Michał Nielub
Michał Nielub
10 Lis, 2017 - 01:00

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu – czy warto?

Michał Nielub

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu – dowiedz się na co zwrócić uwagę wykupując ten rodzaj polisy i dlaczego warto ją posiadać.

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu rzadko jest rozpatrywane przy wykupie polisy. Warto jednak zadbać o ten rodzaj ubezpieczenia także wtedy, kiedy posiadamy starszy model auta. Dlaczego? W samym 2016 roku skradziono ponad 11 tys. pojazdów. Szacuje się, że 80% z kradzionych aut rozbieranych jest na części. Z tego powodu wykrywalność takich przestępstw jest niewielka i wynosi ok. 18%.

Co obejmuje ubezpieczenie od kradzieży samochodu?

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży dostępne jest w ramach pełnej polisy AC lub w ramach tzw. minicasco. W ramach takiego ubezpieczenia zostanie nam wypłacone odszkodowanie w sytuacji, gdy nasze auto zostanie skradzione.

Warto jednak mieć świadomość tego, że w zdecydowanej większości przypadków wyłączone są sytuacje, w których kradzież nastąpiła z winy lekkomyślnego postępowania kierowcy np. w wyniku pozostawienia kluczyków w stacyjce.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie samochodu to nie tylko OC – rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych >>

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu – na co zwrócić uwagę?

Istnieje szereg rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze polisy AC. Kluczową kwestią jest sposób wyceny wartości auta. Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj takiej wyceny dokonują w oparciu o indeks Eurotax lub Info-Expert. W sporadycznych przypadkach dokonują tego rzeczoznawcy.

Decydującą kwestią są zapisy dotyczące wysokości odszkodowania ustalane bądź w oparciu o wartość pojazdu z dnia zawarcia umowy, bądź z dnia szkody. Ma to duże znaczenie, ponieważ samochody tracą na wartości z miesiąca na miesiąc.

Udział własny w likwidacji szkody

Równie istotną kwestią jest to, czy ubezpieczenie samochodu od kradzieży obejmuje całą wartość szkody. W praktyce część ubezpieczycieli włącza do umowy zapis narzucający udział własny ubezpieczonego w naprawie szkody. Zatem jeżeli taki udział wynosi 10%, zaś wartość skradzionego auta zostanie wyceniona na 12 tys. złotych, to odszkodowanie z tego tytułu wyniesie 10 tys.

Ubezpieczenie GAP

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży, którego zakup był finansowany kredytem lub w ramach leasingu, warto poszerzyć o dodatkowa ubezpieczenie GAP. W sytuacji kradzieży tak sfinansowanego pojazdu, jego właściciel będzie musiał spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Może się okazać, że odszkodowanie nie pokryje w całości długu. Rozwiązaniem jest ubezpieczenie GAP, które gwarantuje, że pozostały do spłacenia dług zostanie pokryty z odszkodowania.

Dowiedz się więcej: Leasing samochodowy a ubezpieczenie GAP >>

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu jest rozwiązaniem, które warto rozważyć. Ma szczególne znaczenie w przypadku nowszych aut, które złodzieje szczególnie sobie upodobali. Jednak również i w przypadku starszych modeli istnieje ryzyko kradzieży. Wynika to z faktu, że 80% aut jest rozbieranych na części.

ZOBACZ RÓWNIEŻ