Mateusz Baj
Mateusz Baj
18 Wrz, 2017 - 12:20

Czy i kiedy warto wykupić ubezpieczenie roweru?

Mateusz Baj

Ubezpieczenie roweru staje się w Polsce coraz popularniejsze. Czy warto zapłacić za ubezpieczenie swojego jednośladu?

Coraz więcej osób jeżdżących na rowerze myśli o jego ubezpieczeniu od kradzieży. Warto jednocześnie pamiętać, że nie jest to jedyna opcja, jaką oferują nam towarzystwa ubezpieczeniowe. Czy warto zatem wykupić ubezpieczenie roweru i na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie roweru – dlaczego warto

Po pierwsze, jazda na rowerze – niezależnie od tego czy dojeżdżamy rowerem codziennie do pracy czy jeździmy nim jedynie rekreacyjnie – powoduje ryzyko wyrządzenia szkód innym uczestnikom ruchu (rowerzystom, prowadzącym samochód) albo pieszym. Od odpowiedzialności materialnej za te szkody chroni nas polisa OC.

Po drugie, za każdy razem kiedy kiedy wsiadamy na rower, ponosimy ryzyko odniesienia obrażeń, a w szczególnych przypadkach nawet utraty życia. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy poruszamy się jednośladem po ruchliwych drogach albo jeździmy w trudnym, górskim terenie.

Dowiedz się więcej: Czym jest ubezpieczenie majątkowe i co obejmuje >>

Co rowerzystom oferują towarzystwa ubezpieczeniowe

Ubezpieczenie roweru nie jest jeszcze w Polsce tak popularne jak ubezpieczenie na przykład samochodu czy mieszkania, ale oferuje je całkiem sporo towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczyciele proponują miłośnikom dwóch kółek najczęściej trzy lub cztery rodzaje ubezpieczenia związane z poruszaniem się na rowerze:

  • ubezpieczenie roweru od kradzieży,
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (rowerowe NNW),
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Kradzież roweru a zakres ubezpieczenia

Ubezpieczenie od kradzieży to najpopularniejszy i najbardziej poszukiwany przez miłośników jednośladów rodzaj ubezpieczenia. Poszczególne towarzystwa oferują różne warianty, ale zazwyczaj obejmuje ono:

  • kradzież roweru z ulicy (dokonaną przez zdjęcie przez złodzieja zabezpieczeń),
  • kradzież z włamaniem (np. do piwnicy, garażu),
  • kradzież w wyniku rozboju.

Dowiedz się więcej: Kradzież roweru – najlepsze zabezpieczenia rowerowe >>

Warto pamiętać, że po ewentualnej kradzieży, kiedy zgłosimy się po odszkodowanie za skradziony rower, trzeba będzie odpowiednio udokumentować zarówno wartość jednośladu, jak i sam fakt kradzieży.

Należy więc na bieżąco kompletować wszelkie faktury i rachunki dokumentujące zakupu samego roweru, jak i części do niego, a także dowody zakupu zabezpieczeń rowerowych.

W przypadku rozboju lub włamania obowiązkowo trzeba powiadomić o tym policję i otrzymać potwierdzenie zgłoszenia przestępstwa. Warto mieć też świadka, który potwierdzi, że padliśmy ofiarą rozboju.

Czy i kiedy warto wykupić ubezpieczenie roweru? - przypinanie do barierek

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Ten rodzaj polisy przydaje się wtedy, kiedy to my – jadąc rowerem – popełnimy błąd i wyrządzimy komuś szkodę. Wprawdzie trudno sobie wyobrazić, żebyśmy jadąc rowerem spowodowali wypadek, w którym ktoś poniesie śmierć, ale już na przykład zderzenie z innym rowerem czy potrącenie pieszego na przejściu to zdarzenia wcale nie tak rzadkie.

Efektem takich wypadków często jest np. złamanie ręki lub inne uszkodzenie ciała. Warto wiedzieć, że świadomość prawna Polaków i wiedza o tym, że w takiej sytuacji mogą domagać się od rowerzysty odszkodowania jest coraz większa.

Inne typ zdarzeń, w którym polisa OC rowerzysty może się przydać, to te z udziałem samochodów. Pokutuje przekonanie, że przy kolizji roweru z autem to rowerzysta jest osobą poszkodowaną. Rzeczywiście, w takiej sytuacji kierujący rowerem jest zazwyczaj w aspekcie zdrowotnym bardziej poszkodowany, ale w sensie prawnym bywa różnie. Bardzo często winę za wypadek czy kolizję ponoszą rowerzyści, a kierowcy coraz częściej domagają się odszkodowania na przykład za porysowaną karoserię samochodu czy stłuczone lusterko.

Rowerowe NNW

Trzeci typ ubezpieczeń związanych z jazdą jednośladem to rowerowe NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Ścieżek rowerowych wprawdzie przybywa, ale nie ma ich na tyle dużo, żeby można było uniknąć jazdy po jezdniach, na których rowerzyści są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo.

Kolizja roweru z samochodem może skończyć się tragicznie dla rowerzysty, a obrażenia, które w jej skutek powstają, są często bardzo poważne. Przy tym rodzaju ubezpieczenia w przypadku uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku pieniądze trafią do rowerzysty, a w przypadku jego śmierci – do jego najbliższych.

Ubezpieczenie roweru – czy warto

Czy warto zatem wykupić ubezpieczenie rowerowe? Wszystko zależy od tego, jak często korzystamy z naszego jednośladu i jakiego rodzaju trasy rowerowe pokonujemy. Jeśli jednak rowerem dojeżdżamy codziennie do pracy, zwłaszcza po ruchliwej drodze, a ponadto jednoślad zostawiamy przed biurem (przypięty do barierki znajdującej się na ulicy) – warto poważnie zastanowić się nas ubezpieczeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ