ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
25 Sty, 2018 - 11:56

Ubezpieczenie samochodu to nie tylko OC – rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

ARTYKUŁ PARTNERA

Ubezpieczenie samochodu to nie tylko obowiązkowe OC. Poznaj listę funkcjonujących obecnie na rynku rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych.

Ubezpieczenie samochodu nie ogranicza się jedynie do obowiązkowego OC. Poniżej przedstawiamy rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych.

Czym jest polisa OC – podstawowe ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie OC samochodu to inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które gwarantuje zwrot kosztów naprawy samochodu osobie pokrzywdzonej za szkody spowodowane przez właściciela pojazdu lub osobę kierującą. Innymi słowy – jeśli my spowodujemy kolizję, to drugi jej uczestnik otrzyma z naszej polisy odszkodowanie.

Dowiedz się więcej: Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy >>

Ubezpieczenie OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym i należy opłacać je co roku. Oczywiście w razie wysokich kosztów jest możliwość rozłożenia ich na miesięczne, kwartalne lub półroczne raty. Wysokość kosztów ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu czynników, przede wszystkim samego samochodu (modelu, wieku, rodzaju silnika itp.), doświadczenia kierowcy oraz wysokości przysługujących mu zniżek wypracowanych w wyniku bezszkodowej jazdy.

Aby znaleźć tanie OC, należy porównać jak najwięcej ofert, korzystając np. z bezpłatnej porównywarki ubezpieczeń online. Choć w ostatnich kilkunastu miesiącach niemal wszyscy ubezpieczyciele podnieśli ceny ubezpieczenia OC, to jednak ze względu na dużą konkurencję wciąż wielu z nich oferuje ciekawe promocje i obniżki. Już za samo zawarcie polisy przez Internet można uzyskać sporą zniżkę, podobnie jak przy zakupie całego pakietu ubezpieczeń.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC dla młodych kierowców >>

Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

W przypadku nieposiadania ważnego ubezpieczenia OC, policja podczas kontroli nałoży na nas mandat w wysokości 50 zł i odholuje pojazd na parking depozytowy. Sprawa zostanie też zgłoszona do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który zażąda dużo większej kary.

Wysokość kary za brak OC określona jest w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych i wyrażona jest jako procentowa wielokrotność lub część aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę (każdego roku stawka płacy minimalnej ogłaszana jest w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”). Ponieważ od 1 stycznia 2018 roku płaca minimalna wynosi 2100 złotych brutto, kary dla właścicieli samochodów osobowych za brak OC w 2018 roku wynoszą:

 • za brak ważnej polisy OC powyżej 14 dni – 4 200 zł,
 • za brak ważnej polisy OC od 4 do 14 dni – 2 100 zł,
 • za brak ważnej polisy OC do 3 dni – 840 zł.

Jak widać, ubezpieczenie OC powinno mieć ciągłość, ponieważ karę można zapłacić już za 1 dzień jazdy autem bez ważnej polisy. Właśnie dlatego należy pilnować terminu ważności OC i podjąć kroki w celu przedłużenia polisy odpowiednio wcześniej.

Dowiedz się więcej: Dopłaty do odszkodowań – kiedy opłaca się z nich skorzystać? >>

Ubezpieczenie AC – poznaj jego zalety

Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, polisa AC zapewnia również zwrot kosztów naprawy własnego auta, nawet jeśli winę za powstałą szkodę ponosi jego właściciel.

Ubezpieczenie AC obejmuje także szkody powstałe w wyniku zderzenia z innym samochodem, osobą, zwierzęciem lub innymi przedmiotami oraz od zdarzeń losowych, takich jak pożar czy zatopienie pojazdu itp. Autocasco zapewnia też pomoc w przypadku kradzieży auta lub jego wyposażenia.

Dowiedz się więcej: Franszyza integralna w AC – co to jest? >>

Polisa AC z pewnością pozwoli ci spać spokojniej, nie martwiąc się zanadto o swój samochód. Pamiętaj, że w przypadku spowodowania stłuczki, obowiązkowe ubezpieczenie OC pokrywa koszt naprawy tylko samochodu poszkodowanego. Bez AC musisz samodzielnie ponieść najczęściej wysokie koszty naprawy.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie AC w wersji mini – na czym polega? >>

O czym pamiętać, decydując się na autocasco?

Zanim kupisz dobrowolne ubezpieczenie AC, dokładnie przeczytaj OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), ponieważ mogą one przewidywać szereg wyjątków uzasadniających odmowę wypłaty odszkodowania.

Podstawą odmowy likwidacji szkody z polisy AC są najczęściej następujące sytuacje:

 • gdy szkoda powstała w wyniku prowadzenia auta przez osobę pod wpływem środków odurzających lub osobę nieuprawnioną (np. nieposiadającą prawa jazdy),
 • gdy szkoda powstała na terenie państwa, w którym nie obowiązuje polisa (zwykle dotyczy to państw objętych działaniami wojennymi lub zagrożone terroryzmem – są one wymienione w warunkach ubezpieczenia),
 • gdy auto zostało skradzione wraz z kluczykami (pozostawienie kluczyków w pojeździe uznawane jest za rażące niedbalstwo właściciela).

Warto również pamiętać, że z ubezpieczeniem AC ściśle wiąże się takie pojęcie, jak franszyza integralna (nie musi być ona stosowana). Oznacza ona udział własny w szkodzie właściciela pojazdu, czyli pokrycie szkód przez ubezpieczyciela jest wówczas możliwe jedynie powyżej określonej ich wartości np. powyżej 500 zł.

Ubezpieczenie Assistance

Ubezpieczenie samochodu często jest rozszerzane o pakiet Assistance. Gwarantuje on całodobową pomoc w razie awarii lub kolizji samochodu.

Ubezpieczenie Assistance może pokrywać:

 • koszt holowania pojazdu,
 • koszt auta zastępczego,
 • dostarczenie paliwa na drodze,
 • pomoc za granicą,
 • pomoc medyczną,
 • pomoc prawną.

Szerokość ubezpieczenia Assistance zależy od wykupionej polisy. Warto zapoznać się z oferowanym ubezpieczeniem, ponieważ podczas stłuczki wystarczy wykonać jeden telefon, a firma ubezpieczeniowa załatwi wszystko za nas.

Dowiedz się więcej: Assistance Europa sposobem na ubezpieczenie w podróży >>

Ubezpieczenie Assistance w pakiecie z OC

Wielu ubezpieczycieli ma w swojej ofercie Assistance dodawany do ubezpieczenia OC. Taki pakiet zwykle zapewnia wyłącznie podstawową pomoc w razie wypadku, ponieważ zazwyczaj usługi obejmują jedynie holowanie pojazdu oraz podstawowe naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia.

Zaletą takiego rozwiązania jest jednak dość niska cena, ponieważ dodatek Assistance w niewielkim stopniu wpływa na cenę OC (często oferta jest reklamowana jako polisa rozszerzona OC z darmowym Assistance).

W przypadku, gdy potrzebujemy pełniejszej ochrony i wsparcia (np. pomoc za granicą bądź auto zastępcze w razie wypadku), należy wybrać wyższy pakiet Assistance, który jednak będzie odpowiednio drożej kosztował. Takie ubezpieczenie samochodu z pewnością oszczędzi nam dodatkowych zmartwień podczas podróży.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie auta na wyjazd zagraniczny >>

Co to jest ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie samochodu można rozszerzyć o pakiet NNW. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewnia wypłatę ubezpieczenia w razie wypadku, w którym trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć poniósł kierowca lub pasażer.

Tego rodzaju ubezpieczenie komunikacyjne zwykle zapewnia zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji osób poszkodowanych w wypadku, transportu zwłok, a także wypłatę odszkodowania rodzinie na wypadek śmierci ubezpieczonego itp.

Ubezpieczenie NNW nie jest drogie, dlatego warto wykorzystać okazję dodatkowego ubezpieczenia. W zależności od potrzeb może ono zapewniać ochronę tylko na terenie Polski lub także podczas podroży zagranicznych.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie NNW – co daje i ile kosztuje? >>

Ubezpieczenie szyb

To dodatkowa polisa, która w ramach ubezpieczenia zapewnia darmową wymianę lub naprawę wszystkich szyb w samochodzie bez zmniejszenia zniżek ubezpieczenia Autocasco.

Dowiedz się więcej: Czy warto wykupić ubezpieczenie szyb samochodowych >>

Ubezpieczenie opon

Ubezpieczenie to znaleźć można w ofercie tylko niektórych firm ubezpieczeniowych. Polisa zapewnia zwykle pomoc w przypadku przebicia opony, polegającą na wymianie koła na miejscu zdarzenia lub odholowaniu pojazdu do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego.

Ubezpieczenie opon jest zwykle bardzo tanie i wybierane najczęściej przez osoby, które nie chcą lub nie lubią wymieniać koła samodzielnie.

Ochrona Prawna

Ten rodzaj ubezpieczenia zapewnia pomoc w sytuacjach spornych. W razie potrzeby ubezpieczyciel opłaca więc np. honorarium adwokata oraz uiszcza wszelkie koszty sądowe. Polisa jest przydatna w sytuacjach dochodzenia swoich praw w przypadku uzyskania odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, zniszczenie pojazdu, a nawet utratę pracy spowodowaną kolizją. Ochrona prawna zajmuje się również sprawami o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa.

Ubezpieczenie samochodu – do koloru, do wyboru?

Wymienione wyżej rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych nie wyczerpują wszystkich opcji proponowanych przez polskie firmy ubezpieczeniowe. Szczególną pomysłowością odznaczają się oferty Assistance, które dostępne są dzisiaj w przeróżnych wariantach.

Choć od takiej liczby różnych ubezpieczeń może rozboleć głowa, dzięki tak szerokiej ofercie każdy właściciel auta może stworzyć pakiet ubezpieczeń skrojony idealnie na miarę swoich potrzeb oraz… miarę swojego portfela.

ZOBACZ RÓWNIEŻ