ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
29 Kwi, 2018 - 01:00

Ubezpieczenie podróżne na terenie Polski – jak wybrać?

ARTYKUŁ PARTNERA

Planujesz wakacje w Polsce? A może wybierasz się na wycieczkę po kraju? Dowiedz się, dlaczego powinieneś wykupić ubezpieczenie podróżne na terenie Polski, a także jak je wybrać, by zapewniało pełną ochronę podczas podróży i wypoczynku. Sprawdź, kiedy wystarczy NNW, a kiedy skorzystać z pakietu rozszerzonego.

Według statystyk ponad połowa Polaków najchętniej spędza wakacje w kraju. Trudno się temu dziwić, skoro Polska oferuje tak wiele miejsc idealnych na wypoczynek. Podróżowaniu po Polsce sprzyjają również coraz lepsze możliwości transportowe: unowocześniona kolej, sieć autostrad, a także wiele krajowych połączeń lotniczych.

Niestety, wakacje w Polsce mają także swoją ciemną stronę – to właśnie wtedy dochodzi do dużej liczby wypadków drogowych, nie brakuje również innych sytuacji niebezpiecznych dla ludzkiego życia, zdrowia oraz mienia. Właśnie z tego względu coraz popularniejsze staje się ubezpieczenie podróżne na terenie Polski – warto wiedzieć, na jaką ochronę dzięki niemu można liczyć, a także jak wybrać korzystną polisę.

Po co kupować ubezpieczenie podróżne na terenie Polski?

Powszechnie uważa się, że polisa turystyczna potrzebna jest jedynie podczas wyjazdów zagranicznych, aby uniknąć wysokich kosztów ewentualnego leczenia. W Polsce koszty leczenia pokrywa przecież NFZ, a więc teoretycznie nie ma się od czego ubezpieczać.

Osoby, które tak sądzą, zapominają o wielu innych zagrożeniach, na jakie jesteśmy narażeni podczas każdej podróży, również tej po Polsce. Osobną kwestią są także zagrożenia związane ściśle z wakacjami. O większości z nich można co roku usłyszeć w mediach, gdy podawane są zatrważające statystyki związane z letnimi wyjazdami.

Do największych wakacyjnych zagrożeń zalicza się przede wszystkim:

 • wypadki drogowe, również te z udziałem pieszych i rowerzystów – wakacyjne wypadki stanowią zwykle około 30% wszystkich zdarzeń drogowych w roku,
 • utonięcia – każdego roku w Polsce w okresie wakacyjnym tonie około 200-300 osób,
 • wypadki na górskich szlakach – najniebezpieczniejszy w Tatrach według statystyk TOPR jest sierpień, kiedy to dochodzi średnio do 50-70 wypadków, a wszystkie wypadki w lipcu i sierpniu stanowią średnio 40% wszystkich wypadków w ciągu roku,
 • udary słoneczne,
 • zatrucia pokarmowe,
 • kradzieże – łupem złodziei padają najczęściej: gotówka, karty płatnicze, biżuteria i zegarki, markowe perfumy i odzież, sprzęt fotograficzny, laptopy, tablety, rowery.

Mając świadomość, jaka jest skala wakacyjnych zagrożeń, chyba każdemu ubezpieczenie podróżne na terenie Polski wyda się jak najbardziej potrzebne. Tym bardziej że koszt takiego ubezpieczenia zwykle nie jest wysoki. Kwestią pozostaje odpowiedni wybór polisy, czyli jak najbardziej dostosowanej do oczekiwań pod kątem zakresu ochrony.

Dowiedz się więcej: Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne >>

Standardowe ubezpieczenie turystyczne na terenie Polski to NNW

Ze względu na to, że większość Polaków ma ubezpieczenie zdrowotne i może liczyć na pokrycie kosztów leczenia przez NFZ, jako ubezpieczenie podróżne na terenie Polski proponowane jest najczęściej NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Uprawnia ono do otrzymania odszkodowania w przypadku, gdy dojdzie do szkody polegającej na uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego lub jego śmierci (wówczas świadczenie otrzymuje rodzina). Głównym celem ubezpieczenia NNW jest zapewnienie pomocy poszkodowanemu po wypadku poprzez zapewnienie mu środków finansowych niezbędnych np. na zakup leków, rehabilitację, wizyty i badania lekarskie itp.

Wysokość odszkodowania zależy zwykle od procentowego uszczerbku na zdrowiu i od sumy ubezpieczenia. W zależności od oferty NNW można wyszczególnić wiele sytuacji, w których ubezpieczonemu będzie przysługiwać odszkodowanie np. po odbytym zawale serca lub gdy do wypadku doszło podczas uprawiania sportu.

Warto pamiętać, że odszkodowanie z NNW nie będzie wypłacone, jeśli do wypadku doszło pod wpływem alkoholu – niestety do znacznej części tragicznych zdarzeń podczas wakacji dochodzi właśnie w wyniku spożycia trunków.

Co jeszcze może zawierać standardowe ubezpieczenie podróżne na Polskę?

Ubezpieczenie NNW jest najważniejszym elementem polisy turystycznej dla podróżujących po Polsce, ale niektóre firmy ubezpieczeniowe uzupełniają je o dodatkowy zakres ochrony. Oto co znajduje się w wersji podstawowej takich ubezpieczeń w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych:

 • w AXA „Ubezpieczenie podróżne na terenie RP Travel Polska” obejmuje: NNW, ubezpieczenie OC oraz ubezpieczenie sprzętu sportowego,
 • w LINK4 „Ubezpieczenie turystyczne Podróże Polska” zawiera: koszty leczenia ambulatoryjnego w razie nieszczęśliwego wypadku, assistance, OC w życiu prywatnym i NNW,
 • w Generali „Ubezpieczenie Podróże po Polsce” obejmuje wyłącznie NNW,
 • W Warcie „Ubezpieczenie Warta Travel” obejmuje również tylko NNW.

W zasadzie wszystkie wyżej wymienione oferty można rozszerzyć o wiele dodatkowych opcji ochrony.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenia turystyczne – gdzie wykupić i czego oczekiwać? >>

Uwaga! Niektóre firmy ubezpieczeniowe nie mają w ofercie w ogóle odrębnego produktu dla Polaków podróżujących po Polsce np. PZU w ramach polisy Wojażer zapewnia ochronę w kraju jedynie w przypadku wyjazdów zorganizowanych (nie ma polisy krajowej dla osób indywidualnych).

O co można rozszerzyć krajowe ubezpieczenie podróżne?

Praktycznie każde podstawowe ubezpieczenie turystyczne można rozszerzyć o dodatkowy zakres ochrony – katalog dostępnych opcji różni się jednak w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Najczęściej jednak proponowane są następujące dodatki:

 • ubezpieczenie bagażu (odszkodowanie wypłacane jest np. z tytułu jego zniszczenia, uszkodzenia lub utraty),
 • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
 • assistance na terenie Polski (np. organizacja pomocy lekarskiej, koszty transportu osób bliskich do szpitala gdzie leży ubezpieczony lub opieka nad niepełnoletnimi dziećmi),
 • ubezpieczenie kosztów leczenia na terenie Polski (uwaga – na terenie Polski są one pokrywane wyłącznie w sytuacji, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku!),
 • ubezpieczenie kosztów odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej, odwołania noclegów,
 • ubezpieczenie związane z ryzykiem uprawiania sportów: amatorsko, ekstremalnych lub wysokiego ryzyka (najczęściej dostępne są specjalne pakiety dla narciarzy),
 • OC w życiu prywatnym,
 • OC sportowe.

Jak widać, ubezpieczenie na wyjazd na terenie Polski w wersji rozszerzonej może zapewniać bardzo podobny zakres ochrony jak typowa polisa turystyczna dla podróżujących za granicę.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – co należy wiedzieć? >>

Jak wybrać korzystne ubezpieczenie podróżne?

Aby wybrać korzystne ubezpieczenie turystyczne na wyjazd krajowy, przede wszystkim należy zastanowić się nad zakresem oczekiwanej ochrony. Ta z kolei zależy od wielu czynników – na krótki i samotny wyjazd czasami wystarczy samo NNW, natomiast dla rodziny wybierającej się na dłuższy urlop nad morze z małymi dziećmi z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie uzupełnienie polisy o assistance, OC, a także ubezpieczenie bagażu.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – jak wybrać? >>

Cena polisy podróżnej zależeć będzie oczywiście od sumy ubezpieczenia oraz zakresu ochrony – zwykle jednak składka nie przekracza kilkudziesięciu złotych na osobę w przypadku standardowego pakietu na okres 2 tygodni.

Jeśli chodzi o sumę ubezpieczenia, w przypadku NNW na wyjazdy krajowe zwykle są stosowane polisy o wartości: 10 000 zł, 20 000 zł, 30 000 zł i 50 000 zł.

Nie zawsze warto przepłacać za pakiety podróżne rozszerzone o wysoką wartość kosztów leczenia, jeśli posiadamy ubezpieczenie w ZUS, a tym bardziej dodatkowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Będąc ubezpieczonym w ZUS, można liczyć na pokrycie kosztów ewentualnej pomocy medycznej na terenie Polski z NFZ, natomiast prywatne ubezpieczenie pozwoli na ewentualne skorzystanie z szybkiej pomocy w najbliższej placówce medycznej współpracującej z ubezpieczycielem (np. w przypadku nagłego zachorowania dziecka na wakacjach).

Warto pamiętać, aby ubezpieczenie podróżne kupić odpowiednio wcześniej, ponieważ niektóre firmy ubezpieczeniowe uruchamiają ochronę już w kilka godzin od wykupienia polisy, a niektóre dopiero po kilku dniach.

Najwygodniej kupić ubezpieczenie turystyczne online. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie porównywarki ubezpieczeń umożliwiają porównanie polis turystycznych na Polskę – większość z nich udostępnia jedynie oferty ubezpieczeń na wyjazdy zagraniczne. Zakup online polisy krajowej jest jednak możliwy na firmowych stronach internetowych poszczególnych ubezpieczycieli.

Przed zakupem polisy zawsze należy dokładnie przeczytać OWU, a nie tylko ofertę zaprezentowaną na stronie www. Tylko w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znaleźć można szczegółowe zasady ubezpieczenia, wszelkie wyłączenia (czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania), czy wreszcie listę tzw. uszczerbków na zdrowiu, od których zależy wysokość wypłacanego odszkodowania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ