ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
06 Lut, 2018 - 02:00

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego

ARTYKUŁ PARTNERA

Zakup nowoczesnego auta elektrycznego to nie lada wydatek. Dowiedz się, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie samochodu elektrycznego.

Samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze choćby dlatego, że są tanie w eksploatacji i pozwalają skutecznie dbać o środowisko naturalne. W Polsce są plany, by do 2025 roku jeździło aż milion aut na prąd, wśród których być może będą także samochody rodzimej produkcji. Jak na razie chętni na zakup nowoczesnych aut elektrycznych mają wiele wątpliwości dotyczących ich utrzymania. Jednym z ważniejszych pytań, jakie się pojawiają jest to, jak wygląda ubezpieczenie samochodu elektrycznego w Polsce?

Gdzie można ubezpieczyć samochód elektryczny?

Aktualnie w Polsce jeździ około 1,5 tysięcy aut z silnikiem elektrycznym, a więc ich udział w całym rynku samochodowym to zaledwie ułamek procenta. Pewnie dlatego nie wszyscy ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie samochodu elektrycznego, a firmy które mają je w swojej ofercie, najczęściej ustalają warunki polisy indywidualnie.

O ile ubezpieczenie auta z silnikiem benzynowym lub Diesla proponuje co najmniej kilkanaście firm, o tyle w przypadku samochodu elektrycznego oferta okazuje się dużo uboższa. Można się o tym przekonać, korzystając z popularnych kalkulatorów lub porównywarki ubezpieczeń. Przykładowo dla Tesli ofertę polisy OC można porównać w Internecie tylko w zaledwie kilku firmach m.in. Sopockim Towarzystwie Ubezpieczeń Ergo Hestia, Proama oraz Generali.

Dowiedz się więcej: Wady i zalety samochodów elektrycznych >>

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego OC?

Decydując się na jazdę samochodem elektrycznym w Polsce, trzeba liczyć się przede wszystkim z koniecznością wykupu polisy OC. Jest to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie dla właścicieli pojazdów mechanicznych, które dotyczy także posiadaczy najnowocześniejszych aut z silnikiem elektrycznym.

Jak się okazuje, tego rodzaju ubezpieczenie samochodu elektrycznego nie jest wcale droższe od OC „normalnych” samochodów. Jedyną różnicą przy ustalaniu składki jest to, że przy autach elektrycznych nie bierze się pod uwagę pojemności silnika, lecz jedynie jego moc.

Dużo ważniejsze do określenia ceny polisy są dane dotyczące osoby kierującej pojazdem, czyli np. wiek, staż w prowadzeniu auta czy okres bezszkodowej jazdy, a także takie parametry jak miejsce zamieszkania, czy dotychczasowe zniżki. W praktyce OC auta elektrycznego oscyluje w bardzo podobnej wysokości cenowej jak OC samochodu spalinowego.

Dowiedz się więcej: Gdzie znajdziemy najtańsze OC w bieżącym roku? >>

Ile trzeba zapłacić za AC auta elektrycznego?

Ubezpieczenie AC, czyli nieobowiązkowe ubezpieczenie Autocasco, bywa dla właścicieli elektrycznych aut sporym wydatkiem, niestety najczęściej dużo większym niż dla posiadaczy aut benzynowych i na olej napędowy. Wszystko dlatego, że na cenę polisy AC wpływa przede wszystkim wartość samochodu oraz koszt jego ewentualnych napraw, a te w przypadku aut elektrycznych nie należą do najniższych.

Przykładowo Tesla, samochód należący do klasy premium, kosztuje w Polsce co najmniej 200 tysięcy złotych, co oczywiście wpływa znacząco na wysokość plisy AC. Drogie są również inne samochody elektryczne dostępne w Polsce, ponieważ nawet za te najmniejsze miejskie trzeba zapłacić zwykle około 100 tys. złotych. Niestety cenę polisy AC podwyższa także fakt, że części zamienne do tych aut muszą być specjalnie sprowadzane z zagranicy, co zwiększa całkowite koszty naprawy.

Podsumowując, ubezpieczenie samochodu elektrycznego w Polsce jest możliwe, jednak nie można liczyć na dużą liczbę konkurencyjnych ofert. W większości przypadków warunki polisy należy ustalać indywidualnie z ubezpieczycielem, ponieważ nie ma jeszcze zbyt wielu standardowych ofert, zwłaszcza dostępnych online. Cena ubezpieczenia OC auta elektrycznego nie różni się od ceny polis zwykłych samochodów, jest natomiast dużo wyższa w przypadku Autocasco.

ZOBACZ RÓWNIEŻ