Michał Nielub
Michał Nielub
14 Lis, 2017 - 02:00

Ubezpieczenie skutera – jak działa i ile kosztuje?

Michał Nielub

Ubezpieczenie skutera na szczęście nie należy do najdroższych. Zobacz, ile dokładnie kosztuje, czy jest obowiązkowe oraz jak znaleźć najlepszą ofertę OC.

Ubezpieczenie skutera (motoroweru) nie jest dobrowolnym działaniem jego właściciela, a ustawowym obowiązkiem. Z prawnego punktu widzenia klasyfikowany jest jako pojazd mechaniczny i jako taki podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu komunikacyjnemu.

Skuter – definicja w świetle przepisów

Ustawa o ruchu drogowym nie wymienia wprost nazwy skuter. Opis tego pojazdu znajdziemy jednak pod hasłem motorower, który rozumiany jest jako:

„pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 ccm, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h”.

Skutery mają fabrycznie zamontowane blokady w silniku, które uniemożliwiają poruszanie się nimi szybciej, niż ustawowe 45 km/h. Należy być jednak świadomym konsekwencji, jakie niesie usunięcie tej blokady. Automatycznie taki pojazd przestaje być wówczas skuterem, a staje się motocyklem. Wiąże się to również z m.in. koniecznością posiadania uprawnień oraz wyższymi składkami OC.

Dowiedz się, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla z naszego artykułu: Ubezpieczenie motocykla – co powinno obejmować >>

Ubezpieczenie skutera (motoroweru) – jak działa?

Ubezpieczenie OC skutera obejmuje w zasadzie te same świadczenia, co w przypadku pozostałych pojazdów mechanicznych. Przy czym należy podkreślić, że mowa o podstawowych świadczeniach. Fundamentem każdego ubezpieczenia komunikacyjnego OC jest pokrycie wyrządzonych szkód w wyniku dowolnego zdarzenia drogowego.

W praktyce oznacza to, że jeżeli kierowca skutera spowoduje np. kolizję, koszty naprawy poszkodowanego zostaną pokryte z polisy OC sprawcy.

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera?

Polisa OC skutera należy do dość tanich ubezpieczeń. Przeciętny koszt składki zazwyczaj nie powinien przekroczyć 80 zł na cały rok. Wynika to z faktu, że ubezpieczenie skutera 50 ccm wiąże się z niskim ryzykiem potencjalnie wypłacanego odszkodowania.

Takie silniki mają mało mocy, zatem z punktu widzenia ubezpieczyciela, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wyrządzenia dużych strat – nawet jeżeli już dojdzie do kolizji z udziałem takiego pojazdu.

Brak polisy OC na skuter – co dalej?

Ubezpieczenie motoroweru, podobnie jak każdego pojazdu mechanicznego, musi być wykupywane w ciągłości. Oznacza to, że jakiekolwiek przerwy skutkują nałożeniem kary dla jego posiadacza. Z kolei wysokość kary uzależniona jest od czasu trwania takiej przerwy w ubezpieczeniu komunikacyjnym. Najwyższa kara dotyczy braku ciągłości trwającego dłużej niż 14 dni.

Ubezpieczenie skutera jest obowiązkiem każdego właściciela. W rozumieniu prawnym jest to pojazd mechaniczny i jako taki podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu komunikacyjnemu. Za jego brak może zostać nałożona kara, której wysokość uzależniona jest od czasu trwania takiej przerwy.

Warto mieć również tę świadomość, że w świetle prawa skuter podlega pod definicję motoroweru. Taki pojazd nie może poruszać się z prędkością większą niż 45 km/h. Z tego powodu producenci skuterów często zakładają blokady. Jej usunięcie spowoduje zmiany definicji prawnej na motocykl. Wówczas nie tylko zapłacimy wyższą składkę na polisę OC, ale może się okazać, że będziemy musieli dysponować uprawnieniami do kierowania taką maszyną.

ZOBACZ RÓWNIEŻ