pracy, by spełnić oczekiwania przyszłego pracodawcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ