Michał Nielub
Michał Nielub
07 Cze, 2017 - 18:37

Ubezpieczenie turystyczne – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Michał Nielub

Czasami jest wręcz obowiązkowym elementem naszej podróży, a czasami po prostu warto je wykupić. Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie turystyczne?

Gdzie szukać ubezpieczeń?

Ubezpieczenie turystyczne można wykupić w dwóch miejscach. Bezpośrednio w oddziale Towarzystwa Ubezpieczniowego lub z pomocą pośrednika ubezpieczeniowego. Obie formy mają swoje plusy i minusy.

Korzystając z usług dowolnego pośrednika ubezpieczeniowego, niewątpliwą zaletą jest możliwość zapoznania się z ofertą wielu Towarzystw Ubezpieczeniowych. Teoretycznie, pozwoli na wybór najtańszej i najkorzystniejszej polisy. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Należy zawczasu zweryfikować opinie o danym pośredniku. Zdarza się, że takie firmy doliczają sobie dodatkową marżę za sprzedane ubezpieczenie, przez co oferowany przez nich produkt jest ostatecznie droższy, niż w oddziale.

Dlatego wykupując polisę bezpośrednio w oddziale, często można uzyskać lepszą ofertę cenową, niż u pośrednika. Wiąże się to jednak z dużym ograniczeniem. Zapoznamy się wówczas wyłącznie z ofertą jednej instytucji. Dodatkowo, poznanie oferty pozostałych wymaga od nas odwiedzenia wszystkich placówek pozostałych Towarzystw Ubezpieczeniowych.

Na co zwrócić uwagę przy wykupie polisy?

Przede wszystkim warto przeanalizować, jakie świadczenia zawiera interesujące nas ubezpieczenie turystyczne. Wybierając się do krajów pozaeuropejskich dobrze zadbać o to, by nasza polisa zawierała następujące elementy:

  1. Ubezpieczenie kosztów leczenia – niezbędne w ciepłych strefach klimatycznych. Ryzyko zachorowania na egzotyczne choroby jest spore – tym bardziej, że w naszym klimacie wiele z nich nie występuje, przez co nie jesteśmy na nie odporni. Ponadto, podróżując do krajów pozaeuropejskich możemy znaleźć się w  państwie, z którym Polska nie będzie miała zawartej umowy o leczeniu. Wówczas konieczność skorzystania z opieki medycznej wiąże się z poniesieniem niemałych kosztów.
  2. Ubezpieczenie Assistance – w ramach tego świadczenia ubezpieczony otrzyma pomoc w nagłych przypadkach, takich jak: pokrycie kosztów organizacji i transportu medycznego do kraju, transport zwłok do kraju, pomoc informacyjno-medyczna itp.
  3. Ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) – dzięki któremu otrzymamy odszkodowanie w przypadku doznania jakiegoś uszczerbku na zdrowiu.

Wskazane powyżej ubezpieczenia to jednak nie wszystko. Stanowią absolutną podstawę każdej polisy, ale zakres ochrony często podlega wykluczeniom. Warto przejrzeć regulamin oraz umowę. Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel wyłączył np. pomoc w przypadku biernego uczestnictwa w aktach terrorystycznych lub zamieszkach. W obliczu niestabilnej sytuacji politycznej w krajach arabskich, w szczególności takich jak Tunezja czy Egipt, ryzyko wystąpienia wspomnianej okoliczności jest bardzo wysokie. Dotyczy to również krajów wysoko rozwiniętych, takich jak chociażby Stany Zjednoczone.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie turystyczne dla seniora – jak wybrać? >>

Dodatkowa ochrona również się przydaje

Wybierając się do państw, w których istnieje nawet niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia aktu terroru lub masowych zamieszek, warto rozszerzyć naszą polisę o wspomniane świadczenie.

Jeżeli planujemy podróż samolotem lub innym środkiem publicznego transportu, należy zastanowić się nad poszerzeniem polisy o ubezpieczenie bagażu. Powinno się przy tym zwrócić uwagę na to, czy Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie wyłącza np. ochrony drogich sprzętów (aparatów fotograficznych, zegarków czy laptopów) oraz czy nie odmówi odszkodowania, jeżeli nasz bagaż zginie w schowku autokaru.

Ubezpieczenie turystyczne, które również może być przydatne w trakcie podróży, dotyczy rezygnacji z uczestnictwa lub skrócenia wyjazdu zorganizowanego. Czasami ubezpieczyciel przewiduje dodatkowo wypłatę odszkodowania w sytuacji anulowania wycieczki przez organizatora podróży. Wówczas poszerzenie naszej polisy o takie świadczenie pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów oraz nieprzyjemności.

Jeżeli chcemy wyjechać w celach rekreacyjnych, przydatną opcją jest ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o ochronę w zakresie rekreacyjnego uprawiania sportów bądź sportów wysokiego ryzyka. Częstym motywem podróży są np. nurkowanie w rafach koralowych lub uprawianie wspinaczki górskiej. Ubezpieczyciele stosują wyłączenia w zakresie NNW w przypadku szkód wyrządzonych podczas uprawiania sportu, zatem jeżeli taki cel nam przyświeca – polisę należy bezwzględnie poszerzyć.

Podróżując własnym samochodem, warto poszerzyć obowiązkowe ubezpieczenie OC o holowanie lub pokrycie kosztów naprawy za granicą. Samochody są awaryjne, szczególnie te starsze. Jeżeli wybieramy się do krajów, które leżą w strefie waluty Euro, wszelkie naprawy mogą być dużym obciążeniem dla naszego portfela. A wrócić czymś musimy.

Obowiązkowo należy jednak zweryfikować wszelkie wykluczenia, stosowane przez danego ubezpieczyciela. Zazwyczaj spotykanym jest odmowa wypłaty odszkodowania w ramach NNW w przypadku, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu.

Wybierając ubezpieczenie musimy zwrócić uwagę na szereg elementów. Przede wszystkim – jakich świadczeń możemy potrzebować? Czym będziemy podróżować? Czy jedziemy w celach uprawiania sportu czy rekreacji? Podejmując decyzję o wyborze polisy należy zwrócić uwagę również na to, za co tak naprawdę płacimy. Ubezpieczenie za 300 zł u jednego ubezpieczyciela może zawierać mniej świadczeń, niż u drugiego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ