ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
21 Kwi, 2018 - 02:00

Ubezpieczenie turystyczne dla seniora – jak wybrać?

ARTYKUŁ PARTNERA

Jesteś osobą starszą i wybierasz się w podróż? Dowiedz się, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla seniora, aby być dobrze zabezpieczonym podczas wyjazdu. Mając powyżej 65 lat za polisę zapłacisz więcej niż inni, musisz też pamiętać o wielu rozszerzeniach ubezpieczenia związanych np. ze swoją chorobą.

Choć w ofertach ubezpieczycieli trudno znaleźć specjalne ubezpieczenie turystyczne dla seniora, to jednak polisa podróżna dla osób po 65. roku życia powinna różnić się od polis dla osób młodszych. Niestety osoby starsze często nie zdają sobie z tego sprawy, że podstawowe ubezpieczenie turystyczne oferowane przez biuro podróży może być nieskuteczne w ich przypadku np. jeśli chorują na choroby przewlekłe. Innym problemem jest to, że wciąż wielu seniorów w ogóle nie myśli o ubezpieczeniu przed wyjazdem indywidualnym, a jeśli już decyduje się je wykupić, nie ma pojęcia, na jaki pakiet się zdecydować.

Jak podróżują osoby starsze w Polsce?

Polscy seniorzy wciąż rzadziej wyjeżdżają na wakacje niż ich niemieccy rówieśnicy, jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat wyraźnie widać rosnące zainteresowanie osób starszych turystyką. Wpływa na to wiele czynników – coraz bogatsza oferta biur turystycznych dla seniorów, coraz wygodniejszy sposób podróżowania, coraz lepsza kondycja zdrowotna osób starszych i wreszcie zmiana mentalności w pokoleniu 60+.

Dzisiaj starsze osoby już nie chcą spędzać wakacji wyłącznie na działce, lecz pragną tak samo jak bohaterowie ich ulubionych filmów i seriali odpoczywać na wczasach nad morzem lub w górach albo… zwiedzać świat.

Wśród polskich turystów po 65. roku życia dość popularne są wyjazdy zorganizowane do miejsc świętych, wczasy uzdrowiskowe, ale także wycieczki objazdowe po krajach europejskich. Wiele osób starszych podróżuje także z zupełnie innego powodu – aby po prostu odwiedzić swoje dzieci i wnuki, które wyemigrowały na stałe do innych krajów.

Dlaczego ubezpieczenie turystyczne dla seniora jest tak ważne?

Pomimo tego, że coraz więcej osób starszych decyduje się na podróżowanie, to jednak wciąż niewiele z nich zdaje sobie sprawę, jak ważne jest ubezpieczenie podróży. Jest to zrozumiałe, ponieważ w czasach ich młodości tego rodzaju usługi nie były popularne.

Tymczasem dzisiaj dobrze dopasowane ubezpieczenie turystyczne dla seniora to podstawa jego poczucia bezpieczeństwa podczas podróży. Dzięki niemu nie musi się martwić o koszty związane z ratowaniem życia w sytuacji wypadku, o koszty pomocy medycznej (gdy nastąpi nagłe pogorszenie stanu zdrowia), czy wreszcie o ewentualne koszty transportu do miejsca zamieszkania.

Pewnie wielu seniorów nie wie, że ich polskie ubezpieczenie zdrowotne i obowiązująca na terenie UE Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ w wielu przypadkach nie zapewni im odpowiedniej opieki zdrowotnej, ponieważ w większości krajów zachodnich standardowo pobierane są dodatkowe opłaty za wiele elementarnych usług medycznych.

Co więcej, tylko wykupiona na własną rękę polisa jest w stanie zapewnić pomoc w wielu sytuacjach zdarzających się w podroży np. na wypadek zgubienia bagażu, konieczności znalezienia w obcym kraju odpowiedniej placówki medycznej, czy pomoc we wcześniejszym powrocie do kraju.

Dowiedz się więcej: Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne? >>

Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne dla seniora

O wykupieniu indywidualnej polisy turystycznej powinna pomyśleć każda osoba starsza, nawet jeśli korzysta z usług biura podróży zapewniającego w pakiecie podstawowe ubezpieczenie podróży. Taka podstawowa polisa może być po prostu nieskuteczna w przypadku osób po 65. roku życia, które zwykle cierpią na różne przewlekłe choroby.

Choroby przewlekłe mogą być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania, jeśli nie zostały ujęte w ubezpieczeniu.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie turystyczne online – najczęstsze wyłączenia >>

Według ubezpieczycieli choroby przewlekłe są to choroby zdiagnozowane przed zawarciem polisy ubezpieczeniowej, które cechuje powolny rozwój oraz długotrwały przebieg, a także konieczność okresowego lub stałego leczenia. Do chorób przewlekłych zaliczane są m.in.:

 • cukrzyca,
 • nadciśnienie,
 • choroba wieńcowa,
 • choroby serca,
 • astma,
 • nowotwory,
 • stwardnienie rozsiane,
 • choroba Alzheimera,
 • choroba Parkinsona,
 • przewlekłe choroby układu oddechowego.

Jeśli podczas podróży dojdzie do zaostrzenia objawów choroby przewlekłej lub przy okazji innych problemów zdrowotnych dojdzie do powikłań wynikających z tej choroby – ubezpieczyciel, który nie wiedział o niej przy zawieraniu polisy, może odmówić pokrycia kosztów leczenia.

Co więcej, podobna sytuacja może nastąpić, gdy przy zawieraniu ubezpieczenia turystycznego ubezpieczony nie poinformował ubezpieczyciela o niedawno przebytej operacji chirurgicznej – gdy podczas podróży dojdzie z jej powodu do jakichś powikłań, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów pomocy medycznej.

Dowiedz się więcej: Czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne >>

Choroby przewlekłe przyczyną wielu zachorowań podczas podróży

Aspekt chorób przewlekłych w przypadku osób starszych jest niezwykle ważny – niestety seniorzy często bagatelizują tę kwestię pomimo tego, że właśnie za granicą, w odmiennym klimacie często dochodzi do zaostrzenia objawów ich chorób, szczególnie tych dotyczących układu krążenia.

Atak serca, wylew czy zasłabnięcie zdarzają się bardzo często osobom starszym wyjeżdżającym do krajów basenu Morza Śródziemnego. Przy chorobach przewlekłych niebezpieczne okazują się także długie podróże autokarem, samochodem, a nawet samolotem, które sprzyjają bardzo niebezpiecznym zatorom naczyń. Jeśli senior chce mieć zapewniony zwrot kosztów leczenia w takich sytuacjach za granicą, powinien o wszelkich chorobach przewlekłych poinformować ubezpieczyciela, który odpowiednio rozszerzy zakres ubezpieczenia.

Jak wybrać korzystne ubezpieczenie turystyczne dla seniora?

Dzisiaj polisę turystyczną można kupić wygodnie przez Internet, ale czasami lepiej udać się bezpośrednio do placówki ubezpieczyciela, by móc dokładnie poznać oferty ubezpieczeń, dopytać pracownika o szczegóły i wyjaśnienie kwestii niezrozumiałych, a przede wszystkim przedstawić swoje oczekiwania co do zakresu ubezpieczenia.

Z reguły dla osób podróżujących po Polsce wystarczające jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków NNW oraz ubezpieczenie bagażu, ponieważ koszty leczenia pokrywane są przez NFZ.

Większy zakres ochrony konieczny jest przy podroży zagranicznej. Choć każde towarzystwo ma inne oferty, to jednak w większości przypadków ubezpieczenie turystyczne w wersji podstawowej obejmuje zwrot kosztów leczenia KL oraz ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków NNW.

Bywają jednak wyjątki – np. standardowe ubezpieczenie turystyczne PZU Wojażer obejmuje jedynie koszty leczenia i assistance (można je jednak rozszerzyć o dodatkowe ryzyka), natomiast polisa turystyczna w Aviva zawiera koszty leczenia, OC i ubezpieczenie od kradzieży w podróży.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – co należy wiedzieć? >>

Koszty leczenia podczas podróży – najważniejszy element polisy

Koszty leczenia KL – to właśnie w ich przypadku należy zakres ubezpieczenia rozszerzyć o ewentualne choroby przewlekłe, jeśli senior chce się bezpiecznie czuć podczas podróży za granicą. Bardzo ważne jest również określenie sumy ubezpieczenia, która powinna brać pod uwagę nie tylko stan zdrowia osoby ubezpieczonej, ale także wysokość kosztów leczenia w danym kraju.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne dla seniora, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy obejmuje następujące elementy:

 • choroby przewlekłe,
 • koszty hospitalizacji,
 • koszty ratownictwa,
 • leczenie ambulatoryjne,
 • transport medyczny do Polski,
 • transport zwłok (ten element jest zwykle ujęty w NNW).

Dodatkowo dla osoby starszej przydają się następujące rozszerzenia polisy:

 • rozszerzony pakiet assistance, zapewniający kompleksowe wsparcie ubezpieczyciela w sytuacji kryzysowej np. po wypadku lub w czasie choroby podczas podróży (w zależności od oferty wsparcie takie może obejmować m.in. znalezienie odpowiedniej placówki medycznej lub specjalisty, zorganizowanie przyjazdu i zakwaterowania dla osoby bliskiej podczas hospitalizacji osoby ubezpieczonej, ale także pomoc w przypadku zgubienia dokumentów za granicą, czy w przypadku kłopotów z prawem),
 • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – przydaje się w przypadku dużo wcześniejszej rezerwacji wycieczki, biletów lotniczych i noclegów, ponieważ dzięki polisie w przypadku niemożności odbycia podróży ze względów np. zdrowotnych, można odzyskać wszystkie lub część kosztów poniesionych na te rezerwacje,
 • ubezpieczenie bagażu (należy tu zwrócić uwagę na wyłączenia).

Osoby zamierzające uprawiać jakiś sport podczas podróży, powinny także rozszerzyć zakres ubezpieczenia turystycznego o dodatkową ochronę. Warto pamiętać, że na przykład lubiane przez osoby starsze myślistwo i żeglarstwo oceaniczne należą według ubezpieczycieli do sportów ekstremalnych, a jazda konna do sportów wysokiego ryzyka, w związku z czym ich uprawianie podczas wyjazdu wymaga dodatkowego ubezpieczenia.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie turystyczne dla osób uprawiających sporty ekstremalne >>

Wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej

Przy zawieraniu polisy turystycznej warto zapytać o wszystkie wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia. Bardzo często zakłady ubezpieczeń odmawiają pokrycia kosztów leczenia, gdy:

 • ubezpieczony udał się w podróż pomimo istnienia przeciwwskazań zdrowotnych,
 • do zdarzenia doszło podczas podróży do sanatorium.

Na koniec warto pamiętać, że ubezpieczenie turystyczne dla seniora ze względu na dodatkowy zakres ochrony jest średnio o 60% droższe od polisy podróżnej osoby młodszej. Już sam wiek ubezpieczonego powyżej 65 lat wpływa na zwiększenie ceny polisy – zwyżki za wiek występują w większości towarzystw ubezpieczeniowych – ponieważ w takim wieku istnieje dużo wyższe ryzyko powstania sytuacji wymagającej wypłaty odszkodowania.

Na polisie turystycznej osoby starsze jednak nie powinny oszczędzać, szczególnie w przypadku wyjazdów za granicę. Dzięki dobrze dobranemu ubezpieczeniu mogą czuć się bezpiecznie we wszystkich sytuacjach bez względu na swój stan zdrowia i okoliczności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ