Syntia Militowska
Syntia Militowska
26 Wrz, 2017 - 03:00
Czym są umiejętności miękkie i dlaczego są ważne

Czym są umiejętności miękkie i dlaczego są ważne

Syntia Militowska

Coraz częściej umiejętności miękkie stają się powodem do dyskusji. Sprawdź, czy są one potrzebne i zobacz jaki związek z nimi ma rozwój osobisty.

Rozmowy na temat tego czy umiejętności miękkie są ważne (i w jakim stopniu) coraz częściej absorbują pracodawców. Według niektórych nie są one potrzebne, zaś znaczna część osób uważa, że są one kluczowe zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu.

Niemniej jednak faktem jest, że efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi nie byłoby możliwe, gdyby nie prawidłowa komunikacja interpersonalna – jedna z umiejętności miękkich.

Czym są umiejętności miękkie?

Umiejętności dzielimy na twarde i miękkie. Te pierwsze łatwo sprawdzić – są potwierdzane różnego rodzaju dokumentami, takimi jak dyplom ukończenia studiów czy świadectwo ukończenia kursów. Z kolei umiejętności miękkie są szerokim pojęciem i często nie są mierzalne, przez co przez długi czas nie były brane pod uwagę przez wielu pracodawców.

Umiejętności miękkie są zbiorem cech psychofizycznych i umiejętności społecznych. Warto wiedzieć, że umiejętności tych można się nauczyć. Jednakże dobrze wypracowane umiejętności miękkie wymagają ogromnego nakładu pracy jakim jest nieustanny rozwój osobisty.

Dowiedz się więcej: Dobre relacje międzyludzkie – jak je pielęgnować >>

Uważa się, że tzw. soft skills są o wiele bardziej absorbujące, bowiem nauka tychże umiejętności wymaga ogromnej świadomości swoich emocji, myśli i działań. Należy nieustannie kontrolować swoje reakcje i poczynania tak, aby móc wyciągnąć z nich wnioski w celu ich dalszego ulepszenia. Wiele osób ma predyspozycje do niektórych umiejętności, zaś aby nauczyć się pozostałych należy się nieco bardziej postarać.

  • Ekstrawertyk będzie miał większe predyspozycje do zdolności komunikacyjnych, przez co komunikacja interpersonalna nie będzie stanowiła dla niego większego problemu.
  • Zaś introwertyk może mieć większe predyspozycje do analitycznego oraz logicznego myślenia, co znacznie może wesprzeć efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi, zadaniami i czasem.

Faktem jest, że umiejętności miękkie, a także rozwój osobisty to ciągłe rozwijanie własnej osoby i nieustanna praca nad swoimi kompetencjami.

Dowiedz się więcej: Jak powinno wyglądać dobre CV nauczyciela >>

Czym są umiejętności miękkie i dlaczego są ważne - życie zawodowe

Dlaczego umiejętności miękkie są ważne

Umiejętności miękkie mają to do siebie, że są uniwersalne. Jeśli ktoś je posiada, to bez problemu może je wykorzystać zarówno w pracy jak i w codziennym życiu.

  • Komunikacja interpersonalna przyda się nie tylko przy utrzymaniu zdrowych relacji międzyludzkich, ale także jest niezbędna, kiedy w grę wchodzi efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi.
  • Umiejętne zarządzanie czasem będzie przydatne nie tylko podczas wykonywania domowych obowiązków – jest niezastąpione także w pracy, zwłaszcza jeśli chcemy, aby nasze działania były efektywne i zadowalające.
  • Automotywacja – jakże niezbędna w codziennym życiu – okazuje się również zbawienna, jeśli czynniki zewnętrzne nie sprzyjają efektywnym działaniom.

Dowiedz się więcej: Autoprezentacja – jak zrobić dobre pierwsze wrażenie >>

Na podstawie powyższych przykładów widać, że soft skills są niezbędne każdemu z nas. Na szczęście, również pracodawcy coraz częściej doceniają te umiejętności – wszak niewiele da nam dyplom ukończenia studiów, jeśli nie potrafimy wykorzystać zdobytej wiedzy w praktyce.

Okazują się być filarem efektywnych działań, są niezbędne w prawidłowym zarządzaniu zasobami ludzkimi. Owszem, dyplomy i certyfikaty mają ogromne znaczenie, jednak muszą iść w parze wraz z umiejętnościami miękkimi.

Soft skills – na jakich stanowiskach są pożądane?

Umiejętności miękkie są mile widziane głównie na stanowiskach kierowniczych i menadżerskich oraz wszystkich, które są powiązane z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Warto jednak zaznaczyć, że w ostatnim czasie pracodawcy zwracają istotną uwagę na posiadanie umiejętności miękkich również na niższych stanowiskach i w wielu różnych branżach. Okazuje się, że wiele firm nie zdołałoby funkcjonować, gdyby nie prawidłowa komunikacja interpersonalna i chęć rozwoju pracowników na niższych szczeblach.

Dowiedz się więcej: Jak prowadzić skuteczne negocjacje w biznesie? >>

Czym są umiejętności miękkie i dlaczego są ważne - stanowiska

Najważniejsze umiejętności miękkie

Oto 5 najbardziej pożądanych przed pracodawców umiejętności miękkich:

1. Umiejętne zarządzanie czasem

Chodzi tutaj o efektywne zarządzanie czasem, które pozwoli na terminowe i przede wszystkim prawidłowe wykonanie powierzonych zadań. To także umiejętność, dzięki której wszystkie obowiązki zostaną wykonane możliwie najbardziej wydajnie i efektywnie.

2. Doskonała komunikacja interpersonalna

Jest ona niezbędna do porozumiewania się zarówno w pracy w zespole, jak i podczas rozmów z klientami. Prawidłowa komunikacja opiera się na przekazywaniu jasnych i czytelnych informacji, ale jest to także umiejętność prawidłowego odbierania i analizowania komunikatu zwrotnego.

Dowiedz się więcej: Komunikacja niewerbalna – jak odczytać mowę ciała? >>

3. Kompetentne zarządzanie zasobami ludzkimi

Najważniejsze umiejętności miękkie nie mogą obyć się bez umiejętnego zarządzania zasobami ludzkimi. Polega ono na strategicznym i przede wszystkim efektywnym kierowaniu kapitałem ludzkim.

4. Wysoka inteligencja emocjonalna

Inteligencją emocjonalną nazywamy swego rodzaju zdolności, dzięki którym możemy rozpoznawać stany emocjonalne – własne oraz innych ludzi. Jest ona także niezbędna, aby móc odpowiednio poradzić sobie w stresujących sytuacjach dnia codziennego.

5. Samodzielność

Ta cecha leży bardzo wysoko na liście umiejętności miękkich – jest ona niezwykle ceniona wśród wielu pracodawców. Mimo iż samodzielność składa się z kilku stopni (które wynikają z różnych czynników), ogólnie można przyjąć, że w jej skład wchodzą między innymi z :

  • samodzielne i efektywne zarządzanie swoim czasem,
  • umiejętność samodzielnego wykonywania powierzonych zadań,
  • samodzielne zdobycie narzędzi niezbędnych do wykonania danego zadania.

Pamiętajmy, że umiejętności miękkie nie są nam dane raz na zawsze – można je nabyć i wręcz trzeba je rozwijać. Pracodawcy coraz częściej kładą nacisk na różnego rodzaju umiejętności miękkie na każdym szczeblu zawodowym. Okazują się być czynnikiem ludzkim, którego nie zastąpią żadne dyplomy i certyfikaty.

Czym są umiejętności miękkie i dlaczego są ważne - które są pożądane

ZOBACZ RÓWNIEŻ