Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
18 Paź, 2018 - 00:00
Układanki dla dzieci - jakie wybierać dla malucha?

Układanki dla dzieci – jakie wybierać dla malucha?

Elzbieta Tchorowska

Układanki dla dzieci to zabawki, które mają wiele zalet. Kształtują dziecko i rozwijają umiejętności. Podpowiadamy, które będą najciekawsze dla malucha.

Układanki dla dzieci to zabawki, które są bardzo ważne w rozwoju naszych pociech. Nie tylko pozwalają im gromadzić coraz większą wiedzę o otaczającym świecie, ale także wzmacniają rozwój umiejętności skupiania się, zdolności motoryczne czy analizowanie faktów. Dodatkowo są idealne zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Jeśli więc nie wiemy, co kupić maluchowi w prezencie – układanki dla dzieci będą idealne.

Układanki dla dzieci, które uczą kolorów i kształtów

Układanki dla dzieci można dawać już najmłodszym pociechom, które nawet jeszcze nie mówią.

Dla niemowląt doskonale sprawdzą się różnego rodzaju wieże z kolorowymi elementami, które należy budować według ustalonego szablonu. Barwne piramidki z kubeczków czy okręgów, które trzeba zakładać na drążek, także są rodzajem układanek.

Choć dla nas takie zadania są wręcz banalne, dla dziecka mogą stanowić prawdziwe wyzwanie. Maluch poznaje kolory i różnice między nimi. Zaczyna dostrzegać odrębność między rozmiarami i uczy się, że mniejszy element można włożyć do większego. To bardzo praktyczna wiedza, która będzie później przez pociechę wykorzystywana na każdym kroku.

Dobrze, jeśli układanka ma elementy o różnej fakturze. Takie zabawy polepszają zdolności manualne i koordynację oko-ręka. Kiedy widzimy, że maluch bardzo dobrze rozpracował układankę i buduje z niej wręcz automatycznie, to dobry moment, by dać mu nową zabawkę tego typu.

Dowiedz się więcej: Zabawki edukacyjne, które pokocha Twoje dziecko (TOP 13)

Układanka dla dzieci typu wieża

źródło zdjęcia:  Getty Imagesromrodinka

Puzzle drewniane

Puzzle drewniane to zabawka, która rozpoczyna naukę umiejętności scalania wielu elementów w jedną całość. Ten rodzaj zabawek przeznaczony jest dla najmłodszych pociech.

Na drewnianej podstawce jest wycięty kształt, w który mają zostać umieszczone poszczególne części. Liczba elementów jest niewielka i często w układance nie dotykają siebie nawzajem, a stanowią jedynie wycięte z całego obrazka fragmenty.

Tego typu zabawki uczą dopasowywania przedmiotów w otaczającym nas świecie – miejsce pieska jest przy budzie, a kotka na płocie. To także nauka kształtów i ich dopasowywania. Dziecko dostrzega, że nie każdy element może umieścić w dowolnym otworze i próbuje dociec, dlaczego tak się dzieje.

Wyjmowalne elementy bardzo często mają także specjalne uchwyty, które pomagają pociesze manipulować daną częścią i złapać ją pewniej. Takie zabawki dla dzieci można spokojnie podsuwać pociechom po ukończeniu pierwszego roku życia, a czasami nawet i wcześniej.

Dowiedz się więcej: 10 pomysłów na prezent na Dzień Dziecka

Puzzle drewniane dla najmłodszych

źródło zdjęcia:  Getty Images / suthep onsrithong

Rozpoznawanie przedmiotów

Kiedy dziecko zaczyna mówić, warto wspomóc naukę odpowiednimi zabawkami, którymi oczywiście są układanki. Na rynku znajdziemy bardzo wiele propozycji takich jak puzzle, w których należy dopasować do siebie dwie części danego przedmiotu lub zwierzęcia. Innym przykładem może być dopasowywanie cieni do danych postaci. Takie układanki uczą:

  • dopasowywania kształtów,
  • rozpoznawania kształtów,
  • scalania w całość przedmiotu w dwóch częściach,
  • nazewnictwa danego przedmiotu.

Na tym etapie rodzic jest bardzo dziecku potrzebny do zabawy układankami. Możemy pociesze podpowiedzieć, jak nazywa się dany przedmiot i do czego służy. Wkrótce zaobserwujemy, że dziecko zacznie za nami powtarzać, a niedługo potem samo nazywać znane mu obrazki.

Takie układanki zawierają często nawet kilkadziesiąt elementów. Jeśli więc pozwolimy dziecku samodzielnie wyszukiwać pożądane fragmenty, nauczy się też skupiać i analizować otrzymywane informacje.

Dowiedz się więcej: Origami dla dzieci – zabawa dla całej rodziny

Układanki dla dzieci z obrazkami przedmiotów

źródło zdjęcia:  Getty Images / romrodinka

Nauka otaczającego świata

Większość układanek, które uczą przyczynowości i powiązywania ze sobą elementów, są przeznaczone dla maluchów od trzech lat. Wiele jednak zależy od rozwoju naszej pociechy. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by nie dać dziecku takiej układanki wcześniej, jeśli doskonale radzi sobie z opisanymi powyżej zabawkami.

Układanki tego typu wymagają kojarzenia faktów i pewnej wiedzy. Przykładem mogą być puzzle wymagające dopasowania do siebie danego zawodu z trzema przedmiotami związanymi z wykonywanymi przez daną osobę obowiązkami.

Na tym etapie pojawiają się już gry dla kilku osób, w których należy chociażby na czas dopasować do siebie dane kategorie przedmiotów – owoc do owocu, zwierzę do zwierzęcia itd. Tego typu zagadki dla dzieci wymagają już myślenia abstrakcyjnego, kojarzenia faktów i dość mocno rozwiniętej analizy poznawczej.

Układanki uczące literek i cyferek

Z nauką czytania, pisania i liczenia nie warto czekać do szkoły podstawowej. Uczmy dziecko już teraz za pomocą barwnych układanek. Znajdziemy na rynku całą masę propozycji skierowanych zarówno do najmłodszych maluchów, które ledwo nauczyły się siedzieć, jak i do starszych dzieci rozpoczynających naukę w przedszkolu.

W pierwszej kategorii nie można pominąć mat piankowych z wyciętymi cyferkami, które trzeba dopasowywać do danych otworów. Każdą część takiej maty można dowolnie ze sobą łączyć, ucząc pociechę podstawowych działań matematycznych.

Dla starszaków można kupić układankę z obrazkami i literkami, w której trzeba dopasować do siebie przedmiot i pierwszą literę jego nazwy. Jeśli dziecko radzi sobie już coraz sprawniej, można naukę literek rozszerzyć o mini-scrabble, czyli układanie całych wyrazów do pokazywanych pociesze obrazków.

Taką zabawkę możemy zrobić nawet samodzielnie za pomocą małych karteczek i wydrukowanych z komputera zdjęć. Wbrew pozorom im młodszy maluch, tym szybciej i łatwiej przyswoi sobie naukę literek i cyferek.

Układanki dla dzieci z cyferkami

źródło zdjęcia:  Getty Images / Nadezhda1906

Puzzle z obrazkami

Trzeba oczywiście wspomnieć także o zwykłych puzzlach, których na rynku jest całe zatrzęsienie. Najbardziej znani są producenci:

  • Trefl,
  • Axel,
  • Ravensburger.

Znajdziemy wśród nich propozycje dla trzyletnich dzieci, które powinny poradzić sobie z ułożeniem obrazka z 30 części. Oczywiście z początku będą potrzebowały naszej pomocy, ale wkrótce zauważymy, że układają coraz szybciej i pewniej.

Jeśli 30-elementowe puzzle dla dzieci staną się już niezbyt znaczącym wyzwaniem, możemy zmniejszyć rozmiar elementów i zwiększyć ich liczbę.

Taka zabawka nie tylko pozwala na naukę dopasowywania do siebie elementów według kształtu i zawartości obrazka, ale pozwala także kształtować myślenie wielowątkowe i abstrakcyjne – o umiejętności skupiania się już nawet nie wspominając. Przecież puzzle można układać na wiele sposobów. Możemy je segregować i scalać, rozbudowywać od jednego elementu lub wręcz przeciwnie – układać je równolegle, by po jakimś czasie dopasować do siebie cały obrazek.

Dowiedz się więcej: Puzzle dla dzieci – jakie wybrać dla malucha?

Klasyczne puzzle idealne dla małych i starszych dzieci

źródło zdjęcia:  Getty Images / Kuzmichstudio

Puzzle trójwymiarowe

Puzzle trójwymiarowe są stosunkową nowinką na rynku, na którą jednak warto się skusić. Dostępnych rodzajów tej układanki jest bardzo wiele. Możemy zbudować z nich np. wieżę Eiffla, jeśli wybierzemy model z obrazkiem. Taka propozycja jednak dotyczy już nieco starszych dzieci.

Dla maluchów możemy polecić puzzle 3D typu wafle, z których można konstruować dowolne przedmioty i budowle. Żadna inna zabawka nie będzie tak doskonale kształtować wyobraźni przestrzennej!

Jeśli dziecko zacznie się nimi nudzić, możemy powiększyć naszą kolekcję układanek o nieco inny typ popularnych wafli – klocki konstrukcyjne sprzedawane w zestawach ze zwierzątkami czy samochodzikami, dla których konieczne jest wybudowanie zagrody lub garażu. Im mniejsze puzzle, tym lepiej trenują zdolności manualne. Nie zapominajmy więc także co jakiś czas wymieniać układanki dla dzieci na takie, które mają mniejsze elementy.

Puzzle 3D i klocki konstrukcyjne

źródło zdjęcia:  Getty Images / Cameravit

Układanki dla dzieci to chyba najpopularniejsza kategoria zabawek na rynku. Nic dziwnego – kształtują chyba wszystkie umiejętności, które będą dla dziecka przydatne w dalszych etapach życia. Pobudzają wyobraźnię, uczą cierpliwości i systematyczności, polepszają sprawność manualną. Czy mają jakiekolwiek wady? Z pewnością są strasznie zajmujące i pochłaniające czas, choć dla rodzica jest to raczej zaletą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ