Ubezpieczenie turystyczne – dla wielu amatorów sportów ekstremalnych, jedna z najważniejszych spraw do przygotowania przed planowanym wyjazdem. Uprawiając dyscypliny ekstremalne, trzeba pamiętać o ewentualnych konsekwencjach zdrowotnych, których leczenie pomoże zrealizować ubezpieczenie turystyczne.
Ryzykowne aktywności sportowe – podział
Powszechnie uważa się, że sporty ekstremalne to wszystkie aktywności sportowe, które wiążą się z większym ryzykiem. Okazuje się jednak, że towarzystwa ubezpieczeniowe odróżniają sporty ekstremalne (SE) od sportów wysokiego ryzyka (SWR). Na czym te różnice polegają?
Sporty ekstremalne
Definiuje się je jako sporty, które wiążą się z wyjątkowo wysokim ryzykiem, ale nie tylko o ryzyko tu chodzi. Sporty ekstremalne wymagają wyjątkowych, wręcz ponadprzeciętnych umiejętności i odwagi. Kwalifikują się więc do nich między innymi:
- paralotniarstwo,
- skoki ze spadochronu,
- skoki z bungee,
- akrobacje na nartach,
- kolarstwo górskie,
- speleologia (w rozumieniu alpinizmu jaskiniowego),
- jazda po muldach,
- skoki narciarskie,
- narciarstwo poza trasami,
- baloniarstwo,
- żeglarstwo oceaniczne,
- myślistwo.
Sporty wysokiego ryzyka
Sporty wysokiego ryzyka, jak sama nazwa wskazuje, również niosą za sobą większe ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji, zagrażającej zdrowiu czy nawet życiu. Od osób je uprawiających wymagają też wyższej sprawności fizycznej i umiejętności. Do tej grupy towarzystwa ubezpieczeniowe zaliczają najczęściej takie sporty jak:
- jazda konno,
- sporty motorowe i motorowodne,
- snowboard,
- narciarstwo,
- wspinaczka skałkowa,
- wspinaczka wysokogórska,
- sztuki walki,
- nurkowanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu,
- surfing,
- canyoning,
- rafting.
Dowiedz się więcej: Karta FitProfit, BeActive czy Multisport – która jest lepsza? >>
Jak więc widać, występują różnice pomiędzy sportami ekstremalnymi a sportami wysokiego ryzyka. Musimy jednak pamiętać, że podział ten jest w zasadzie umowny i różne towarzystwa ubezpieczeniowe odmiennie definiują powyższe ryzyka.
Planując więc ubezpieczenie turystyczne, zawsze należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia albo po prostu dopytać, jak dany ubezpieczyciel kwalifikuje aktywność sportową, którą chcemy uprawiać.
Dowiedz się więcej: Przeczytaj OWU zanim się ubezpieczysz >>
Ubezpieczenie na narty i snowboard
Coraz większym zainteresowaniem cieszy się ostatnio ubezpieczenie narciarskie i snowboardowe. Wynika to oczywiście z faktu, że te dyscypliny sportu są coraz częściej przez Polaków uprawiane. Zapewne jest to też efektem wzrostu świadomości zabezpieczenia się przed ewentualnymi wypadkami czy szkodami, jakie mogą się nam przytrafić na stoku.
Planując zakup ubezpieczenia na wyjazd na narty czy na snowboard, należy pamiętać, aby polisa obejmowała zwrot wydatków na leczenie i pobyt w szpitalu. Podstawą powinno być ubezpieczenie turystyczne, które zapewni ochronę nawet w przypadku długotrwałego leczenia, nieobjętego finansowaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w ramach podstawowego zdrowotnego ubezpieczenia.
Warto też przemyśleć, czy nie przyda nam się dodatkowe ubezpieczenie, tj.:
OC sportowe (OCS)
To bardzo praktyczne rozwiązanie, stanowiące ochronę przed ponoszeniem kosztów szkody, jaką możemy wyrządzić osobom trzecim. Na stokach narciarskich nietrudno o wywrotki i stłuczki. Może się przytrafić również i nam, że przypadkiem uszkodzimy ciało lub sprzęt sportowy innym amatorom zimowych szaleństw. Jeśli mamy w polisie stosowną wzmiankę o takim ubezpieczeniu, odpowiedzialność za te koszty przejmuje nasz ubezpieczyciel.
Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – jak wybrać? >>
Sprzęt sportowy (SS)
Wszyscy wiemy, że ceny strojów narciarskich czy osprzętu sportowego nie należą do tanich. W trakcie niefortunnego upadku, mogą się one zniszczyć. Może też zdarzyć się nam kradzież takiego stroju czy sprzętu. Jednak tu musimy dokładnie sprawdzić, czy ubezpieczyciel ubezpiecza tylko sprzęt, czy również strój i do jakiej wysokości.
Może być bowiem tak, że suma ubezpieczenia jest dość niska. Wówczas warto zastanowić się, czy jej nie zwiększyć, zapewniając sobie tym samym ewentualny zwrot całej wartości sprzętu.
Bagaż (BG)
Bagaże towarzyszą nam przy każdej podróży. Gdy planujemy wyjazd na narty czy snowboard, bagaże są niemałe. Są one też bardzo wartościowe.
Z bagażami w podróży bywa różnie, mogą się nam zagubić, zniszczyć, mogą też zostać skradzione. Ubezpieczając się od takiego ryzyka, należy dowiedzieć się, jakie wyłączenia stosuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe, gdyż nie każda zawartość naszych bagaży może podlegać ochronie ubezpieczeniowej.
Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – co należy wiedzieć? >>
Ubezpieczenia turystyczne – które wybrać?
Obecnie zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych posiada w swej ofercie ubezpieczenia turystyczne, w tym ubezpieczenia narciarskie i ubezpieczenia snowboardowe.
Na przykład PZU oferuje nam ubezpieczenie w Pakiecie Sport. Kierowane jest ono do wszystkich miłośników sportu – dotyczy nie tylko zawodowców, ale też osoby, które amatorsko uprawiają jakieś dyscypliny. Pakiet ten przewiduje różne wysokości składki, uzależnione od stopnia ryzyka sportu.
Z kolei Warta posiada Pakiet Travel Plus, który również zawiera w sobie ubezpieczenie narciarskie i ubezpieczenie snowboardowe. Pakiet ten jest interesujący z tego względu, że ubezpieczyć możemy tu nie tylko narty czy deskę, ale cały osprzęt, czyli buty, gogle, kijki, kombinezon – nawet do kwoty 10.000 zł.
Warta oferuje też ciekawy Pakiet SKI plus, który umożliwia pokrycie kosztów karnetu, jeśli w wyniku wypadku ubezpieczonego lub jego choroby, nie będzie mógł być wykorzystany. Pakiet ten zapewnia także wypłatę 40 zł za każdy dzień, w którym nie możemy zjeżdżać ze stoku z powodu złej pogody.
Towarzystwo Ubezpieczeniowe Allianz również świetnie dopasowuje swą ofertę do potrzeb amatorów sportów. Przygotowano tu wiele pakietów, które zawierają ubezpieczenia turystyczne. Pakiet Na Podróż, Pakiet Rodzina W Podróży, Pakiet Sportowy Wyjazd czy Pakiet Turystyka PL. Swą przeróżną kombinacją na pewno trafią w nasze potrzeby i gusta.
Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie turystyczne dla seniora – jak wybrać? >>
Ubezpieczenia turystyczne to usługa, z której na pewno warto skorzystać. Jeśli przyznamy, że planujemy uprawiać sporty ekstremalne czy sporty wysokiego ryzyka, składka ubezpieczenia stosownie wzrośnie. Warto jednak ponieść trochę wyższe koszty, ale cieszyć się spokojnym odpoczynkiem i mieć z niego miłe wspomnienia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne
- Bagażnik na narty i snowboard – czy warto i jaki kupić?
- Kiedy warto wykupić i przed czym chroni ubezpieczenie telefonu
- Jak dobrać narty zjazdowe – poradnik dla początkujących
- Ubezpieczenia turystyczne – gdzie wykupić i czego oczekiwać?
- Najlepsze stoki narciarskie w Polsce
- Karta Euro 26 – dla kogo i na jakich warunkach?