Michał Nielub
Michał Nielub
29 Sie, 2017 - 09:00

Ubezpieczenie opon – kiedy warto je wykupić i po co?

Michał Nielub

Ubezpieczenie opon zapewnia nam wymianę koła na miejscu lub odholowanie auta do warsztatu. Czy warto wykupić taką dodatkową polisę?

Ubezpieczenie opon może być przydatnym rozszerzeniem podstawowej polisy OC. Opony są podatne na przebicia, w szczególności na polskich drogach. Takie ubezpieczenie jest więc atrakcyjną alternatywą dla tych, którzy doświadczą np. przebicia opony, ale nie chcą jednocześnie tracić zniżek korzystając np. z ubezpieczenia AC.

Ubezpieczenie opon – zakres oferty

Najtańsze oferty ubezpieczenia opon obejmują wymianę koła na miejscu zdarzenia lub, jeżeli nie jest to możliwe, odholowanie auta do najbliższego warsztatu. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują również pokrycie kosztów naprawy we wskazanym przez nie punkcie.

Takie polisy funkcjonują zarówno jako osobne produkty, jak i oferowane są w ramach rozszerzonych polis OC. Najciekawszą, naszym zdaniem, propozycję przygotowało Towarzystwo Ubezpieczeniowe HDI. Wprowadziło do swojej oferty produkt HDI Opony, oferujący wymianę koła na miejscu, odholowanie do najbliższego warsztatu (jeżeli wymiana na miejscu nie była możliwa) oraz pokrycie kosztów naprawy ogumienia we wskazanym przez ubezpieczyciela warsztacie. Taka polisa to koszt 9 zł rocznie.

Dowiedz się więcej: Wymiana opon – praktyczny przewodnik >>

Ochrona kół wchodzi również w skład podstawowych polis OC. Taką ofertę przygotowało Link4, oferując Program Pomocy z Samochodem Zastępczym oraz Assistance Opony. Ubezpieczyciel gwarantuje wymianę koła na miejscu, jeżeli kierowca posiada koło zapasowe lub odholowanie auta do najbliższego warsztatu, w którym nastąpi naprawa ogumienia, pokrywając wszystkie koszty.

Dowiedz się więcej: Tanie OC vs polisa rozszerzona – czy warto wykupić usługi dodatkowe? >>

Ubezpieczenie opon a najtańsze OC

Czy tanie OC w podstawowej wersji zapewni nam ubezpieczenie opon? Analiza ofert na rynku wskazuje, że ochrona ogumienia w ramach podstawowej polisy to rzadkość. Wyjątek stanowi wspomniane wyżej Link4.

W ramach rozszerzonego OC, taką opcję oferuje jeszcze np. HDI, PZU, Proama, Compensa oraz Uniqa. Wykupując tu jednak najtańsze OC, nie możemy liczyć na tego typu pomoc.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC dla bezkolizyjnych kierowców >>

Ubezpieczenie opon – czy się opłaca?

Jeżeli samochodem jeździmy często i w długie trasy to warto rozważyć zakup takiego ubezpieczenia, a jeżeli dodatkowo ochrona ogumienia wchodzi w skład podstawowej polisy to tym bardziej jest to opłacalne dla właściciela auta. Najtańsze OC rzadko jednak oferuje taką pomoc. Ciekawą alternatywą jest natomiast pakiet HDI Opony. Przy niewielkiej rocznej opłacie, otrzymamy pełne ubezpieczenie opon. Korzystając z tych świadczeń, nie tracimy równocześnie prawa do przysługujących nam zniżek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ